Kako su se tokom jutrošnje diskusije izjasnili odbornici, za usaglašene Zaključke glasali su predstavnici Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije, Građanskog pokreta URA i Socijaldemokrata. Protiv su bili odbornici Demokrata.
U prvom Zaključku stoji poziv Skupštine na smirivanje tenzija, dijalog i toleranciju.
"Skupština Prijestonice Cetinje, polazeći od činjenice da su stabilnost Crne Gore, mir i bezbjednost građana neprikosnovene vrijednosti na temelju kojih želimo da gradimo prosperitet i napredak države i društva, poziva na smirivanje tenzija, dijalog i toleranciju", navedeno je u prvom članu.
Potom slijedi jedan od poziva nadležnima.
Skupština Prijestonice Cetinje cijeni da je najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića za mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Cetinjskom manastiru događaj visokog bezbjedonosnog rizika koji može da naruši mir i stabilnost ne samo na Cetinju već i u cijeloj Crnoj Gori i poziva nadležne da, svako u dijelu svojih ovlašćenja, u skladu sa Ustavom i zakonima, doprinese očuvanju javnog reda i mira, bezbjednosti građana i imovine", navedeno je u drugom zaključku.
Odbornici su pozvali SPC da ustoličenje održi u nekom drugom gradu.
"Uvažavjući odvojenost crkve i države, poštujući vjerska prava i slobode, ali cijeneći da su mir i stabilnost u državi zajednički interes svih, Skupština Prijestonice Cetinje, poziva Srpsku pravoslavnu crkvu da revidira svoju odluku o organizovanju ustoličenja Joanikija Mićovića za mitropolita u Cetinjskom manastiru te da ovu svečanost organizuje u nekom drugom gradu", stoji u trećem zaključku.
Upućen je i apel zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, ali i ostalim političkim subjektima.
"Skupština Prijestonice Cetinje poziva nosioce zakonodavne i izvršne vlasti i sve političke subjekte da svojim djelovanjem ne doprinosi povećanju tenzija i narušavanju mira i stabilnosti u državi, već da u skladu sa Ustavom i zakonom definisanim nadležnostima omogući ravnopravnost svih građana Cetinja i Crne Gore, bez obzira na njihovu nacionalnu, političku, vjersku ili neku drugu pripadnost i da preduzmu sve radnje iz svoje nadležnosti kako bi se na Cetinju i u Crnoj Gori očuvao mir, bezbjednost i stabilnost, kako se ne bi narušio međuetnički sklad i građanski karakter države i društva", naglašeno je u četvrtom zaključku.
Upravi policije upućen je poziv da ustoličenje na Cetinju proglasi skupom visokog rizika i da ga zabrani.
"Skupština Prijestonice Cetinje, u cilju očuvanja mira, stabilnosti i bezbjednosti građana i imovine, poziva Upravu policije da u koordinaciji sa nadležnim organima, u skladu sa svojim ovlašćenjima, poštujuću Ustav i zakon, planiranu organizaciju ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve za 05.09.2021. godine na Cetinju, proglasi za skup visokog rizika i donese odluku o zabrani njegovog organizovanja na Cetinju", piše u završnom zaključku.
Prethodno, tokom sjednice Odbora za statut i propise, pet članova glasalo je za prijedlog Zaključaka, dok je protiv bio odbornik Demokrata Danilo Mrvaljević. On je, kako je obrazloženo, izdvojio mišljenje da je saglasan samo sa prvim zaključkom.
Podsjetimo, dan u cetinjskom parlamentu počeo je tročasovnom diskusijom, tokom koje su se dominantno čuli stavovi kako ustoličenje ne treba biti održano u tom gradu.
Predstavnici stranaka su se saglasili kako Zaključci, koje je inače predložio odbornik SDP Nikola Đurašković, treba donekle usaglasiti, što je i učinjeno tokom jednočasovne pauze u radu plenuma.
Nakon toga, objavljen je prijedlog usaglašenih Zaključaka, koji su - uoči glasanja - razmatrani na polučasovnoj sjednici Odbora za statut i propise.
Uskoro opširnije.