Društvo

Mišljenje Vlade na Predlog za ocjenu ustavnosti i zakonitosti naredbi Ministarstva zdravlja

Ustavni sud da odbije inicijativu, sve osporene mjere imaju za cilj zaštitu zdravlja građana

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila negativno mišljenje na Predlog za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti naredbi o sprovođenju mjera za sprječavanje infekcije izazvane koronavirusom, koji su podnijeli poslanici Demokratskog fronta Andrija Mandić, Nebojša Medojević, Milan Knežević, Milutin Đukanović i Branka Bošnjak.

Ustavni sud da odbije inicijativu, sve osporene mjere imaju za cilj zaštitu zdravlja građana Foto: Portal Analitika
Izvor

Osporene naredbe, njih 23, je na predlog Instituta za javno zdravlje Cne Gore donijelo Ministarstvo zdravlja, u periodu od 13. marta do 31. marta. 

„Smatramo da osporene naredbe nijesu suprotne Ustavu Crne Gore i zakonima, te da Ustavni sud Crne Gore treba da odbije predlog kojim je pokrenut postupak za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti“, navodi se u mišljenju Vlade koje potpisuje ministar zdravlja Kenan Hrapović.

U mišljenju se, između ostalog, ističe da su neosnovani navodi da su naredbe donijete na predlog Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, čija se legitimnost osporava imajući u vidu da je ovo tijelo rješenjem obrazovao ministar zdravlja na osnovu člana 56 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, a ne na osnovu člana 10 stav 5 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

„Odredbama člana 133 Ustava Crne Gore utvrđeni su slučajevi u kojima postoji mogućnost (ali ne i obaveza) uvođenja vanrednog stanja. Takođe, članom 39 stav 2 Ustava Crne Gore utvrđeni su slučajevi kada je moguće, u skladu sa zakonom, ograničiti slobodu kretanja, nastanjivanja i napuštanja Crne Gore, a što je moguće učiniti i u slučaju sprječavanja širenja zaraznih bolesti, što je konkretno slučaj. Pored ovog ograničenja prava, utvrđena je i mogućnost ograničavanja okupljanja, odlukom nadležnog organa radi širenja zaraznih bolesti, ugrožavanja zdravlja, a širenje zarazne bolesti je ozbiljan vid ugrožavanja ljudskog zdravlja. Napominjemo da je odredbama člana 70 Ustava Crne Gore utvrđeno da država štiti potrošača, te da su zabranjene radnje kojima se narušava zdravlje potrošača. Sve osporene naredbe imaju zakonit cilj i ustavno pravo svakog građanina - zaštita zdravlja“, precizirano je u mišljenju Vlade.

Kako je pojašnjeno, Ministarstvo zdravlja je kao nadležni organ, saglasno sa Ustavom Crne Gore i odredbama člana 55 stav 1 i 2 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, donijelo osporene naredbe radi sprječavanja unošenja zaraznih bolesti u zemlju, suzbijanja i sprječavanja prenošenja u druge zemlje, štiteći javno zdravlje i javni interes. U mišljenju se navodi i da propisivanje osporenih naredbi nije zahtijevalo uvođenje vanrednog stanja. 

„Mjere propisane osporenim naredbama su zasnovane na Ustavu i Zakonu i sa sigurnošću se može reći da su neophodne i proporcionalne riziku prenosa zarazne bolesti i značaju zaštite javnog zdravlja, u skladu sa predlogom Instituta za javno zdravlje Crne Gore i u skladu su sa epidemiološkom situacijom, imajući u vidu da je došlo do opšteg ugrožavanja prava na život i zdravlje svakog građanina. U ovom slučaju, posebno naglašavamo medicinske i naučne tvrdnje u pogledu novog koronavirusa koje su ukazivale na izuzetnu virulentnost i prenosivost, koja je zbog eksponencijalnog rasta broja zaraženih u vrijeme pandemije predstavljala realnu opasnost i za sam zdravstveni sistem Crne Gore. Očekivani rast broja inficiranih, ukoliko se ne bi sprovele restriktivne preventivne mjere, predstavljao je realnu opasnost da zdravstveni sistem Crne Gore bude doveden do kolapsa i nemogućnosti da pruži pomoć oboljelim pacijentima, a što bi imalo nesagledive štetne posljedice. Radi toga, a na osnovu ustavnih i zakonskih ovlašćenja i obaveza, Ministarstvo zdravlja, na predlog Instituta za javno zdravlje Crne Gore, je naredbama propisivalo privremene mjere radi sprječavanja unošenja zaraznih bolesti u zemlju, suzbijanja i sprječavanja prenošenja u druge zemlje, za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti“, stoji u mišljenju Vlade.

Kako je ocijenjeno, navodi podnosilaca predloga koji se odnose na povezanost osporenih naredbi sa Naredbom o proglašavanju epidemije zarazne bolesti COVID 19 su neosnovani, imajući u vidu da se članom 55 stav 1 Zakona propisuju mjere za sprječavanje unošenja zarazne bolesti u zemlju i njihovog prenošenja u druge zemlje, bez uslovljavanja proglašavanjem epidemije.

„Takođe, navodi dati u odnosu na upotrebu pojma epidemije zarazne bolesti i epidemije od većeg epidemiološkog značaja su bez uticaja na zakonitost propisivanja i preduzimanja propisanih mjera. Naglašavamo i da su neosnovani navodi podnosilaca predloga koji se odnose na povredu drugih zakonskih propisa iz oblasti saobraćaja i sl. Praktična primjena propisanih mjera dovela je do praćenja i kontrole epidemiološke situacije, u smislu prenosa zarazne bolesti i broja zaraženih lica“, zaključuje se u mišljenju Vlade.

Portal Analitika