Abiznis

Vlada: I poslanicima da se smanje plate

Izvor

Plate zaposlenima u svim regulatornim agencijama, moraju se svesti na nivo zarada koje su u državnoj upravi, a sav višak prihoda koje regulatori ostvare davaće državnom budžetu.

To je najznačajniji dio novog paketa mjera štednje koje će pratiti budžet za narednu godinu i koji Vlada, prema najavi ministra finansija Radoja Žugića, treba danas u formi zaključaka da usvoji i uputi Skuštini koja će izjasni o budžetu i finansijskim planovima regulatora za narednu godinu.

“Skupština kroz usvajanje planova regulatora treba da utiče da se zarade krizno usklade sa onima u državnoj upravi, a da se zarade onih sa deficitarnim zanimanjima urede posebnim aktom. Uz to, svi regulatori moraju diskrecione troškove svesti na nivou državnih”, rekao je Žugić danas na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet koji je završio raspravu o budžetu za narednu godinu.

Paketom novih mjera štednje, objasnio je Žugić, predviđeno je smanjene plata i menadžmentima regulatornih agencija i preduzeća u kojima država ima većinsko vlasništvo i to za predsjednike borda jedna prosječna zarada u državi, za članove borda 50 odsto prosječne zarade i za izvršne direktore dvije prosječne zarade.

Set mjera štednje porazumijeva i definisanje posebnog akta za suzbijanje sive ekonomije, kao i posebnog akta kojim će precizirati koje komisije i radna tijela mogu dobiti posebnu naknadu.

Vlada će kroz mjere štednje zamrznuti penzije na postojećem nivou, ali je plan da se penzionerima sa najmanjim primanjima pruži jednokratna i pomoć u rješavanu stambenih pitanja.

“Paket mjera štednje važiće za narednu godinu, nakon čega ćemo napraviti analizu i odlučiti hoće li se one nastaviti ili ćemo ih ukinuti”, rekao je Žugić.

On je obećao da se neće otpuštati zaposleni iz državne administracije i neće im se smanjivati zarade već će se uštede napraviti kroz preraspodjelu poslova.

Odbor je završio raspravu o budžetu za narednu godinu o kome će se sjutra izjaniti. Budžet je projektovan na 1,2 milijarde eura sa deficitom od 95,3 miliona i novim zaduženjima do 250 miliona. (Mina business)

Portal Analitika