Društvo

Poručila zamjenica generalnog sekretara

USSCG: Sa novom Vladom još nema socijalnog dijaloga

Zamjenica generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata (USSCG) Ivana Mihailović kazala je u razgovoru za Dan da, iako su očekivali, do sada nije došlo do uspostavljanja socijalnog dijaloga između novokonstituisane Vlade Crne Gore i predstavnika reprezentativnih socijalnih partnera.

USSCG: Sa novom Vladom još nema socijalnog dijaloga Foto: Foto: gov.me/B.Ćupić
PobjedaIzvor

Ona vjeruje da će u najskorijem roku nastaviti tripartitni dijalog o svim važnim pitanjima za svijet rada, a posebno o zakonskim propisima iz te oblast od kojih se neki već sada nalaze u skupštinskoj proceduri.

- Jasno nam je da pred novom Vladom stoje veliki izazovi i ozbiljan posao, ali u USSCG vjerujemo da većina aktivnosti, koje je Vlada Crne Gore planirala da preduzme u narednom periodu, neće proizvesti efekat kakav bi trebalo da proizvedu ukoliko ne budu planirane i dogovarane kroz dijalog sa socijalnim partnerima i drugim zainteresovanim subjektima - kazala je Mihailović.

U tom smislu, Izvršni odbor USSCG je nakon sjednice održane 18. decembra uputio premijeru zahtjev za prijem na razgovor njihovih predstavnika kako bi u neposrednom kontaktu predstavili rad, ali i očekivanja od novokonstituisane Vlade.

- Posebno smo naglasili nužnost da nova Vlada, na prvoj narednoj sjednici, imenuje svoje predstavnike u Socijalnom savjetu kao Ustavom Crne Gore ustanovljenom tripartitnom tijelu na nivou kojeg se razmatraju pitanja od značaja za ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih i generalno stanja na tržištu rada. Zahtijevali smo, takođe, da Vlada imenuje svoje najreprezentativnije predstavnike u ovom tijelu kako bi na taj način dala značaj i osnažila njegov rad. Na taj način biće omogućeno dalje nesmetano funkcionisanje ovog tijela koje je, u ovom trenutku, u potpunosti onemogućeno da obavlja poslove iz svoje nadležnosti - istakla je Mihailović.

Podsjetila je da je socijalni dijalog strateški cilj agende Međunarodne organizacije rada o dostojanstvenom radu, te temeljni dio evropskog socijalnog modela kojem kao država kandidat težimo.

- Činjenica da je nekadašnje Ministarstvo rada i socijalnog staranja sada razdvojeno i pripojeno različitim resorima predstavlja svojevrstan izazov sa kojim se u ovom trenutku suočavamo, a za koji vjerujemo da će biti prevaziđen onog trenutka kada novoformirana Vlada sa socijalnim partnerima otpočne dijalog - ocijenila je Mihailović.

Dodaje da su očekivanja USSCG od nove Vlade velika, te da godinama unazad ova radnička organizacija apeluje na donosioce odluka da izvrše svojevrstan preokret u ekonomskoj, socijalnoj, tržišnoj i ekološkoj politici sa akcentom da taj preokret bude zasnovan na održivom rastu i razvoju.

- Istovjetne zahtjeve imaćemo i prema novoj Vladi jer kao što od svog nastanka ističemo, za nas kao reprezentativnu nacionalnu sindikalnu centralu nije važno ko vlada, već kako vlada - ističe Mihailović.

Stoga, USSCG ima set zahtjeva kako u pogledu ekonomske politike i politike tržišta pa da, tako i u pogledu poreske, socijalne ali i sindikalne politike.

- Ono na čemu ćemo posebno insistirati, kao i u prethodnom periodu, jeste: jačanje vladavine prava; depolitizacija institucija, a posebno menadžmenta privrednih društava koja su u vlasništvu države; efikasnije ispunjavanje obaveza u procesu pristupanja EU; osnaživanje socijalnog di jaloga na svim nivoima; uvođenje sistema odgovornosti na svim nivoima; stvarna, a ne deklarativna borba protiv rada na crno, jačanje inspekcijskih organa; neselektivna primjena zakona; naplata poreskog duga - ističe Mihailović.

Ona je upozorila da je rad Socijalnog savjeta onemogućen u potpunosti i da će biti nastavljen tek onda kada novokonstituisana Vlada imenuje svoje predstavnike u ovom tripartitnom tijelu.

- USSCG očekuje da ovu obavezu Vla da u što skorijem trenutku izvrši i time omogući nesmetan rad Socijalnog savjeta, odnosno vršenje njegove osnovne funkcije ali i nastavak već započetih aktivnosti ovog tijela. U svom ekspozeu, premijer je naveo da će u narednom periodu fokus, pored ostalog, biti narazvojnoj ekonomskoj politici, održivosti javnih finansija, adekvatnijoj socijalnoj politici i zapošljavanju. Sve ovo su teme u vezi sa kojima, shodno Ustavu, Zakonu o Socijalnom savjetu, ali i međunarodnim pravnim aktima, postoji obaveznost vođenja socijalnog dijaloga sa reprezentativnim socijalnim partnerima na nacionalnom nivou i mi vjerujemo da će taj dijalog u što kraćem roku biti uspostavljen - istakla je Mihailović.

Portal Analitika