Abiznis

Vlada traži ulaganje pola milijarde u Maoče za subvencije

Izvor

-  Prihvatićemo samo ponudu koja bude tretirala pitanje sopstvenog izvora energije, jer bi on riješio sve probleme KAP-a. Imamo potencijale i značajne su nam investicije - kazala je Bećirović i dodala da će u tom slučaju subvencijama nadoknaditi ono što bi dobili kroz investicije.

-  Izgradnja izvora za KAP trebalo bi da traje  između četiri do pet godina i za taj period bi se dale subvencije za struju potencijalnom novom partneru. KAP bi na kraju tog procesa imao svoju struju, ne bi morao da sklapa ugovore sa Elektroprivredom, niti da plaća tržišnu cijenu struje -pojasnila je Bećirovićeva.

Sopstveni izvor, čijoj je gradnji bliži Toščelik, gradio bi se, najvjerovatnije, na Maoču.

U međuvremenu, dok se pregovara sa potencijalnim partnerima, koji, kako uvjeravaju iz Vlade, nijesu odustali od KAP-a, iako su prije skoro dva mjeseca poslednji put usmeno razgovarali u Podgorici, 400 radnika „Prerade", biviših i sadašnjih, traže da im se isplati oko 1,5 miliona eura na osnovu sudskih presuda, neisplaćenih plata, doprinosa, jubilarnih nagrada,  zimnica I sindikalnih članarina. Na osnovu dvije  sudske   presude bivšim radnicima se duguje oko 700 hiljada,  a isto toliko je dug prema 20 radnika koji su ljetos prešli iz Prerade u KAP.

Dosad su bile dvije prodaje imovine Prerade, po početnoj cijeni od skoro milion eura, dok će naredna, zakazana za 21. decembar, biti slobodna i jedini je uslov da ne smije biti ispod 300 hiljada eura.

Prodajom imovine Prerade trebalo je da se namire do 31. oktobra radnici koji su ljetos prešli u KAP. Međutim, oglas za prodaju dijela imovine nije ni raspisivan. Predstavnik Vlade u odboru direktora KAP-a Nebojša Dožić kazao je da se sudske presude moraju poštovati, ali da to ne znači rasprodaju KAP-a.

Krajem jula i sadašnji i bivši radnici protestovali su više od deset dana ispred kapije KAP-a tražeći da im se isplate sudske presude i dug prema 20 zaposlenih koji nijesu primali platu od jula 2011. godine.

Bivši radnici, njih 380, prvu presudu koja je iznosila  243,7 hiljada eura naplatili su dok su bili u radnom odnosu u Preradi. Drugu presudu od 349 hiljada eura su dobili prije dvije godine i nijesu uspjeli da je naplate, dok je krajem decembra 2010. u Osnovnom sudu u Podgorici dobijena i treća presuda po istom osnovu.

Portal Analitika