„U ovom trenutku, najveću štetu trpi poljoprivreda, koja s obzirom na vrstu i intenzitet nepogode, ali i nemogućnost procjene prestanka snježnih padavina i olujnih vjetrova, predstavlja sektor koji je u najvećoj mjeri ugrožen“, kazali su predstavnici UPCG.
Oni su naveli da je ipak, u ovom trenutku nemoguće dati procjenu o nastaloj materijalnoj šteti, ali ni predvidjeti njen konačan bilans.
„Međutim, ono što je evidentno je da će navedena dešavanja imati veoma negativan uticaj na stanje u crnogorskoj ekonomiji, bez obzira na sektorsku pripadnost“, objasnili su iz UPCG.
Zbog vremenskih nepogoda, kako su dodali, ne funkcioniše ni sektor transporta, a to uzrokuje dalji pad obima poslovanja i očekivanih prihoda za preduzeća koja posluju u toj djelatnosti ili su sa njom povezane.
„Sa druge strane, mjere štednje električne energije, smanjena ili zaustavljena proizvodnja, usporen transport robe i sirovina i pad obima usluga, dovodi do poslovnih rezultata koji dodatno otežavaju inače lošu situaciju u crnogorskoj privredi“, smatraju predstavnici UPCG.
Prema njihovim riječima, za očekivati je da se negativni efekti nastali kao posljedica vremenskih nepogoda lančano odraze na skoro sve sektore, a time i ukupno poslovanje privrednih subjekata na čitavoj teritoriji Crne Gore.
Iz UPCG su naveli da je evidentno da je situacija koja je zadesila Crnu Goru veoma teška i da predstavlja dodatno opterećenje privrednicima, dok za neke, posebno iz kategorije preduzetnika, mikro i malih preduzeća, može značiti i prekid poslovanja i dovesti do njihovog zatvaranja.
U UPCG su zabrinuti zbog posljedica vremenskih nepogoda koje su zadesile našu zemlju i uzrokovale ljudske žrtve, kao i značajnu materijalnu štetu na imovini građana, privrednih subjekata i infrastrukture.
Oni smatraju da država, kao i sve nadležne institucije, u narednom periodu treba da preduzmu konkretne mjere pomoći koje će prvenstveno biti usmjerene na privredne subjekte iz najteže pogođenih područja i sa najvećom pretrpljenom štetom, a sve u cilju njihovog efikasnog, brzog i kvalitetnog oporavka.
„Naravno, navedeno je moguće sprovesti isključivo u mjeri koja je moguća, prihvatljiva, odgovara raspoloživim sredstvima i postavljenim prioritetima i ne ide na štetu saniranja posljedica koje su pretrpjeli građani i država“, zaključili su iz UPCG.
foto: poslodavci.org