Abiznis

Uskoro pregovori sa MMF-om

Izvor

"Priča o otvaranju pregovora sa MMF-om direktno je vezana za set finansijskih zakona koji treba Vlada da usvoji. Nadam se da će to biti ubrzo. Ministarstvo finansija obavlja posljednja usaglašavanja i vjerujem da bi ubrzo Vlada trebalo da ih razmatra, rekao je Lukšić u intervjuu Portalu Analitika

- U svakom slučaju, ukoliko se Vlada odluči za aranžman sa MMF-om, to neće biti iz razloga neophodnosti finansijskih sredstava MMF-a, već jasan signal međunarodnim institucijama i investitorima da je Crna Gora odgovorna država stabilnih javnih finansija, koja čuva nezavisnost svoje ekonomske politike, a koja je spremna da raspravlja o elementima svoje ekonomske i fiskalne politike, a na dobrobit građana naše države", rekao je Lukšić.

Na konstatciju novinara Portala Analitike da on sada više nije protiv aranžmana sa MMF-om iako se tome svojevremeno protivio, potpredsjednik Lukšić objašnjava: "U situaciji kada vam je povjerena jedna od naodgovornijih uloga da upravljate javnim finansijama jedne države i da zajedno sa svojim saradnicima predlažete mjere ekonomske i fiskalne politike, onda tu nema mjesta za populizam i politikanstvo, a naročito u situaciji ekonomske krize.

Kriza ne smije da bude izgovor za greške: Kako je dodao Lukšić, kriza nije smjela da bude izgovor i opravdanje mnogima za neučinjeno i pogrešan pristup u donošenju politika iz pretkriznog perioda.

- Puno se puta čulo sa brojnih adresa da Crna Gora treba da se zaduži kod MMF-a i da na taj način riješi preobleme koje je ekonomska kriza donijela sa sobom. Iako su se mnoge zemlje odlučile za aranžman sa MMF-om, lično sam vjerovao da bi u prethodnom periodu to bio preveliki balast za građane Crne Gore, a i za našu ekonomiju. Vjerovao sam da samo odgovornom fiskalnom i ekonomskom politikom možemo smanjiti javnu potrošnju i očuvati ambijent za poslovanje za godine nakon krize, rekao je Lukšić.

Prema njegovim riječima, u državi su prepoznali gdje treba napraviti rezove i potpredjednik Vlade naglašava da se konstantno vodi politika smanjivanja javne potrošnje i kreiranja dugoročnih osnova, kako u institucionalnom, tako i u zakonodavnom dijelu.

- Našom aktivnom politikom na planu smanijvanja javne potrošnje, postigli smo punu likvidnost državnog trezora, stabilizovali javne finansije, smanjili potrošnju za oko 4 odsto bruto društvenog perioda (BDP-a), održali javni dug i deficit ispod Mastrihta. Čini mi se da sad nema puno prostora da MMF djeluje više od onoga što je Vlada preduzela, objasnio je potpredsjednik Vlade.

1504okigor-luksic2Obveznice dobre za promociju ulaganja: Od emitovanja obveznica Lukšić očekuje mnogo više od novca za finansiranje deficita i otplatu duga, što bi bio primarni cilj zaduživanja.

- Euro obveznice su danas najmoderniji i najlikvidniji način zaduživanja za kojim su posegle sve veće evropske ekonomije. Za Crnu Goru to nije samo puko obezbjeđivanje novca, već i korak dalje – dobra promocija naših politika i ambijenta za ulaganja. I vjerujem da će ovaj način zaduživanja otvoriti neka nova vrata našim kompanijama i finansijskim insitucijama. Naročito sada, kada su investitori mnogo smeliji i spremniji za nova ulaganja, istakao je Lukšić, naglašavajući da od zaduživanja očekuje do 200 milion eura, koliko je i pređeno Zakonom o budžetu za 2010. godinu.

U infrastrukturu 120 miliona eura: Potpredsjednik Vlade ističe da je uvećan kapitalni budžet u odnosu na 2009. godinu, što znači da je došlo do poboljšanja strukture potrošnje u prethodnim godinama.

- Kapitalnim budžetom predvidjeli smo iznos od 120 miliona eura za infrastrukturne projekte, odnosno 3.78 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP-a). Ako u iznos kapitalnog budžeta dodamo i učešće sredstava koja su obezbijedili izvođači radova, kapitalni budžet predstavlja 5,4 odsto BDP-a, pojasnio je Lukšić.

Ohrabruje naplata PDV-a: Prema riječima potpredsjednika Lukšića, poreski prihodi u odnosu na budžetski pan, ostvareni su u iznosu od 94 odsto i to uglavnom zbog slabije naplate akciza i poreza na dobit, dok su ostali prihodi: PDV, porez na dohodak i doprinosi - veći u odnosu na plan.

- U odnosu na prvi kvartal 2009. godine, prihodi su nam veći za 5 odsto. Ohrabruje naplata PDV-a i u tom dijelu vidim jedan dobar signal opravka naše ekonomije. Svakako, prvi kvartal predstavlja samo petinu budžetskog plana i nije reprezentativan, pa treba sačekati analize iz drugog i trećeg kvartala, kada ćemo imati bolju sliku kretanja u našoj ekonomiji, zaključio je potpredsjednik Lukšić.

Predrag Zečević

Portal Analitika