- Čovjek nije kreiran da sluša, pa naravno ni da "sluša" vladu ili ministra. Oni su samo visoki činovnici koji sprovode zakone, i ništa više. Ja nemam šta da "popustim" ili se odreknem svojih principa. U javnosti je stvorena pogrešna slika o mogućnosti "fuzionisanja" nacionalne akademije sa grupom samozvanaca, koji, protivno zakonu, sebe nazivaju akademicima. Nikada i nigdje u svijetu nije se pamet fuzionisala. Ona se prepoznavala, a u akademijama nauka po jedinstvenim procedurama izabirala.
U studiji "Crna Gora u XXI vijeku", konstatovali smo da je Crnoj Gori ministarstvo za nauku nepotrebno. Mi smo predlagali Fond za nauku, što je sasvim nešto drugo. Inače, bolje bi bilo i mnogo veća korist ako bi se pare koje Ministarstvo za nauku troši za svoj pogon opredijelile naučnicima - smatra akademik Đurović.
Crnogorski dnevni list "Pobjeda" je, pozivajući se, pored ostalog na ambasadora u Skoplju Dušana Mrdovića, optužio akademika Momira Đurovića, predsjednika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) da je prilikom posjete Makedonskoj akademiji, Crnu Goru okarakterisao kao staljinističku, nedemokratsku državu, koja kao takva ne treba ni da postoji. Đurović je govoreći za Vesti te tvrdnje energično demantovao.
- Nadam se da je sada, poslije te neviđene harange na moju ličnost, svima jasno da su sve to bile zaostale informbirovske metode i namještaljke koje, nažalost, još žive u glavama nekih koji odlučuju u Crnoj Gori. Bilo je, a ima i dalje, više njih koji su zainteresovani da "razore" CANU koja je u pojedinim trenucima uradila na afirmaciji Crne Gore više nego cijela vlada - kaže za "Vesti" Đurović.
Komentarišući da se u javnosti spominjala čak i kolektivna ostavka Predsjedništva CANU kao odgovor na sve ono što se događalo u vezi sa njim i Akademijom Đurović kaže:
- Ne vidim zašto bih