Ovakvu odluku generalni direktor RTCG Rade Vojvodić smatra neprimjernom, protivpravnom i nezakonitom, zbog čega su odlučili da se obrate sudu, čime traže poništenje takve odluke, pišu Dnevne novine.
Na pitanje šta on kao direktor može da učini da se promijeni stanje i da se odluka od plaćanju za prenos signala stavi van snage, Vojvodić poručuje: "Mogu samo da skočim sa šestog sprata televizije i ništa više". "Radio-difuzni centar je bio u obavezi, a mislim da je i sada u obavezi da besplatno emituje program RTCG zemaljskim putem, jer RTCG kao ni njeni radnici nijesu dobili akcije u tom preduzeću kada je Radio-difuzni centar izdvojen iz TVCG", objasnio je Vojvodić.
Prema njegovim riječima, prosječne plate u Radio-difuznom centru su oko 900 eura, dok su RTCG u isto vrijeme upola manje.
Postavlja se pitanje, kaže Vojvodić, da li RTCG treba da finansira Radio-difuzni centar, jer je to preduzeće državno i država treba da preuzme brigu o njemu ako je to u interesu države.
"Glavni krivac za ovakvo stanje u Javnom servisu je vlast koja je na brzinu, bez javne rasprave i prethodnih konsultacija omogućila da se usvoji zakonska odredba kojom je RTCG naređeno da RTCG mora da plaća 900.000 eura godišnje Radio-difuznom centru za prenos signala, a uz to i da RTCG besplatno predstavlja političke partije uoči izbora, zatim smanjenje budžeta sa prvobitnih 10 miliona na 7.300.000. Smatramo da je parlament ovakve odluke donio protivpravno i protiv-zakonito i time doveo Javni servis u finansijski kolaps i otvoreno najavio njegovo rušenje", smatra Vojvodić.
Direktor Radio-difuznog centra Željko Nikolić nije želio da komentariše tužbu javnog servisa, ali je kratko konstatovao da najvažniji problem između ove dvije kuće nije cjenovnik distribucije signala, ne želeći da precizira o čemu se radi.
I u Agenciji za elektronske medije smatraju da je cjenovnik Radio-difuznog centra neprimjeren, kao i da imaju monopolski položaj.
Izvor: Dnevne novine,CdM