Festival koji je 31. jula i traje do 29. avgusta 2010. u znaku je jubilarne dvadesetogodišnjice svog postojanja. Ono sto je Avinjon i njegov festival za pozorišnu umjetnost to je Festival u Obanju za likovnu umjetnost izraza izvan norme, na marginama, autsajderske, personalne ili art brut. Prethodnim epitetima osobenosti ove vrste umjetnosti treba dodati i „umjetnost otpora”, sto je i naslov jednog od predgovora kataloga. Utemeljivač ovog festivala je ugledna francuska umjetnica Daniel Žaki (Danielle Jacqui).
Festival već odavno prevazilazi nacionalni značaj da bi ove godine sa 56 izlagača prerastao u festival internacionalnog karaktera. Počasni gost ove godine je američki predstavnik singularne umjetnosti Aleks Onil (Alex O'Neal).
- Pet godina ranije od čuvene pariske izlagačke hale Sveti Petar (Saint-Pierre) mi smo počeli da dajemo značaj ovoj umjetnosti. Iza nas je 20 uspješnih godina, i festival ima internacionalni značaj. Prisustvo predstavnika Crne Gore Zlatka Glamočaka, koji je dobio centralno mjesto na festivalu sa pet skulptura prirodne veličine i pet velikih crteža, za nas je neobično važno samim tim što on po formi ne odgovara definiciji art bruta kazala je Daniel Žaki
Još jedno veliko internacionalno ime, Italijanka Bonaria Manca, izuzetne vitalnosti i šarma sa svojih 85 godina, je svojim prisustvom uveličala i otvaranje izložbe. Italijanska umjetnica se posebno osvrnula na izložbu radova Glamočaka, ocjenjujući da je crnogorski umjetnik sa pravom dobio centralno mjesto na festivalu.
- Skulptorsko znanje kojim Glamočak raspolaze dozvolila mu je da virtuozno izvede dva poprsja: poprsje Krsta Ivanovića i Popa Dukljanina u slavu svoje domovine”, zapisao je između ostalog Kosta Mavrakis, profesor filozofije na francuskom univerzitetu i specijalista za savremenu umjetnost, u bogatom katalogu koji je propratio izložbu. (na slici je Glamočakovo djelo "Mala noćna muzika")
Zlatko Glamočak je jedan od najistaknutijih predstavnika savremene crnogorske umjetnosti. Rođen u Bihaću 1957, bio je kratko kao dijete u Nikšiću, pa pristao i ostao u Baru. Tu se školovao, pa završio Fakultet likovnih umjetnosti u Beogradu, kao i postdiplomske studije. Dvije godine proveo je na specijalizaciji u Veneciji i Parizu, u kome stalno živi i radi još od 1986. Među najpoznatija djela ovog autora spadaju ciklusi: – «Veliki žderač» (1984) i «Portret dželata u 6. ujutru» (1985) koji su ga uveli u svijet atraktivnih svjetskih vajara. Zatim, naročito, kasnije i radovi «Ekstaza svete Tereze», «Corpus separatum» i «Eine kleine nachtmusic», te veliki reljefi koje radi u novije vrijeme. Dobitnik je nagrada: Petar Lubarda 2009, Zlatno dlijeto na Proljećnoj izložbi ULUS-a, Beograd, 1986; Nagrade salona za skulpturu, Nagrade publike; Otkup Regionalnog fonda moderne umjetnosti, nа Proljećnom salonu Clichy, Pariz, 1992; Nagrade za najbolju samostalnu izložbu u 1999. godini ULUCG-a, Podgorica, 2000 ka i prestižne nagrade Petar Lubarda 2009
Podsjetimo, Glamočak čini mnogo na popularizaciji crnogorske umjetnosti u Francuskoj, jer je tamo, kao ugledan umjetnik, na određen način vrlo uticajan
Sljedeći festival je za dvije godine, tada će i Marsej postati evropski centar kulture u čemu i Obanj učestvuje, a Uroš Tošković i Krsto Andrijašević će predstavljati Crnu Goru.
R.P.A..