Abiznis

Vlada će zauzeti stav o Vektri nakon konačne presude suda

Izvor

„U tom pravcu već je razrađeno nekoliko mogućih modela aktiviranja zaštitnih mehanizama koji bi se mogli primijeniti u zavisnosti od buduće odluke nadležnog suda“, rekao je potpredsjednik Vlade, Vujica Lazović, odgovarajući na poslaničko pitanje Aleksandra Damjanovića iz Socijalističke narodne partije (SNP).

Konačna odluka o uvođenju stečaja u kompaniju Vektra Montenegro trebalo bi da bude donesena 20. marta, kada je zakazano sljedeće ročište. Sudija podgoričkog Privrednog suda, Miodrag Anđelić, odlučio je na posljednjem ročištu početkom marta da predmet u vezi sa pokretanjem stečajnog postupka vrati u pređašnje stanje. Anđelić je odluku donio na zahtjev advokata kompanije Vektra Montenegro, Saše Vujačića.

Zahtjev za pokretanje stečajnog postupka zbog nevraćenog kredita od 20,9 miliona eura tražili su OTP faktoring /Factoring/ i Crnogorska komercijalna banka (CKB) krajem prošle godine.

Damjanovića je zanimalo kako u Vladi ocjenjuju rezultate privatizacije HTP Boka iz Herceg-Novog, kao i koje koristi su zaposleni, lokalna samouprava i država do sada imali od te privatizacije.

Lazović je kazao da je poslije potpisanog ugovora o privatizaciji HTP Boka, kupoprodajna cijena bila 22,2 miliona eura.

„Kompanija Vektra Montenegro je nakon sprovedne tenderske procedure u skladu sa svim pravilima bila pobjednik na tenderu i uplatila je tu sumu. Kupili su još za deset miliona eura ostalih akcija, pa su ukupno uložili 32 miliona eura“, saopštio je Lazović.

Ugovorom je, kako je podsjetio, bila predviđena obaveza Vektre Montenegro da u priodu od tri godine realizuju investicioni program u ukupnom iznosu od najmanje 64 miliona eura.

„Namjera je bila da se privatizacijom omogući realizacija veoma kvalitetnog investicionog programa i shodno tome obezbijedi značajno veći nivo standarda turističke ponude Herceg-Novog i Crne Gore“, naveo je Lazović.

Prema njegovim riječima, izgradnja tri nova hotelska kapaciteta najveće kategorije, Tamaris, Igalo i Boka, kao i rekonstrukcija hotela Plaža, trebalo je da omogući značajno bolju tržišnu konkurentnost Herceg-Novog, kao i rast turističkog prometa na tom području.

„Nažalost evidentno je da se imlementacija investicionog programa nije sprovodila planiranom dinamikom, odnosno da su postojala značajna kašnjenja u njegovoj realizaciji“, kazao je Lazović.

Problemi su, između ostalih, bili i u nedostatku prostorno planske dokumnetacije i kašnjenju u njenom usvajanju, kao i u velikom broj pokrenutih sudskih postupaka i upravnih sporova.

„Veoma teška finansijska situacija u kojoj se trenutno nalazi Vektra Montenegro dovodi u pitanje mogućnost obezbijeđenja finansijske konstrukcije za realizaciju investicionog programa“, smatra Lazović.

On je podsjetio i da je napravljen Aneks ugovora kojim je definisana nova dinamika investiranja i realizacije ugovorenih investicionih obaveza.

Lazović je kazao da je od predstavnika kompanije Vektra Boka, dobio informaicje da su u toku aktivnosti na realizaciji rekonstrukcije hotela koji posluje u okviru te kompanije.

„Započete su aktivnosti na rušenju starog objekta hotela Tamaris kao i pripremne aktivnosti na izgradnji novog hotela. Takođe planirano je da se nakon zavšetka ljetnje sezone otpočne i sa rekonstrukcijom hotela Plaža“, precizirao je Lazović.

On je saopštio da je privatizacionim ugovorom u potpunosti zaštićen interes prodavaca, odnosno Savjeta za privatizaciju i kapitalne projektre kao potpisnika ugovora. Damjanović međutim tvrdi da država nije zaštitila svoje interese posebno kada se radi o odredbi o raskidu ugovora.

„Ugovorom su definisani i zaštitini mehanizmi u vidu prava na jednostrani raskid ugovora između ostalog i u slučaju pokretanja stečajnog postupka nad kupcem“, rekao je Lazović.

Vektra Montenegro je krajem decembra 2007. godine preuzela HTP Boka.

Portal Analitika