Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Vlada nastavlja finansiranje vjerskih škola novcem svih građana: Za Medresu 800.000 eura iz budžeta

Ukupno za vjerske škole 1.700.000 eura samo u ovoj godini

Vlada nastavlja finansiranje vjerskih škola novcem svih građana: Za Medresu 800.000 eura iz budžeta

Vlada Crne Gore juče je usvajanjem informacije o finansiranju Srednje vjerske škole – Medresa „Mehmed Fatih“ iz Podgorice i prihvatanjem aneksa ugovora o finansiranju, stvorila pravno-tehničke uslove za isplatu 800.000 eura toj vjerskoj školi za školsku 2023/24. godinu, čime se nakon isplate iznosa od 900.000 eura Crkvi Srbije za Srednju vjersku školu „Sveti Sava“, čija je izgradnja počela 8. maja u Podgorici, ukupno finansiranje vjerskih škola novcem svih građana „zaokružilo“ na 1.700.000 eura samo u ovoj godini.

Vlada nastavlja finansiranje vjerskih škola novcem svih građana: Za Medresu 800.000 eura iz budžeta Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U aneksu ugovora se navodi da su ugovorne strane saglasne da Ministarstvo prosvjete isplati školi iznos od 800.000 eura na ime bruto plata i ostalih ličnih primanja zaposlenih u školi, rashode za materijalne usluge, rashode za tekuće održavanje, kao i troškove ishrane učenika u domovima.

U usvojenoj informaciji se navodi da se Mešihat Islamske zajednice u Crnoj Gori 31. jula obratio Ministarstvu prosvjete zahtjevom kojim je tražio da se Srednja vjerska škola Medresa „Mehmed Fatih“ finansira iz budžeta Crne Gore.

Kako se navodi u informaciji, u skladu sa zakonom, srednje vjerske škole koje izvode javno važeće obrazovne programe, imaju status srednjih škola, a javne isprave koje izdaju ove ustanove su javno važeće i uvažavaju se za nastavak obrazovanja.

U zahtjevu Mešihata se navodi da je Srednja vjerska škola Medresa „Mehmed Fatih“, škola opšteg obrazovanja, akreditovana za izvođenje vjerske nastave, da joj je sjedište u Tuzima i da ima područno odjeljenje u Rožajama, te da je škola internatskog tipa, te da je u nastavnom i vannastavnom procesu angažovano 52 nastavnika i 46 lica nenastavnog kadra.

Kao razlog za toliki broj izvršilaca, navodi se da se nastava izvodi na dva jezika, te da će školsku 2023/24. godinu pohađati ukupno 371 učenik, od kojih 288 u Tuzima i 83 učenika u Rožajama, te da je ove godine upisano novih 99 učenika.

Vlada Crne Gore je prvi put u martu 2018. godine usvojila informaciju i prihvatila ugovor o finansiranju Srednje vjerske škole – Medresa „Mehmed Fatih“ iz Podgorice, te zadužila tadašnjeg ministra prosvjete Damira Šehovića da ga potpiše. Crna Gora je do 2022. godine ovu školu finansirala sa 500.000 eura godišnje, a od prošle godine joj opredjeljuje po 800.000 eura.

Bivši ministar obrazovanja, akademik Slobodan Backović više puta je navodio da sekularna država, kakva je Crna Gora po Ustavu, ne može javnim sredstvima finansirati vjerske zajednice i njihovu djelatnost.

On je bio izričit u stavu da vjerske škole mogu otvarati, ali i finansirati, samo vjerske zajednice, te da se one prema zakonu moraju tretirati kao privatne ustanove.

Portal Analitika