Zanimljivosti

Tradicija 31.oktobra

Večeras je Noć vještica, a znate li šta znači Halovin?

Nije neobično da 31. oktobra i vaša ulica liči na onu iz „Zone sumraka“. Moguće je da ćete sresti nekog od komšija u „ful“ opremi, kako žuri na spektakularni maskenbal ili kućnu zabavu za Noć vještica.

Večeras je Noć vještica, a znate li šta znači Halovin? Foto: Tviter
rts.rsIzvor


Moderna Pravoslavna, Katolička i Protestanska crkva ne sankcionišu proslavljanje Noći vještica, mada ga ne podržavaju. Neki smatraju da je tradicija, neki da je satanizam. Dok se to ne utvrdi, svi je slave, a najviše joj se raduju djeca.

Noć vještica (Halloween) obilježava se svakog 31. oktobra, noć uoči praznika Svih svetih, prema zapadnohrišćanskoj tradiciji. Predstavlja početak trodnevnog obilježavanja sjećanja na mrtve, svece mučenike i vjernike.

Kako je nastala „Noć veštica”

Smatra se praznikom, ali i marketinškim trikom koji se njeguje. U pravoslavnom svijetu slavi se Sveti Luka, a u zapadnom Noć vještica. To je drugi najskuplji praznik, odmah poslije Božića.

Po vjerovanju, od prije oko 4.500 godina postojao je narod poznat kao Protoindoevropljani. Naseljavao je prostor centralne Azije, imao svoju kulturu i božanstva. Pomenuti narod obožavao je vatru, kao dar bogova.

Ako je vjerovati tradiciji, taj narod naslijedili su Kelti i praznik usvojili kao svetkovinu žrtvovanja. Živjeli su na prostorima današnje Irske.

Novu godinu slavili su 1. novembra, a noć pred Novu godinu „Samahin”.

Vjerovali su da se duhovi mrtvih vraćaju na zemlju, prave nevolje i uništavaju usjeve. Da bi otjerali zle duhove, Kelti su se kostimirali u likove životinja.

„Noć vještica” osvaja Ameriku

Potomci starih Kelta, Irci, sa doseljavanjem na američki kontinent, u 19. vijeku donijeli su i ovaj običaj i nazvali ga „Halovin".

Praznik je sve popularniji u SAD, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu. U Americi je praznik povezan sa hororom, vešticama, kosturima, slijepim miševima, crnim mačkama, sovama…

Oni koji ovaj datum obilježavaju, ove godine možda i posjećuju tematske zabave, ali pod posebnim uslovima, imajući u vidu uslove u pandemiji.

Praznik koji zabavlja djecu

Prazniku se najviše raduju djeca i tinejdžeri.

Popularan je običaj nazvan „trik ili poslastica", gdje djeca idu od vrata do vrata i sakupljaju slatkiše.

Većina njih kostimira se u princeze, Betmene, superheroje, vještice, zombije, vampire…

Šta znači „Halovin"

Porijeklo imena je od keltskog praznika „Veče svih svetih" – All Hollows Eve.

Ovo veče prepoznatljivo je po bundevi na kojoj su izdubljeni prorezi za oči, nos i usta.

U nju se stavljaju svijeće koje bundevi daju „strašan" pogled. Po vjerovanju, glava je najmoćniji dio tijela.

Neki u ovom prazniku uživaju, a neki se i dalje plaše.

Sujeverje i najveća ukleta kuća

Postoje mnoge, popularne ili ne, poznate i nepoznate, a najveća i najpoznatija je u Ohaju, u mjestu Levisburg.

Prava je avantura provesti Noć vještica u njoj, jer je ova kuća, odnosno pećina na 24 metra ispod zemlje. Inače se nalazi u Ginisovoj knjizi rekorda.

Ne treba zaboraviti da je misteriozni Hari Hudini, iluzionista, poznat po svojim senzacionalnim nastupima oslobađanja iz nemogućih situacija, umro 31. oktobra 1926. godine.

Zanimljivosti

Boje ovog praznika su narandžasta i crna, kao simbol rodnosti žetve i smrti. U Alabami nije dozvoljeno da se kostimirate u sveštenika.

Najveća povorka u čast ovog praznika tradicionalno se organizuje u Njujorku.

U Holivudu morate da platite kaznu od 1.000 dolara, ako u okviru svog kostima imate omču.

U djelima njemačkih romantičara može se pročitati mnogo o vilinskom svijetu magije, a u Geteovom Faustu opisana je „Valpurgina noć".

Po vjerovanju, ako na ovaj dan vidite pauka, to predstavlja dušu voljene osobe koja vas čuva. Najomiljenija čokoladica u ovom danu je „snikers”.

U Bostonu su uglavnom najljepše osvijetljene bundeve.

Uklete kuće su atrakcija za turiste, koji Americi donose prihode od pola milijarde dolara godišnje.

Pauci, izrezbarene bundeve, slijepi miševi i lobanje dio su aksesoara za proslavu Noći veštica.

Ove godine, Noć veštica je potpuno drugačija. U nekim zemljama dozvoljene su bioskopske predstave sa tematskim horor filmovima.

U Italiji guverner italijanskog regiona Kampanja Vinćenco de Luka planira da uvede policijski čas 31. oktobra.

Portal Analitika