Abiznis

Ozon o izmjenama i dopunama Zakona o energetici

Ukidanje podsticaja za mHE javni interes

Ekološki pokret ,,Ozon“ smatra da će donošenje Zakona o izmjenama i dopunama zakona o energetici pokazati da li je Vladi Crne Gore bitniji javni ili privatni interes vlasnika malih hidroelektana (mHE), društveno štetnih projekata koji su izazvali trajne štete po rječne i povezane ekosisteme i životne probleme mještanima u svim lokalnim zajednicama u kojima su izgrađene.

Ukidanje podsticaja za mHE javni interes Foto: Portal Analitika
Izvor

“Ukoliko Ministarstvo ekonomije, kao nosilac procesa izmjene zakona, ne uvaži konkretne i argumentovane predloge domaćih i međunarodnih organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine i ukine podsticaje za proizvodnju energije iz malih hidroelektana, biće potpuno jasno da postoje privilegovani krugovi bliski krovnim donosiocima odluka u zemlji, čiji su interesi iznad interesa građana i države Crne Gore. Mi smo potpuno ubjeđeni kroz prethodnu komunikaciju koju smo imali sa ljudima iz Ministarstva ekonomije, da je njima jasno da su mHE promašeni projekti i da štete investicionom ambijentu, jer su koncesije dobile firme bez prethodnoh iskusta u energetskim projektima, javnosti nepoznatog porijekla imovine, pa se nadamo da će prevladati struka”, poručili su iz NVO Ozon.

Takođe, međunarodni i domaći stručni krugovi iz oblasti životne sredine i klimatskih promjena smatraju da projekti mHE izazivaju i ekološke i ekonomske štete i da samo profitiraju vlasnici.

“Ekološki pokret ,,Ozon“ je argumentovanim razbijanjem mitova o benefitima malih hidroelektana pokazao javnosti da se iznosi profit iz lokalnih zajednica a ne ulaže u njihov razvoj, da nije vrijedno u 21. vijeku žrtvovati rijeke radi probijanja lokalnih puteva, da radna mjesta koja investitori obećavaju nijesu održva, da su obećanja o društveno odgovornom poslovanju još jedan manipulativni efekata i da dolazi do trajne devatacije riječnih ekosistema i izumiranja autohtonih vrsta, poput potočne pastrmke, pa vjerujemo da je i ubjedljiva većina građana Crne Gore dijeli stav da je ukidanje podsticaja za mHE u javnom interesu. Nadamo se da će prvo izvršna, a kasnije i zakonodavna vlast ovog puta pihvatiti argumentaciju civilnog društva i postupiti u skladu sa javnim interesom”, očekuju u toj NVO.

Portal Analitika