Abiznis

Na teritoriji opštine ima oko pet hiljada nelegalno sagrađenih objekata

Vlasnici bespravnih objekata u Ulcinju plaćaće naknadu za urbanu sanaciju

Vlada je juče dala saglasnost na prijedlog odluke o naknadi za urbanu sanaciju opštine Ulcinj.

Vlasnici bespravnih objekata u Ulcinju plaćaće naknadu za urbanu sanaciju Foto: Youtube
Portal AnalitikaIzvor

Ovo bi za rezultat trebalo da ima legalizaciju velikog broja bespravnih objekata, stvaranje uslova za kvalitetnije uređenje prostora opštine, odnosno unapređenje uslova i kvaliteta života građana u neformalnim naseljima, kao i ekonomsku valorizaciju bespravnih objekata.

Na teritoriji opštine Ulcinj zvanično ima oko pet hiljada nelegalno sagrađenih objekata.

Predlogom odluke predviđeno je da vlasnik bespravnog objekta plaća naknadu za urbanu sanaciju. Naknada se obračunava po metru kvadratnom neto površine objekta na osnovu Elaborata premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta ili dijela objekta izrađenog od strane licencirane geodetske organizacije i ovjerenog od strane Katastra nepokretnosti. 

Obračun površina objekta vrši se prema propisu kojim je uređen način obračuna površine i zapremine objekta tokom izrade tehničke dokumentacije za građenje. 

Visina naknade za urbanu sanaciju utvrđuje se u zavisnosti od zone, stepena opremljenosti građevinskog zemljišta, prosječnih troškova opremanja građevinskog zemljišta, troškova mjera urbane sanacije prostora devastiranih bespravnom gradnjom, načina plaćanja utvrđenog iznosa naknade i vrste i namjene objekta. 

Iznos naknade po metru kvadratnom neto površine bespravnog objekta, odnosno otvorenog prostora na parceli projektovanog za obavljanje djelatnosti obračunava se kao proizvod prosječnih troškova urbane sanacije i koeficijenta opremljenosti po zonama. Iznos naknade po metru kvadratnom kreće se, kako se navodi u predlogu odluke, od 18 eura u šestoj zoni do 90 eura u prvoj zoni.

Iznos naknade umanjuje se za bespravne objekte osnovnog stanovanja neto površine do 200 m2 – za 50 odsto, potkrovlje za 50 odsto, garaže za 80 odsto, vjerske objekte za 80 odsto, pomoćne objekte koji služe korišćenju stambenog i drugog objekta (podzemne i nadzemne garaže, bazeni, ostave, septičke jame, bunari, ograde…) za 80 odsto, kao i objekte čiji vlasnik ili član porodičnog domaćinstva ima prioritet u ostvarivanju prava na socijalno stanovanje u skladu sa zakonom kojim se uređuju uslovi i način ostvarivanja prava na socijalno stanovanje za 90 procenata. 

U slučaju jednokratnog plaćanja iznos naknade umanjuje se za objekte do 200 m2 ukupne neto površine za 30 odsto od obračunate vrijednosti naknade, za objekte do 500 m2 ukupne neto površine za 20 odsto od obračunate vrijednosti naknade i za ostale objekte za 15 odsto od obračunate vrijednosti naknade. 

Jednokratno plaćanje podrazumijeva plaćanje naknade u cjelokupnom iznosu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja o naknadi. 

U slučaju plaćanja naknade na rate, vlasnik bespravnog objekta ima pravo da u bilo kom trenutku zahtijeva da preostali iznos duga po osnovu naknade plati jednokratno i u tom slučaju ostvaruje pravo na umanjenje preostalog iznosa u utvrđenom procentu. 

Visinu i rokove plaćanja naknade utvrđuje rješenjem organ lokalne uprave nadležan za komunalne djelatnosti i zaštitu ambijenta, u roku od 15 dana od dana podnošenja elaborata premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta od strane organa nadležnog za poslove legalizacije objekata. 

Portal Analitika