„Raduje nas činjenica da je rad, napor i angažovanje mladih pokazatelj uspjeha, a s druge strane ne želimo da se taj isti uspjeh pretvara u herojstvo i da se uspjeh osoba s invaliditetom doživljava nečim izuzetnim i nemogućim. To je samo pokazatelj da treba cijeniti i uvažavati uspjehe mladih i studenata s invaliditetom i pružiti im iste mogućnosti i šanse kao njihovim vršnjacima bez invaliditeta“ stoji u saopštenju za javnost Marine Vujačić, izvršne direktorice UMHCG.
U saopštenju se takođe navodi da pojedinačni rezultati studenata i studentkinja obavezuju UMHCG da se zalaže za unaprijeđenje i poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom. Predstavnici Udruženja smatraju da rezultati koje ostvaruju studenti sa hendikepom treba da obaveže i „državu i društvo u cjelini da čini isto i da se maksimalno posveti omogućavanju ostvarivanja ljudskih prava i sloboda osoba s invaliditetom i sprječavanju, a ne podsticanju diskriminacije“.
UMHCG od 2001. godine, između ostalih aktivnosti sprovodi i program za obrazovanje koji obuhvata: studentski servis, praćenje i predlaganje izmjena legislative, pokretanje inicijativa za prilagođavanje obrazovnih institucija i dr. U okviru studentskog servisa pružaju podršku studentima sa invaliditetom oko upisa na fakultet, dobijanja smještaja, obezbjeđivanja dostupne literature. Takođe studenti mogu dobiti i informacije u vezi sa studiranjem.
„Osnovni pokazatelj uspjeha jeste i trenutni broj studenata na fakultetima u Crnoj Gori. Osim ukupnog broja studenata s invaliditetom na crnogorskim univerzitetima posebno smo ponosni na lične uspjehe naših studenata i studentkinja, uprkos velikom broju prepreka sa kojima se svakodnevno u praksi suočavaju u inkluzivnom i Bolonjskom procesu“ saopštili su iz UMHCG.