Analitičar tržišta aluminijuma Goran Đukanović, ocijenio je za Portal Analitika da je budućnost KAP-a krajnje neizvjesna i da će zavisiti od kretanja cijena na aluminijumskom tržištu, snalažljivosti Vlade da nađe novog strateškog partnera i spremnosti država da subvencioniše struju Kombinatu.
- Treba vidjeti može li Vlada naći novog strateškog partnera koji je spreman da uloži u KAP. Osim toga, sudbina KAP-a zavisiće i od kretanja cijene aluminijuma na svjetskim tržištima na neki srednji rok. Ponavljam, za KAP nema jednostavnog rješenja. Bilo kakva odluka Vlada, bilo da zatvori Kombinat ili da ga održi-nosi sa sobom određene rizike. U ovom trenutku teško je reći da li je za Crnu Goru bolje da ugasi Kombinat alumunijuma ili ga održava. Ukoliko se poklope pozitivni parametri vezani za rast cijena aluminijuma i pojavu kredibilnog partnera, onda ima smisla održati tu fabriku, objasnio je Đukanović, koji je predložio da Vlada što treba da napravi Analizu koja će pokazati svrsishodnost održavanja KAP-a.
- Vlada treba da pripremi Analizu koja bi trebala da pokaže šta treba uraditi sa KAP-om. Analiza treba da odgovori na pitanje da li KAP treba zatvoriti ili održati. U svakom slučaju, trenutno ne postoje podaci pokazatelji koji mogu jasno da definišu sudbinu KAP-a. Kako sada stvari stoje, KAP bez obzira na vlasnike treba da ima subvencionisanu struju jer bez toga nije održiv sistem, objasnio je on.
-Cijena aluminijuma se može prognozirati, uvijek, međutim ne postoji prognoza na duži rok (5-10 godina) koja bi bila toliko pouzdana da Vlada veže sudbinu KAP-a za nju. Svaka prognoza cijene predstavlja odraz trenda stanja na tržištu u nekom trenutku ali već za par mjeseci taj se trend može promijeti i slijedi nova prognoza, čak i za tekuću i narednu godinu, a kamo li na duži rok. Bojim se da se to ovdje kod nas ne razumije pa dolazi do nesporazuma. Ipak,postoji niz mehanizama zaštite prodajne cijene, diversifikacija tržišta, proizvoda i kupaca preko kojh se rizici mogu umanjiti a negativni uticaji 'ispeglati''. Svih ovih godina KAP te mehanizme nije koristio i zato je, pored ostalog, izgubio desetine miliona eura. Zato potenciram da KAP mora imati vrhunski menadžment da bi opstao, da se koriste sva raspoloživa znanja i mogućnosti, a ne da se upravljanje firmom svodi na neznanju i u najboljem slučaju poluinformacijama,a da se sav aluminijum prodaje jednom kupcu, tj preprodavcu, naveo je on.
Đukanović je ponudu En plus grupe da se dug Kombinata konvertuje u akcije ocijenio -zakašnjelom.
-Ne treba komentarisati tu ponudu, jer je Vlada već odlučila da Rusi ne budu njen partner, zaključio je Đukanović.
Vlada Crne Gore je u proteklih četiri godine, kako se obavezala Ugovorom o poravnanju, sa 60 miliona eura subvencionirala struju za KAP, oslobodila je vlasnika KAP-a obaveze da plati poreze i doprinose u iznosu od 7,5 miliona eura i dala garancije za kredit kod evropskih banaka od 132 miliona eura. Dugovi KAP-a trenutno iznose oko 322 miliona eura, a prema priznanju menadžmenta - Rusi nijesu u stanju da redovno servisiraju obaveze.