Vlada Crne Gore konstituisala je još jedan Operativni tim za kontrolu izbornog procesa u Nikšiću, ali za razliku od istoimenog tijela koje je formirao ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, u njihovom fokusu je operativno-obavještajni rad.
Tim čine dva obavještajca – Predrag Ćorović (ANB) koji je ujedno i šef tog tijela i Vladimir Vučeljić (Obavještajno-bezbjednosni direktorat), zatim službenik Uprave policije Mladen Marković, a predstavnik MUP-a je Rade Milošević, koji rukovodi istoimenim timom koji je uspostavio Sekulović.
OBJAŠNJENJE
U dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid navodi se da je Vlada formirala Operativni tim za kontrolu izbornog procesa u Nikšiću, u skladu sa zaključcima sa sastanka 11. februara, održanog u kabinetu potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, kojem su prisustvovali ministarka odbrane Olivera Injac, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović i rukovodioci bezbjednosnih službi.
Rade Milošević potvrdio je Pobjedi da su formirana dva istoimena tijela, ali da im je fokus djelovanja različit, te da je on u oba angažovan po funkciji državnog sekretara MUP-a.
- Situaciju pratimo na ozbiljan način. Ništa ne želimo da prepuštamo slučaju upravo zbog toga što se u javnosti stiče utisak da su u izborni proces u Nikšiću upletene i druge države, da se unosi novac iz drugih država. Naša obaveza i profesionalna i zakonska je da temeljno ispratimo čitav izborni proces – kaže Milošević.
Objašnjava da rad tima koji je formirala Vlada ne može biti javan, s obzirom na to da su uključene dvije obavještajne agencije.
- Radimo procjenu bezbjednosti i sve ostalo iz tog djelokruga – dodaje on.
U Vladinom dokumentu piše da će ovo tijelo djelovati preventivno i proaktivno, ali ne samo u procjeni bezbjednosne situacije u Nikšiću, već „u cijeloj Crnoj Gori“, u susret nikšićkim lokalnim izborima 14. marta.
- Sa posebnim fokusom na eventualno narušavanje javnog reda i mira i nacionalne bezbjednosti – navodi se u osnivačkom aktu.
Piše da će se tim sastajati u Nikšiću, dva puta sedmično, a u skladu s procjenama mogu se intenzivirati „posebno u susret izbornom danu“.
Preporuka članovima tima je da „komunikaciju elektronskim uređajima“ svedu „na minimum“. Ističe se i da za telefonsku komunikaciju koriste aplikaciju „Vocap“.
Milošević kaže da je to samo sugestija i objašnjava da se mora imati u vidu da i „organizovane kriminalne grupe i strane obavještajne službe posjeduju opremu koju mogu da koriste za presretanje komunikacije“.
Ističe da se tim sastaje isključivo u takozvanoj „gluvoj sobi“.
Na pitanje znači li sve ovo da je bezbjednosna situacija u našoj zemlji ozbiljno narušena i da nije pod kontrolom naših službi, Milošević tvrdi da nema mjesta za paniku.
- Moramo biti oprezni i preduzeti sve mjere. Moramo svi dati doprinos da ovaj izborni proces prođe u skladu sa zakonom – naglašava on.
KRITIKA
Aktivista za ljudska prava i bivši predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Zeković oglasio se povodom formiranja drugog tima za praćenje izbora u Nikšiću s pitanjem „šta će smijenjeni komandant SAJ Mladen Marković i političar Rade Milošević, čija partija učestvuje na lokalnim izborima u tom Operativnom timu“.
Podsjetio je da je Marković smijenjen po nalogu tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića na osnovu izvještaja Unutrašnje kontrole policije.
– Obavještajne aktivnosti i podatke ne treba kompromitovati učešćem političara i stranačkih funkcionera u njima već ih strogo profesionalno prikupljene i analizirane dostaviti donosiocima odluka – upozorio je Zeković.
On je istakao da formiranje dva ovakva tijela povlači i „opravdana pitanja – kakva je stvarna bezbjednosna situacija u Nikšiću i Crnoj Gori“ te „zašto Vlada u svega par dana formira već dva operativna tima“.
Zeković je ranije kritikovao i angažman Rada Miloševića na čelu operativnog tima koji je formirao Sekulović, ranije je problematizovao Zeković, upozoravajući da je državni sekretar političko imenovano lice, a uz to prepoznat i kao stranački funkcioner čija partija učestvuje na izborima u Nikšiću, zbog čega je njegovo imenovanje sporno.