Premijer Igor Lukšić juče je zatražio od Komisije za hartije vrijednosti da u roku od 30 dana pripremi izmjene i dopune Zakona o investicionim fondovima kako bi se konacno uveo red u tu oblast otkriva radio Antena M.
Taj zakon je još ranije trebalo mijenjati, ocjenjuju Đikanović i Aleksandar Damjanović iz SNP-a dok lider PZP-a Nebojša Medojević jedino rješenje vidi u novom modelu organizacije finansijskog tržišta.
Revoltiran potezom Atlas grupe, koja je prije dva dana prodala 34 odsto akcija FEP-a, i tako izbjegla odgovornost za katastrofalnu situaciju u kompaniji, premijer Igor Lukšić najavio je i oštre kontramjere. Premijer razmišlja da Savjetu za privatizaciju predloži da se otkažu dalji pregovori za privatizaciju Montepranca gdje je Atlas grupa vodeći član Konzorcijuma.
Đikanović je saglasan je sa premijerom Lukšićem da bi zakon trebalo mijenjati jer smatra da se Investicioni fondovi pretvaraju u društvo koje upravlja nekretninama.
Komisija će pripremiti izmjene zakona u rekordnom periodu jer su već ranije angažovali međunarodni tim stručnjaka koji im pomaže pri pisanju nacrta.
«Već za 10 dana mi to možemo, kao radni materijal, uputiti ka ministarstvu.», rekao je Đikanović radiju Anteni M.
Đikanović je objasnio u čemu se sastoje krucijalne izmjene zakona.
«Povećanje efikasnosti upravljanja fondovima ili kako do toga doći. Mislimo da je ključ u lakoj smjenjivosti društva za upravljanje ili lakom prelasku akcinara iz jednog fonda u drugi. To će najviše uticati na motivaciju da se upravlja portfeljom. Drugo je promjena obračuna naknade za upravljanje – da ono bude vezano za uspjeh fonda. To je jest, da upravljač fonda bude plaćen na isti način kao i akcionar fonda. »
Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević smatra da je model finansijskog sistema u čijem su centru tržište kapitala i investicioni fondovi, koji je, kaže, smislio profesor Veselin Vukotić, od početka neodrživ i sklon monopolima.
Medojević podsjeća da je Savjet za privatizaciju vodio masovnu vaučersku privatizaciju koja je, kako smatra, išla na ruku nekolicini crnogorskih tajkuna, dok su građani obmanjivani da akcije ulažu u ponuđena preduzeća.
Medojević očekuje gašenje investicionih fondova jer su menadžerske kompanije preuzele vlast nad njima.
«Sada je priča već završena, ovo je naknadna pamet gospodina Lukšića. Moraćemo tražiti drugi model organizacije finansijskog tržišta i uopšte razvoja privrede koji je prigodniji jednoj maloj državi sa malim tržištem i sa slabim institucijama.»
Poslanik SNP i predsjednik Odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović kaže da investicioni fondovi već duže vrijeme stvaraju probleme građanima i preduzećima koja su u njihovom portfelju.
Kao jedan od razloga za to, Damjanović vidi isti personalni sastav Komisije za hartije od vrijednosti.
«Nijesam pristalica toga da je sadašnji zakon bio smetnja da se Komisija ozbiljnije pozabavi poslovanjem fondova investicionog ulaganja, niti očekujem da će samo izmjene zakona, bez aktivnijeg učešća same Komisije i podizanja svijesti građana i jednostavno svih ostalih činioca, učiniti nešto da se stane na kraj brojnim sumnjivim radnjama na ivici zakona koje rade fondovi.»
Damjanović najavljuje da će sredinom februara članovi Komisije biti konsultativno saslušani na Odboru za ekonomiju kako bi se sagledao netransparentan rad fondova investicionog ulaganja