Politika

U toku je sjednica lokalnog parlamenta na Cetinju

Svi će glasati za predložene zaključke osim Demokrata

Na Cetinju je u toku vanredna sjednica lokalnog parlamenta povodom najavljenog ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija u tom gradu, odnosno, kako je to formalno definisano – očuvanja građanskog mira u prijestonici.

Svi će glasati za predložene zaključke osim Demokrata Foto: Prijestonica Cetinje
Portal AnalitikaIzvor

Sjednici, koja je sazvana nakon inicijative odbornika Socijaldemokratske partije Nikole Đuraškovića, prisustvuje 27 od ukupno 33 odbornika. Za sada su odbornici iz svih partija saopštili da će glasati za predložene zaključke, izuzev Demokratske Crne Gore.

Na današnjoj sjednici odbornicima se obratio gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan, koji je istakao kako je na djelu otvorena verbalna diskriminacija.

“Posljednjih mjeseci svjedočlimo narativu kojim se kroz dnevno političku prizmu vješto manipuliše nacionalnim i vjerskim osjećanjima, unosi nemir i podgrijava netrpeljivost među građanima Crne Gore koji pripadaju različitim vjerskim i etničkim grupama. Takva situacija posebno je došla do izražaja u kontekstu ustoličenja u Cetinjskom manastiru, a naročito zbog činjenice da se u sekularnoj, i građanskoj državi, članici NATO i kandidatu za članstvo u EU sa najviših instanci zakonodavne i izvršne vlasti daje primat jednoj vjerskoj zajednici, dok se ustoličenju vjerskog poglavara daje nivo događaja od državnog značaja. Građanima koji drugačije misle pripisuju se pripisuju se neprimjerene kvalifikacije i direktno krši Ustavom i međunarodnim aktima garantovana prava i slobode”, naglasio je Kašćelan.

Naša najveća vrijednost je građanski mir

Đurašković, koji je predao prijedlog Zaključaka Skupštine Prijestonice o sprovođenju aktivnosti u cilju očuvanja građanskog mira, o kojem odbornici danas odlučuju, istakao da ustoličenju Joanikija nije mjesto na Cetinju.

“Cetinje kao mjesto veličanstvdnog otpora velikosrpskoj politici devedesetih, ne može ćutke posmatrati da se u njemu odigrava simbolično potčinjavanje i pokoravanje Crne Gore i mora direktno upozoriti da ustoličenje mitropolita SPC na Cetinju može biti ugrožena naša najveća vrijednost – građanski mir. Zbog toga, ovim zaključccima apelujemo na organizatore tog čina da odustanu od ceremonije koja se sa pravom doživljava kao akt provokacije, posebno imajući u vidu aktuelni politički kontekst i vjekovnu nepravdu prema jednom narodu kojem se otima njegovo kulturno i istorijsko nasljeđe kao posljedica nasilne aneksije 1918. godine”, rekao je on.

Obratio se zatim odbornik Demokratske partije socijalista Borislav Pravilović, koji je istakao kako će ta partija podržati predložene zaključke.

"Treba uraditi sve da dođe do spuštanja tenzija u gradu i da ne dođe do bilo kakvog sukoba", poručio je on.

Odbornica URE protiv ustoličenja

Odbornica Građanskog pokreta URA Jovana Radović kazala je kako se protivi ustoličenju na Cetinju.

"Protivim se ustoličenju na Cetinju iz razloga što želim mir svome narodu. Ne želim da taj čin posluži nekima za eskalaciju tenzija, bilo da se oni nalaze u zemlji ili van nje", rekla je Radović.

Poslanik DPS Milovan Janković poručio je kako ustoličenje treba da bude obavljeno u Podgorici.

"Za mene je gospodin Joanikije ambasador Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Prema tome, kako na Cetinju nema ambasada, one su u Podgorici, a i hram je u Podgorici, neka se i ustoliči tamo", istakao je Janković.

Da li Vlada gubi legitimitet?

Odbornica DPS Dragana Kaluđerović postavila je pitanje prisutnim odbornicima URE i Demokrata.

