Obilježena 144. godišnjica bitke na Vučjem Dolu

UBNOR i antifašisti Nikšića: Bitka na Vučjem Dolu utrla je put priznanju crnogorske nezavisnosti na Berlinskom kongresu

Udruženje boraca Narodnooslobodilačkog rata i antifašisti Nikšića obilježili su 144. godišnjicu bitke crnogorske vojske potpomognute hercegovačkim ustanicima protiv Turaka na Vučjem Dolu.

UBNOR i antifašisti Nikšića: Bitka na Vučjem Dolu utrla je put priznanju crnogorske nezavisnosti na Berlinskom kongresu Foto: UBNOR i antifašisti Nikšića
Izvor

Bila je ovo prilika, kako je navedeno u saopštenju, da se u nikšićkom UBNOR-u podsjete jedne od najslavnijih bitaka iz naše prošlosti, bitke koja se po značaju može mjeriti samo sa onom sa Grahovca.

“Istina, Crnogorci su tokom Veljeg rata od 1876. do 1878. protiv Turaka izvojevali još šest velikih i 27 manjih pobjeda, ali ova bitka bila je prekretnica i utrla je put priznanju crnogorske nezavisnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine”, istakli su iz UBNOR-a.

Crnogorska pobjeda na Vučijem Dolu nad daleko nadmoćnijom turskom vojskom odjeknula je Evropom.

“O velikoj pobjedi pišu konzuli evropskih dvorova i skreću pažnju evropskoj diplomatiji na malu, ali nepokornu Crnu Goru. Tako je engleski premijer Gledston rekao: "Junaštvo Crnogoraca prelazi junaštvo starih Helena”, navedeno je u saopštenju.

Da je bitka zaista bila teška pokazuje, kako je napisano, i veliki broj poginulih istaknutih turskih starješina kao: Selim-paša, Ali-beg Rizvanbegović, Derviš aga Ljutović, Hadži Muri Bej, komandant carske garde, mostarski muftija i 168 nižih oficira.

“Rane su dobili Muhtar-paša i Mustaj paša, a zarobljen je Osman paša i 300 nizama. Zaplijenjeno je pet brdskih topova, oko 3.000 pušaka, veliki broj sabalja i drugog ratnog materijala. Crnogorci su imali 72 poginula, tri teško ranjena koji su umrli od rana i 118 lakše ranjenih. Slavna pobjeda na Vučijem dolu u najvećem oduševljenju proslavljena je na Cetinju, a najviše pred Dvorom”, rekli su iz UBNOR-a.

Ova bitka, kako je navedeno, ostavila je neizbrisiv trag ne samo u našoj istoriji već i tradiciji.

“O njoj su napisane mnoge pjesme, a možda jedna od najljepših je svakao "Gruda zemlje" od Ljubomira P. Nenadovića. Navešćemo samo jedan stih kada se Muhtar-paša pravda za poraz pred sultanom: "Ono, care, nisu ljudi Kao što je svet ostali, Već zmajevi to su ljuti, Od kojih se nebo pali!”, naveli su iz UBNOR-a.

Poslije bitke na Vučjem Dolu uslijedile su borbe za oslobođenje Nikšića, zatim Ulcinja i Bara.

“Bitka na Vučjem Dolu jedan je od najslavnijih događaja iz naše istorije i današnje podsjećanje samo je dokaz da ne zaboravljamo žrtve koje su date za oslobođenje naše zemlje i koje su svojim podvizima doprinijele da budemo priznati kao 27 nezavisna država Evrope”, poručili su iz UBNOR-a.

Na spomenik su delegacije UBNOR-a i antifašista Nikšića i udruženja "Vučedolac", koje su činili Slobodan Bato Mirjačić, dr Jasmina Nikčević, Čedo Vuković, Savo Šekarić i Veliša Šupić, položile cvijeće.

Portal Analitika