Društvo

Uvesti krivično djelo seksualno uznemiravanje

Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP) osudile su sve nedavne izlive govora mržnje prema ženama, posebno prema ministarkama i političarkama u Crnoj Gori, u vidu seksističkih crteža, fotomontaža i tekstova koji prevazilaze mjeru kritike koju dozvoljava sloboda izražavanja, jer im je, kako kažu u tim organizacija, isključiv cilj da ponize lični intergritet i povrijede dostojanstvo žena.

Uvesti krivično djelo seksualno uznemiravanje Foto: HRA, CŽP
Portal AnalitikaIzvor

HRA i CŽP ističu da su vrhunac ovakvih ponašanja nedavne prijetnje smrću upućene ministarki zdravlja i članovima njene porodice, kao i mizogini tekst bivšeg poslanika u Skupštini Crne Gore, novinara Emila Labudovića, koji je objavljen na portalu IN4S, 21. aprila 2021. godine, pod nazivom "Pisma sa sela kojeg više nema".

U tim organizacijama traže djelotvorne reakcije svih nadležnih institucija i tijela, kako bi se utvrdila odgovornost i osudila ovakva djela, a oštećenima obezbijedila zaštita i pristup pravdi.

''Krajnje je vrijeme da se zapitamo kuda se krećemo kao društvo i kakvo naslijeđe ostavljamo budućim generacijama, ako ovakve pojave prolaze bez reakcija nadležnih institucija i samoregulatornih tijela. Govor mržnje ne donosi ništa dobro, samo izaziva novu mržnju i vodi u fizičko nasilje. Kao država i kao društvo moramo se tome suprotstaviti prije nego što postane prekasno'', navodi se u saopštenju.

Kako dodaju, sloboda izražavanja ne štiti satiru i karikaturu onda kada su izraz govora mržnje, koji obustavlja svaki dijalog.

''Konvencija Savjeta Evrope o spriječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), koju je Crna Gora ratifikovala 2013. godine, predviđa da će države ''preduzeti potrebne zakonodavne ili druge mjere kako bi osigurale da bilo koji oblik verbalnog, neverbalnog ili fizičkog ponašanja seksualne prirode sa svrhom ili efektom narušavanja dostojanstva osobe, posebno prilikom stvaranja zastrašujućeg, neprijateljskog, ponižavajućeg ili uvredljivog ambijenta, podliježe krivičnoj ili drugoj zakonskoj sankciji" (član 40)'' pojašnjeno je u saopštenju.

Ove dvije organizacije predlažu i da Crna Gora izričito zabrani seksualno uznemiravanje kao krivično djelo i da se tako jasno odredi prema ovoj specifičnoj vrsti nasilja.

''Svi koji žele da se uključe u političku diskusiju i kritikuju stavove političarki imaju pravo na to i treba im omogućiti da se slobodno izraze, ali na način koji nije govor mržnje. Objavljivanje izraza koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo štetno je za društvo u cjelini, jer promoviše mržnju i obeshrabruje žene i djevojke od izražavanja svojih stavova i učešća u javnom životu, i tome se kao država i društvo moramo suprotstaviti'' zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika