Ministar saobraćaja i pomorstva, Andrija Lompar, saopštio je da bi taj popust u postojećim okolnostima iznosio tri eura, i prema kalkulaciji Vlade ne bi ugrozio poslovanje Aerodroma Crne Gore, ali bi začajno doprinio poboljšanju ekonomske situacije u MA, javlja agencija Mina business.
- Dogovoreno je da takse ostanu na nivou od 15 eura, ali da se obezbijedi stimulacija kroz povraćaj određenog iznosa naknade za operatere koji dovode i odvode veliki broj putnika, rekao je Lompar nakon sjednice Vlade koja je danas usvojila Program restrukturiranja MA.
Aerodromi Crne Gore su početkom sedmice odlučili da dosadašnji način naplate putničkog servisa kroz aviokartu za odlazeće putnike na letovima MA zamijene plaćanjem u gotovini na šalterima.
Vlada je, kako je saopštio Lompar, predložila Aerodromima da obustave primjenu te odluke, a predstavnicima MA da od 15. marta počnu redovno izmirivanje dogovorenog dijela putničke nadoknade.
- Dogovoreno je i da se mjesečno analizira način na koji se obavlja ta isplata, a da Vlada i Aerodromi reaguju, kako zbog problema u jednom preduzeću u finansijske poteškoće ne bi došlo i drugo, koje uredno izmiruje obaveze, kazao je Lompar.
On je saopštio i da je Ministarstvo saobraćaja dobilo mandat i obavezu da pokuša da doprinese dogovoru predstavnika Aerodroma i MA u vezi dosadašnjeg međusobnog duga, kroz vansudsko poravnanje.
- Treba da nađemo neki mehanizam za to, bilo da se radi o dokapitalizaciji ili reprogramu dugova, čija visina do sada nije u potpunosti identifikovana. Neophodno je naći model koji bi obezbijedio opstanak oba preduzeća, poručio je Lompar.
On je naveo i da postoje različite cifre kada su u pitanju međusobna dugovanja dva preduzeća, kao i da se oko toga vodi spor.
- S jedne strane čujemo da je to dug od devet miliona eura, sa druge da on iznosi 7,5 miliona, ali pošto je to proces na sudu ne bih mogao da kažem koliko je to, kazao je Lompar.
On je dodao i da ukupan dug MA, prema tri najveća povjerioca, iznosi 17 miliona eura, kao i da je na sjednici Vlade dogovoreno da se onaj prema Kontroli leta reguliše kroz međusobne kompenzacije, koje će predstavljati formalno rješavanje sporova iz ranijeg perioda.
Lompar je dodao i da će Kontroli leta biti predloženo i da smanji terminalnu naknadu, kako bi se poboljšao okvir za nacionalne avioprevoznike.
- MA je do sada koristio 75 odsto popusta na uslugu hendinga (handing) i lendinga (landing). Sugerisali smo da taj popust ide dolje, kako bi MA smanjio troškove u vezi sa boravkom na Aerodromima, rekao je Lompar.
On je dodao i da je Vlada saglasna da se ukine dio nerentabilnih linija, koji su u prethodnom periodu opterećivale poslovanje MA.
- Nerentabilne linije svakako treba ukinuti, ali se sada ne bih usudio da kažem koje konkretno. Stručnjaci MA imaju obavezu da preispitaju i vide koje linije treba ukinuti, s bozirom da su identifikovane neke sa kritičnim tačkama, precizirao je Lompar.
(foto: montenegroairports.com)