Društvo

Vesković: Status Bošnjaka još nije adekvatan

Izvor



“Trenutni položaj Bošnjaka u Crnoj Gori, odnosno njihov političko-pravni status nije adekvatan i nije riješen. Bošnjaci su nacionalna zajednica koja je najneorganizovanija u političkom smislu u Crnoj Gori”, rekao je Vesković agenciji MINA.

Prema njegovim riječima, ne postoji svijest za kolektivna prava, već svi pokušavaju da se lično zbrinu, “trpajući se uz vladajuću strukturu”.

On smatra da vladajuća koalicija već 23 godine manipuliše sa Muslimanima-Bošnjacima, simulirajući, kako je kazao, “nekakvu priču o multietničnosti”, kroz institucije koje režim formira navodno za potrebe manjinskih zajednica.

“Kao što su Nacionalni savjeti, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Fond za manjine, Centar za očuvanje kulture manjina, vrši se getoizacija manjina”, ocijenio je Vesković, dodajući da su u tim institucijama podobni, kooperativni Bošnjaci-Muslimani.

“Preko ovih institucija režim uspostavlja potpunu političku i svaku drugu kontrolu nad manjinskim zajednicama. Na poslednjem popisu 2011. godine, u režiji aktuelnog režima Bošnjaci su raspolućeni i nacionalno i vjerski, a preko tri odsto Bošnjaka koji su na privremenom boravku van Crne Gore, jer ih je režim prethodnih godina protjerao, nije popisano”, rekao je on.

Vesković je naveo da trenutna prava Bošnjacima režim dozira na kašičicu. “I sve dok Bošnjaci sami ne preuzmu odgovornost za svoj položaj i status, dok iz puzajućeg položaja ne pređu u položaj nezavisnog političkog subjekta, njihov položaj će biti ovakav”.

On je ocijenio da je formiranjem BS 2006. godine, koju je, dodao je, formirao aktuelni režim, dodatno pogoršan položaj Bošnjaka u Crnoj Gori.

“Režim kod međunarodne javnosti simulira da su Bošnjaci politički predstavljeni, a zapravo je suprotno. Preko BS-a režim otupljuje oštricu i onih Bošnjaka koji djeluju u drugim partijama. BS se deklariše kao autentični zastupnik Bošnjaka u Crnoj Gori, a djeluje pod okriljem vladajuće koalicije, što je nonsens”, kazao je Vesković.

On smatra da BS, osim ličnog zbrinjavanja vrha stranke, ništa nije učinila za ovih šest godina postojanja za bošnjački narod.

“Svo njihovo djelovanje iscrpljuje je kroz njihova tri postulata: otkad smo sa Demokratskom partijom socijalista (DPS), raste nam rejting, bićemo dio vlasti, kroz poslaničko pitanje, koje su u istoj formi postavili Vladi, a znači i sebi, pet puta `šta će Vlada uraditi za razvoj sjevera`“, naveo je Vesković.

BS, kako je kazao, nije potrebna Bošnjacima radi simulacije manjinskih prava.

Prema njegovim riječima, manjinske partije, pa ni BS, ne smiju praviti predizborne koalicije sa vladajućim partijama, već moraju nastupati samostalno.

“No, BS je napravila politički dil sa DPS-om i kroz izborni zakon, pa afirmativna akcija ne važi za bošnjačke manjinske liste, već moraju da osvoje tri odsto glasača. A na ovim izborima, ako BS ne mogne da osvoji tri odsto glasača, a to sigurno ne može, preostali dio glasača će joj doturiti DPS”, rekao je Vesković.

On je poručio da je DF novi politički subjekat na nivou Crne Gore, pokušaj objedinjavanja svih demokratskih subjekata radi smjene totalitarnog nedemokratskog režima u Crnoj Gori. “To je pokušaj nacionalnog i svakog drugog pomirenja, pokušaj prevazilaženja dubokih podjela u Crnoj Gori”.

“No, režim uviđa svu opasnost po svoj opstanak, jer on i funkcioniše na podjelama i sukobima, pa je svu svoju oštricu usmjerio upravo na DF”, dodao je Vesković.

Prema njegovim riječima, po sredinama u kojima žive Bošnjaci-Muslimani ponovo su krenule “udbaške šaptačke ekspedicije”, odvraćajući Bošnjake od Fronta, govoreći da je Front četnička organizacija, da su tamo nekakve vojvode, da je Bošnjacima mjesto samo uz Mila, sve do smrti”.

“I opet uz udbaško obrazloženje `Milo je spasio mir`, `Milo je zaštitio manjine`, a sve ono što se dešavalo manjinskim zajednicama početkom devedesetih godina kao da se nije ni desilo”, dodaje Vesković.

Bošnjaci, kako je rekao, treba sami da odluče gdje će, ali treba da znaju da im je, kako je ocijenio, ovaj režim nanio najveća zla, nepravde i poniženja. “Izgleda da jedino Bošnjaci nemaju pravo na lični izbor, na promjenu, na bolje, na novo”.

DF će, poručio je Vesković, sigurno biti vodeća politička snaga buduće koalicione vlade demokratske opozicije.

“Naš odnos prema Bošnjacima i svim drugim manjinskim zajednicama biće na principu uvažavanja svih, uvažavanja i kolektivnih i ličnih prava na bazi političkog partnerstva, a ne na bazi sluganstva manjina većini”, pojasnio je on.

DF će, dodao je, korjenito promijeniti sadašnje režimske “udjurme oko takozvanih manjinskih institucija: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Fond za manjine, Manjinski savjeti, Centar za kulturu manjina”.

Vesković smatra da su se te institucije pretvorile u svoju suštu suprotnost.

“Kroz izmjene izbornog zakona precizno ćemo uskladiti način političkog predstavljanja manjinskih zajednica u skladu sa ustavnim načelom afirmativne akcije. Na osnovu takvih zakonskih normi postojanje režimskih manjinskih partija kao što su BS, Demokratska unija Albanaca, Hrvatska građanaska inicijativa će biti bespredmetno”, kazao je on.

Vesković precizira da u programu DF-a stoji da “Crna Gora nije država za koju se može reći da je pokazala predanost u zaštiti prava i prava manjinskih naroda. Sve je to u povoju i postoji samo deklarativno zalaganje, ali ne i suštinsko”.

“DF će definisati novu državnu politiku prema manjinama, koja će stimulisati integraciju, a spriječiti segregaciju, obezbjeđivanjem poštovanja manjinskih prava u skladu sa Okvirnom konvencijom za zaštitu manjina i Ustavom Crne Gore i dosljedno sprovoditi mjere afirmativne akcije”, zaključio je Vesković.

Portal Analitika