Abiznis

Uprava Željezare: Neophodna demontaža stare opreme

Izvor

Menadžment je saopštio da će projekat demontaže postrojenja sitne i srednje valjaonice trajati više sedmica i koštaće oko 100 hiljada eura, ali će omogućiti Željezari da smanji energetske troškove i obezbijedi izvor otpadnog željeza potrebnog da bi se ispoštovali kupci, kao i već dostavljene porudžbine, prenosi RTCG.

Iz uprave navode da su ta postrojenja zastarjela i proizvodnja se na njima ne obavlja već duže, odnosno zaustavljena su mnogo prije privatizacije Željezare 2006. godine.

»Oba pogona su donijeta u Nikšić kao polovna proizvodna oprema tokom 50-ih godina prošlog vijeka, nakon višegodišnjeg korišćenja u Njemačkoj prije i za vrijeme Drugog svjetskog rata. Zastarjela tehnologija ne omogućava da proizvodnja sa tih pogona ostvari bilo koje moderne proizvodne kriterijume, što su potvrdili eksterni konsultanti i Željezarini menadžeri - stručnjaci za proizvodnju«, navedeno je u saopštenju kompanije.

Odluka da počne demontaža je, kako se dodaje, donijeta na sastanku Odbora direktora, 15.novembra u skladu sa internim pravilima o otpisu opreme na osnovu mišljenja inženjera i eksperata iz različitih oblasti.

Predsjednik Odbora direktora, Mark Džejkobson, objasnio je da proizvodnja sa linija sitne i srednje valjaonice ne može zadovoljiti moderne standarde koje traže kupci na tržištu. »To je potvrđeno izostankom bilo kakvih narudžbi tokom posljednjih deset godina, kao i odlukom donijetom prije privatizacije iz 2006. godine, da se obustavi proizvodnja u ovim pogonima«, kazao je Džejkobson.

On je rekao da su, nakon instalacije nove elektrolučne peći vrhunskog kvaliteta, kao i opreme za zaštitu životne sredine, stvoreni uslovi da se Željezara skoncentriše na dalji razvoj, kako bi postala modernija i konkurentnija na tržištu.

Džejkobson tvrdi da je demontaža valjaonica i dijela Čeličane, uslov koji je postavila Evropske komisije, čiji pristanak je bio potreban u cilju sprovođenja Programa restrukturiranja, kako bi se obezbijedili preživljavanje i nastavak proizvodnje u Željezari. »Na osnovu tog Programa restrukturiranja, koji uključuje i obavezu demontaže opreme i koji je odobrila Vlada, Željezara je uspjela da obezbijedi značajna sredstva i od većinskog vlasnika i međunarnodnih banaka«, saopštio je Džejkobson.

On je pozvao i predstavnike Vlade i opozicije, kao i drugih interesnih grupa, da posjete Željezaru i da se lično uvjere u napredak procesa restrukturiranja.

Predsjednik Nove srpske demokratije, Andrija Mandić, pozvao je u utorak predsjednika Vlade Mila Đukanovića da zaustavi najnovije uništavanje imovine Željezare i spriječi njenog vlasnika da rasproda i pretopi djelove fabrike.

Mandić je u otvorenom pismu Đukanoviću naveo da je obaviješten da je Odbor direktora Željezare odlučio da demontira, sreže i pretopi sitnu i srednju valjaonicu tog preduzeća.

»Najmanje 12 hiljada tona kvalitetnog čelika je ugrađeno u ove dvije valjaonice i ako bi se ti pogoni pretvorili čak i u čelični otpad, njegova tržišna vrijednost premašila bi 3,5 miliona eura«, rekao je Mandić.

Portal Analitika