Društvo

Nikšić: Ugostitelji otvorili objekte nakon tri sedmice, nadležnima poručuju da su dovedeni na rub propasti

Umjesto zatvaranja lokala pooštriti mjere i kažnjavati prekršioce

Znamo da je teška situacija u Opštini, ali ih pozivamo da nas makar oslobode plaćanja taksi. Veliki broj radnika je zaposlen u ugostiteljstvu, ako nastave da nas zatvaraju i otvaraju, plašimo se da će stotine radnika ostati bez posla, a samim tim i Nikšić bi bio u velikim problemima – kažu ugostitelji

Umjesto zatvaranja lokala pooštriti mjere i kažnjavati prekršioce Foto: PA
PobjedaIzvor

Nepravedno smo tretirani kao uzrok loše epidemiološke situacije. Novo zaključavanje bilo bi pogubno za stotine porodica čije su egzistencije vezane za ugostiteljstvo. Umjesto zatvaranja kafića, restorana… treba pooštriti mjere i kažnjavati one koji ih ne poštuju – poručuju nikšićki ugostitelji koji su juče nakon tri sedmice otvorili vrata za goste.

U međuvremenu, kako bi imali šansu za goli opstanak, očekuju pomoć Opštine.

POSLOVANJE

Ratko Janjić podsjeća da probleme imaju od marta, od tzv. prvog talasa epidemije novog korona virusa.

''Od sredine marta do sredine maja morali smo da zatvorimo objekte. Ljetnja sezona je bila jako loša, a onda smo opet bili zatvoreni 21 dan. Teško da možemo preživjeti još jedno zatvaranje, dolazi zima, loše vrijeme, pa će rashodi da budu veći, a prihodi manji. Imamo malo sreće, zbog lijepog vremena bašte su otvorene'' rekao je Janjić.

Odbacuje optužbe da su ugostiteljski objekti krivci za lošu epidemiološku situaciju.

''U lokalu imamo deset zaposlenih, niko od njih nije imao problema sa kovidom-19. Takođe, imamo i stalne goste koji nijesu imali problema sa infekcijom. Čak su iz NKT-a kazali da su zbog političkih aktivnosti bili organizovani masovni skupovi, koji su možda direktno uticali na broj oboljelih'' jasan je Janjić.

On apeluje na lokalnu upravu Nikšića da im pomogne kako bi izborili goli opstanak.

''Znamo da je teška situacija i u Opštini, ali ih pozivamo da nas makar oslobode plaćanja taksi. Veliki broj radnika je zaposlen u ugostiteljstvu, ako se nastavi da nas zatvaraju i otvaraju, plašim se da će stotine radnika ostati bez posla, a samim tim i Nikšić bi bio u velikim problemima. Nadležni treba da nađu adekvatno rješenje i obezbijede paket pomoći sektoru ugostiteljstva'' kazao je Janjić.

Razočarano dodaje kako sa predstavnicima lokalne uprave ne mogu da ostvare kontakt.

''Probali smo da komuniciramo sa kabinetom potpredsjednika Perovića. Tri puta smo naišli na nerazumijevanje i odbijanje, potom su nas uputili na krizni štab i SO. Insistiramo na razgovoru, u petak smo predali pisani zahtjev, pozivajući se na obećanje bivšeg predsjednika Opštine od maja ove godine za neki paket pomoći privredi. Koliko znam od kolega niko nije dobio adekvatnu pomoć ni od Opštine, a od države smo dobili jedan mali dio subvencija, čisto da radnici mogu preživjeti'' rekao je Janjić.

I Radovan Ilić ističe da je loša epidemiološka situacija rezultat održavanja velikih skupova a ne rada turističkih objekata. Pomoć koju su dobili da bi ublažili efekte korone, kaže, nije dovoljna.

''Od Opštine i države posebnog razumijevanja nema. Imali smo subvencije, ali su isključivo namijenjene radnicima. Jedino što nam se izlazi u susret jeste to što koliko toliko prolongiraju naplatu poreza. Što se mjera tiče, ne treba zatvarati ugostiteljske objekte, potrebno je pooštriti mjere, slati inspekcije da kontrolišu primjenu'' rekao je Ilić.

Po njegovom mišljenju Opština i država mogu pomoći ugostiteljima da prežive tako što će im oprostiti naplatu određenih dažbina.

''Mogu da nam smanje poreze i takse. U Nikšiću plaćamo najskuplje takse u Crnoj Gori, pa je na primjer za terasu skuplja nego u Podgorici! Sada smo opet otvorili lokale, neizvjesno je da li će biti posla. Ljudi su se i odvikli od kafana, treba vratiti goste. Nailazi hladnije vrijeme, veće obaveze, veća potrošnja struje, veliki broj radnika'' poručuje Ilić.

DISKOTEKE

Peđa Nikolić, vlasnik noćnog kluba kaže da su zaboravljeni prilikom dodjeljivanja pomoći.

''Diskoteke i noćne klubove niko ne pominje, nijesmo imali nikakve pomoći sem subvencije za zaposlene. Iako smo od marta radili samo nekoliko vikenda u junu uspjeli smo da zadržimo radnike. Sa druge strane oni što su dolazili na ispomoć, čistačice i obezbjeđenje su ostali bez posla'' rekao je Nikolić.

Za više od pola godine od kako je noćni klub zatvoren gubici su, kaže, veliki.

''Sad da radimo dvije godine punom parom gubitak bismo teško nadoknadili. Naša dobit i naša primanja ne postoje. Aplicirali smo i za subveniciju za tri kirije na početku godine, odbijeni smo iako smo kao firma potpuno čisti'' kazao je Nikolić.

On dodaje da se protivi zatvaranju ugostiteljskih objekata ,,pogotovo kada država ne obezbjeđuje pomoć“.

U Nikšiću je aktivno 513 slučajeva infeksije korona virusom.

Portal Analitika