Društvo

Upozorenje za Srpsku TV zbog ispada gosta Srđana Perišića u emisiji „Novi Sputnjik poredak“

Vlada otvorila prostor za negiranje identiteta Ukrajinaca i Crnogoraca

U emisiji „Novi Sputnjik poredak“ profesor geopolitike iz Beograda Srđan Perišić nazvao je ukrajinsku i crnogorsku naciju hibridnim, koje se grade na negaciji srpske i ruske... Vlada Crne Gore još nije i ne zna se planira li da se pridruži odluci Evropske unije da obustavi distribuciju ruskih medija Raša tudej i Sputnjik, što se u programu koristi za plasiranje ovakvih i sličnih stavova

Vlada otvorila prostor za negiranje identiteta Ukrajinaca i Crnogoraca Foto: UGC
PobjedaIzvor

Agencija za elektronske medije zvanično je upozorila Srpsku televiziju koja se prikazuje u Crnoj Gori zbog toga što je u emisiji „Novi Sputnjik poredak“ profesor geopolitike iz Beograda Srđan Perišić negirao nacionalni identitet Ukrajinaca i Crnogoraca.

U rješenju koje je izdao direktor AEM-a Goran Vuković, a u koje je Pobjeda imala uvid, piše da je upozorenje izdato kao upravno-nadzorna mjera zbog kršenja člana 17 stav 2 Pravilnika o programskim standardima u elektronskim medijima.

"Upozorenje se izriče zbog emitovanja sadržaja koji je imao segment kojim se potencira pripadnost etničkoj grupi kao obliku diskriminacije prema njima (član 17 stav 2 Pravilnika o programskim standardima u elektronskim medijima)", navodi se u dokumentu.

Iz AEM navode da su redovnim monitoringom uočili nepravilnosti, a emiter, Srpska TV, je u obrazloženju istakao da informativni program agencije Sputnjik iz Beograda emituje jer Vlada Crne Gore još nije donijela odluku da se ruskim medijima uskrati emitovanje programa.

Vlada Crne Gore ćuti o ovom važnom pitanju i već duže od mjesec ignoriše prijedlog mnistarke javne uprave, digitalnog društva i medija Tamare Srzentić koja je zatražila da se Crna Gora pridruži odluci Evropske unije da obustavi distribuciju ruskih medija Raša tudej i Sputnjik. Ta se odluka nije našla na dnevnom redu već nekoliko održanih sjednica Vlade.

Srzentić je tada saopštila da snažno podržava stav o restrikciji propagandnih medija i najavila da će se o njoj raspravljati na sjednicama Vlade – ali se to nije dogodilo. Time je pridruživanje Crne Gore odluci EU i izdavanje Vladinih preporuka Agenciji za elektronske medije i Agenciji za elektronske medije i poštansku djelatnost (EKIP) – prolongirano na neodređeno.

Vakuum koriste emiteri, a i gosti koji u konkretnom slučaju, u kontekstu aktuelne situacije i posljedice agresije Rusije na Ukrajinu iznose diskriminatorne stavove.

Pešić je naveo da se u Ukrajini u stvari vodi rusko-američki rat.

On je naveo da Ukrajina nikada do ′ 91. nije bila nezavisna i da se u njoj stvarala posebna ideologija, „koja se zasnivala na negaciji njihovog pravog identiteta, to je ta ruskost“.

Naveo je da se paralele mogu povući i u odnosu na naše prostore.

Govoreći o paralelama, pomenuo je da se Crna Gora „pravi kao anti-srpska država..“.

"To su takozvane hibridne nacije, čiji se identitet zasniva na negaciji njihovog stvarnog identiteta. U Crnoj Gori na negaciji srpstva, koji je stvarni identitet Crnogoraca, a u Ukrajini, u najvećoj mjeri identitet Ukrajinaca, dakle, stanovnika Ukrajine je, u stvari, ruski. I taj, ta, anti-Ukrajina kao anti-Rusija je ustvari negacija njihove ruskosti", naveo je, između ostalog, Perišić.

Emiter Srpska TV je u obrazloženju AEM-u naveo je da žale što je „u jednom dijelu emisije došlo do neumjesnih, ali ličnih komentara“ i u da u tom dijelu nemaju nikakvog udjela.

"Strogo vodimo računa da se u emitovanom programu na Srpskoj televiziji ne podstiče mržnja ni diskriminacija po bilo kom pitanju, što potvrđuje i naše desetogodišnje emitovanje programa u veoma složenim uslovima", navode oni u obrazloženju poslatom crnogorskom regulatoru.

AEM međutim upozorava da je članom 17 Pravilnika propisano da programski sadržaji elektronskih medija ne smiju biti usmjereni na kršenje zajamčenih sloboda i prava čovjeka i građanina ili izazivanje nacionalne, rasne i vjerske netrpeljivosti ili mržnje.

Navode da emiteri imaju pravo da određenu pojavu, događaj ili slično tretiraju na različiti način, ali moraju voditi računa da pri tome ne prekrše propise, odnosno da se pridržavaju već pomenutih načela.

"Uvažavajući pravo na slobodu izražavanja i mišljenje voditelja i sagovornika o uzrocima sukoba u Ukrajini, negiranjem nacionalnog identiteta pripadnika ukrajinske i crnogorske nacionalnosti, potencira se pripadnost etničkoj grupi kao obliku diskriminacije prema njima", zaključeno je iz AEM-a.

Iz resora na čijem je čelu Srzentić, Pobjedi je još ranije rečeno da Vlada Crne Gore treba da prati mjere Evropske unije prema Rusiji, što uključuje i zaustavljanje širenja dezinformacija i propagande preko medija koji su prepoznati po plasiranju lažnih vijesti i to je stav ovog resora.

"Ministarstvo, na čijem je čelu Srzentić, će nastaviti da zastupa poziciju da Crna Gora mora dosljedno sprovoditi politike Evropske unije. U ovom slučaju, to podrazumijeva ograničavanje zloupotrebe medija radi širenja dezinformacija i propagande kojom se opravdava napad na suverentitet jedne zemlje", odgovoreno nam je ranije iz ministarstva.

Portal Analitika