"Kako se to štite interesi u saradnji sa onima koji ne priznaju crnogorsku naciju? Sad se vidi, gospodo iz URE i Demokrata, kako se završava koketiranje sa crkvom radi očuvanja biračkog tijela koje misli kako crkva kaže. Interesuje me sada, kada predstavnici URE podržavaju da se Joanikije ne ustoliči, da li Vlada gubi legitimitet po ovom i svim ostalim pitanjima", konstatovala je ona.

Odgovorio joj je odbornik URE Slavko Janković, ističući da je na sjednicu došao sa namjerom da ne podiže bilo kakve tenzije.

"Ako krenem da vam dajem odgovore, evo 30 godina, šta je uradila vlast DPS ovom gradu, Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi i crnogorskom biću, ostao bih ovdje sat vremena da pričam. Mislim da ste zadnja partija koja može bilo kome da postavi to pitanje", rekao je Janković.

Uslijedila su obraćanja više odbornika DPS-a, koji su ponovili kako su protiv ustoličenja na Cetinju.

Nacionalisti žele odmjeravanje snaga

Odbornik URE Slavko Janković pozvao je na spuštanje tenzija.

"Određeni centri moći žele iskoristiti ovaj godađaj kao povod za destabilizaciju Crne Gore. Jasno je da neki nacionalistički krugovi i sa jedne i sa druge strane žele odmjeravanje snaga i opipavanje terena, dok se određeni kriminalni krugovi pokušavaju sakriti od pravde rušenjem institucija", smatra on.

Martinović: Ovog puta je Cetinje jednoglasno

Odbornik DPS Momčilo Martinović kazao je kako je Cetinje ovog puta jednoglasno.

"Pozivam sve one koji dižu tenzije, koji karakterišu Cetinje na ovaj ili onaj način, da to ne rade. Poslušajte većinu današnjih diskusija, čućete poruke mira i poruke dobre namjere. To je Cetinje, ja sam na takvom Cetinju podignut, ja takvo Cetinje volim i želim da moja djeca žive tu", istakao je Martinović.

Martinović je pozvao državne vlasti da odustanu od daljeg insistiranja na organizaciji ustoličenja na Cetinju.

"Budimo mudri, ne budimo tvrdoglavi i ne pokazujmo silom da smo jači od nečega, jer ništa nije jače od vječnosti Crne Gore", dodao je on.

Demokratska Crna Gora protiv zaključaka

Na kraju prvog kruga diskusija, obratio se i Danilo Mrvaljević iz Demokratske Crne Gore.

"Vjerujem da je svima poznat naš stav koji se tiče predloženih zaključaka SDP-a, koji su u potpunosti u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore. Iz tog razloga, naravno da ćemo glasati protiv ovakvih zaključaka. Važno je pomenuti član 14 Ustava koji govori o odvojenosti vjerskih zajednica od države", kazao je on, dodajući da Skupština Prijestonice Cetinje danas ne odlučuje o tome da li će ustoličenja biti ili ne.

"Nijeste tako reagovali na Bečićeve riječi"

Nakon Mrvaljevićevih riječi, javio se podnosilac inicijative Nikola Đurašković, saopštivši kako mu je žao što odbornik Demokrata nije na sličan način reagovao kada je predsjednik njegove partije nedavno poslao poruku građanima.

"Žao mi je što takve poruke nije slao svom predsjedniku partije, a što je za mene problematičnije predsjedniku državnog parlamenta, koji je prije nekih desetak dana pozvao građane da s ljubavlju i poštovanjem dočekaju svog mitropolita. Ovo je viševjerska, višenacionalna država, a on je predsjednik parlamenta jedne građanske države. Ovdje ne postoji jedna vjerska organizacija", rekao je Đurašković.

Mrvaljeviću je odgovorio i Borislav Pravilović iz DPS-a, ističući kako Crna Gora nije više sekularna država i da se crkva uplela u politički život.

U nastavku sjednice slijedi drugi krug diskusija, a nakon toga eventualne korekcije zaključaka i njihovo usvajanje.

Portal Analitika