- Limit koji se neće teretiti kriznim porezom jeste 400 eura bruto zarade. Sve iznad toga će se koz poreske propise oporezovati za nova 3 procentna poena, dakle umjesto devet, imaćemo 12 i to za 2013. godinu- saopštio je ministar Žugić novinarima, pojašnjavajući da će to važiti ne samo za primanja u državnim organima, nego i za privatne firme.
Zaključci Vlade koji su danas zvanično verifikovani, podrazumijevaju i agresivnije suzbijanje zone sive ekonomije i efikasniju naplatu javnih prihoda što će biti prioritet u prvom kvartalu naredne godine. Na pitanje koja je projektovana budžetska ušteda po osnovi predloženih Vladinih mjera, Žugić je naveo:
- Efekti mjera po ovom osnovu su nešto oko jedne trećine budžetskog deficita koji je planiran na nivou od 95 miliona eura. Dakle nešto oko 30 miliona eura.
Vlada će kako je saopštio Žugić posebno voditi računa o penzionerima sa najnižim primanjima za koje su predviđene odgovarajuće subvencije, odnosno jednokratna novčana pomoć po osnovu participacije u dijelu izgradnje. „Za ostale penzionere je predviđeno kroz zakonsku proceduru zamrzavanje penzija za jedan lični bod u narednoj godini“- naveo je Žugić.
Novim paketom mjera štednje koje su pratile ovogodišnji rebalans budžeta koji će važiti u narednoj godini, predviđeno je smanjenje plata poslanicima za sedam odsto. Plate zaposlenima u svim regulatornim agencijama prema zaključcima Vlade moraju se svesti na nivo zarada koje su u državnoj upravi, a višak prihoda koje regulatori ostvare davaće državnom budžetu.
Vlada je zaključila i da je neophodno obezbijediti deprofesionalizaciju članova Odbora direktora za privredna društva i javne ustanove kao i ostale oblike organizovanja u kojima država nije većinski vlasnik. „Uz preporuke da se naknada predsjednika Upravnog odbora definiše do nivoa prosječne zarade u Crnoj Gori a nadoknada za člana upravnog odbora do nivoa 50 odsto prosječne zarade. Takođe da se definiše naknada za izvršne direktore do dvije prosječne zarade u republici“- kazao je Žugić.
Zaključci Vlade su i da se vrijednost koeficijenta za obračun fiksnog dijela zarade harmonizuje, čime se prema riječima Žugića, obezbijeđuje identična startna osnova za sve zaposlene u državnoj upravi. „Ove mjere fiskalnog prilagođavanja važe za 2013. godinu i mi ćemo tokom te godine sagledavati stanje i trendove ključnih fiskalnih parametara“.
Žugić je napomenuo da nivo potrošnje nije održiv zbog čega su i krenuli sa dodatnim mjerama fiskalnog prilagođavanja. „Mjere su usmjerena ka tome da se smanji projektovani budžetski deficit, on je u predlogu budžeta 2,73 odsto. Da se desi preokret u dinamici javnog duga, te da se poveća i osnaži održivost javnih finansija a time i makroekonomska stabilnost“.
Na novinarsko pitanje da li je neko od predstavika Luke Bar i Željeznice vratio bonuse, čime bi se takođe ostvarila određena ušteda, Žugić je kazao. „ Dobra vijest je da su predstavnici Luke Bar prema informacijama koje mi imamo vratili svoje bonuse i da je proces u Željeznici u toku“.