Abiznis

Lokalne uprave imaju moćno sredstvo u svojim rukama

(VIDEO) Biznis zone kao ključ za privlačenje stranih investicija

"Iskustva su povoljna, ali je modus operandi svake zone drugačiji, što govori da lokalne uprave funkcionišu po svojim prioritetima“, kazao je Vasilije Kostić

(VIDEO) Biznis zone kao ključ za privlačenje stranih investicija Foto: Media biro
Portal AnalitikaIzvor

Biznis zone postaju jedno od najmoćnijih sredstava koje lokalne samouprave u Crnoj Gori koriste za privlačenje stranih investicija. Iskustva su, prema riječima stručnjaka, uglavnom pozitivna, ali pristupi se razlikuju, što ukazuje na to da svaka opština postavlja sopstvene prioritete i ciljeve.

„One su postale jedno od najmoćnijih sredstava lokalnih samouprava u privlačenju stranih investitora. Iskustva su povoljna, ali je modus operandi svake zone drugačiji, što govori da lokalne uprave funkcionišu po svojim prioritetima“, kazao je Vasilije Kostić, profesor Fakulteta za menadžment u Herceg Novom i predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca (CUP), koji je moderirao panel „Poslovne zone – Bijelo Polje – Nikšić – CTP – Potencijal za razvoj LDC-a“ u okviru prve RED konferencije.

Kostić je kao primjer dobre prakse naveo Irsku, zemlju koja je u prošlosti bila nerazvijena, ali je zahvaljujući mjerama vlade postala jedna od najbrže rastućih ekonomija Evrope.

„Biznis zone su u Irskoj locirane tamo gdje je najveća nezaposlenost i fokusirane su na industriju i izvoz. To bi moglo biti zanimljivo kao model i za Crnu Goru“, ocijenio je Kostić.

Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović predstavio je iskustva ove opštine u razvoju biznis zona, ističući da je još 2018. godine definisano 18 takvih zona.

„Sve zone su sertifikovane na državnom nivou. To je kompleksan proces koji traje više od godinu dana. Zone su podijeljene na dva seta mjera podrške – na opštinskom i na državnom nivou. Kada je riječ o opštinskoj podršci, ona se ogledala u oslobađanju od taksi, dok je država izdvajala određena finansijska sredstva“, pojasnio je Smolović.

Prema njegovim riječima, rezultati nijesu izostali.

„Sve ovo rezultiralo je otvaranjem desetina kompanija koje su danas među najuspješnijima u Crnoj Gori“, istakao je on.

Svoja iskustva podijelio je i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević koji je govorio o projektu „Sunčani grad“, dijelu industrijske zone definisane takođe 2018. godine.

„Jedna od većih investicija je fabrika Noblewood za proizvodnju premium votke. Takođe, izvjesna je i investicija BIG Fashion. U svijetlu potpisivanja ugovora sa UAE, ‘Sunčani grad’ bi mogao biti dobar pilot-projekat za velike investicije. Riječ je o oko 1.000 stanova, i mi ćemo se kandidovati i u tom okviru“, kazao je Kovačević.

On je istakao važnost iskorišćavanja postojećih potencijala i smanjenja administrativnih barijera koje, kako je naveo, usporavaju strane investicije.

„Stvara se utisak da ne želimo investicije, a onda se pitamo zašto ih nema. Ako je ‘Sunčani grad’ interesantan investitorima, spremni smo da razmislimo i o toj mogućnosti“, zaključio je Kovačević.

Portal Analitika