Anketa pokazuje da je BDP na godišnjem nivou porastao 8,7 odsto, najsporije od drugog tromjesečja 2009. godine.
Četvrto uzastopno usporavanje rasta druge najveće svjetske ekonomije u skladu je sa najavama o usporavanju globalnog rasta.
Međunarodni monetarni fond upozorava na stagnaciju u Evropi i “značajne” rezove u svojim globalnim prognozama. Kineski izvoz je u decembru rastao najsporije u dvije godine, a inflacija je pala na najniži nivo u 15 mjeseci. “Najgore tek dolazi i u narednim mjesecima mogli bismo videti nove vladine mjere. Usporavanje kineske ekonomije moglo bi da naškodi ekonomijama država kao što su Australija i Brazil”, kaže glavni ekonomista u Nomura Holdingsu Zeng Zivei.
On procjenjuje da bi rast mogao biti usporen na 7,5 odsto u prvom i 7,6 odsto u drugom tromjesečju, i da bi zbog toga vlada u martu mogla da snizi kamatne stope i bankama smanji stopu obaveznih rezervi.
Istovremeno, menadžeri evropskih hedž fondova prognoziraju da ćekineska ekonomija u 2012. pretrpjeti oštro usporavanje rasta, što će se odraziti na prihode kompanija i cijene sirovina, kojima je posljednjih godina podsticaj pružala ta druga po veličini ekonomija na svijetu.
"Kina je naduvani mjehur od sapunice. Mi smo prilično skeptični i zabrinuti. Kini je potreban zdrav američki potrošač, a njega sada nema. Kina bi mogla da postane katalizator ozbiljnog kraha na tržištima", upozorio je menadžer londonskog hedž fonda "Noster kapital" Pedro de Noronja.