Abiznis

Višegodišnji rast stranih investicija u SAD se nastavlja

Izvor

Prema saopštenju Ministarstva trgovine, to je četrnaesto uzastopno tromjesečje investicionih suficita. Prošle godine strane investicije su ovdje iznosile 234 milijarde, što je za 14 odsto više negu u 2010, pri čemu je dvije trećine došlo iz Evrope.

Kako se tumači, kapital traži sigurnu oazu za oplođavanje, što svakako ne nalazi u EU čije jezgro i periferiju već dvije godine potresaju fiskalni problemi i dužnička kriza.

Investira se uglavnom u nekretnine i kupuju se kompanije, a manje državne obveznice (kojima Amerika finansira svoj budžetski deficit), jer su prinosi vrijednosnih papira, uprkos prošloj godini - prvi put u istoriji smanjenom kreditnom rejtingu SAD - veoma niski: kamata je između jedan i dva odsto. Španske obveznice dostigle su, na primjer, juče kamatu od sedam odsto, ali su neprivlačne jer su rizične.

Iako su prognoze da će američka ekonomija ove i sljedećih godina rasti po skromnoj stopi između dva i tri odsto, to će, bar u ovoj godini, biti iznad svjetskog prosjeka.

Američki tehnološki sektor, prije svega onaj informatički, i dalje je veoma privlačan, što potvrđuje i investicija njemačkog SAP-a, poznatog po softveru za korporativno knjigovodstvo, u kupovinu američke kompanije za internet trgovinu Ariba za 4,3 milijarde dolara. Francuski Mišlen je najavio novu fabriku u Južnoj Karolini, a ekspanziju proizvodnih kapaciteta planira i Folksvagen.

Iz drugih krajeva svijeta, zapažene su investicije kompanija iz Latinske Amerike, posebno iz Brazila, što takođe doprinosi reputaciji SAD kao destinaciji za globalni kapital.

Amerika se, prije svega, procjenjuje kao sigurna zona za dugoročno investiranje, mada trenutno postoje zemlje, poput Kine, gdje ulaganja u ovom momentu izgledaju isplativija, ali zbog globalnih turbulencija koje su počele 2008, investitori su postali veoma oprezni.

(Foto: b92.net)

Portal Analitika