Društvo

U virtuelnoj učionici vježbaju čitanje, rješavaju zadatke i druže se

Zahvaljujući profesorici razredne nastave učiteljiciDušanki Dudi Vujičić,koja oko petnaest godina intenzivno primjenjuje online nastavu, đaci drugog razreda Osnovne škole “Ratko Žarić” u Nikšiću, za vrijeme epidemije korona virusom, uče u virtuelnoj učionici kroz Moodl platformu, koja je najbolji način učenja na daljinu i uveliko se primjenjuje u svijetu.

U virtuelnoj učionici vježbaju čitanje, rješavaju zadatke i druže se Foto: Dnevne novine
Izvor

Potrebu da se uči putem savremene tehnologije učiteljica iz grada pod Trebjesom Dušanka Duda Vujičić uvidjela je još prije petnaest godina kada je sa učenicima uradila projekat “Digitalne pčelice Crnoj Gori u pohode”, a sa kojim su osvojili prvo mjesto na nekadašnjem takmičenju Microsoft-a i Zavoda za Školstvo u Crnoj Gori. Nakon toga sa drugom generacijom učenika uspješno je realizovala i učenje na daljinu pod nazivom Suncokrili.

“Taj projekat smo radili upravo metodom učenja na daljinu tokom zimskog raspusta, implementacijom tzv. hibridnog učenja, a to je kombinacija učenja u školi i učenja putem računara, odnosno internet mreže. Tada smo se svi uvjerili da hibridno učenje i u redovnom školstvo treba implementirati”, naglašava Vujičić.

Inicijative i predlozi učiteljice Vujičić da je neophodno usavršavati učenje na daljinu nijesu nailazili na dovoljno razumijevanje nastavnog kadra, ali ni nadležnih.

“To što sam ja radila tada ni roditeljima nije bilo najjasnije. Imala sam u vezi sa tim i nekih ne lijepih iskustava, ali dođe vrijeme da shvate i nastavnici i roditelji da moramo da idemo u korak sa vremenom, moramo da se usavršavamo, ne možemo učiti djecu na onaj način na koji su nas učili. Ovo je novo vrijeme i mi se moramo uklopiti u to vrijeme. Nažalost, stanje sa korona virusom i to što ne idemo u školu pokazalo nam je koliko se moramo mijenjati i koliko moramo ići u korak savremenim trendovima i tehnološkim mogućnostima”, ističe Vujičić.

Iako je do sada sa svojim učenicima online nastavu primjenjivala od trećeg razreda, korona virus je nametnuo da se ubrza proces, pa su đaci drugog razreda učiteljice Dude odmah uključeni u online nastavu, ali i njihovi vršnjaci iz “Ratko Žarić” škole.

“U redovnim okolnostima čekala sam da djeca nauče latinicu i sa hibridnim učenjem počela bih od trećeg razreda. Danas većina djece, baš zbog upotrebe računara, telefona, tableta prvo nauče latinicu, pa onda ćirilicu. Pa smo u novonastalim okolnostima sa učenjem na daljinu počela sa učenicima drugog razreda. Naravno, zahvaljujući roditeljima. Ja sam prije nekih sedam godina instalirala platformu Moodle na sajtu O.Š. “Ratko Žarić”, a to je najbolji sistem u svijetu za učenje na daljinu. Preko te platforme se završavaju i fakulteti. Ta platforma je toliko razrađena i usavršena da pruža brojne mogućnosti i boljeg sistema od učenja na daljinu od toga nema”, pojašnjava Vujičić.

U učenje na daljinu preko Moodl platforme uključeno je 90 učenika drugog razreda O.Š “Ratko Žarić”, kao i njihovi roditelji i učiteljice.

Vujičić objašnjava da se na platformu postavljaju video lekcije koje učitelji pripremaju, kao i lekcije koje se emituju u okviru programa „učidoma”, testovi koje učenici rješavaju direktno, a rezultati su odmah vidljivi, kao i linkovi i alati pomoću kojih djeca mogu zajednički da rješavaju zadatke.

“Ti alati pružaju mnogo mogućnosti i za individualno, saradničko i vršnjačko učenje, kao i niz drugih mogućnosti. U sklopu Moodla imamo otvaranje virtuelne učionice koju koristimo često za crnogorski, srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost, kao i matematiku. Tu vježbamo čitanje, matematičke zadatke, a učenici imaju mogućnost da pitaju sve ono što im nije jasno kada odgledaju video lekciju. Dobro je i to što se oni tu i druže, jer uključimo kamere, mikrofone i svi imaju mogućnost da se vide i čuju. Učitelj ima mogućnost da jednim klikom isključi sve mikrofone i da ostavi samo onoga ko u tom trenutu čita ili rješava zadatak. Mi djeci ostavimo i mogućnost da se ispričaju bez prisustva nas učitelja, pa im to dođe kao zamijena za veliki odmor. To je nešto što nam pruža kompletne mogućnosti da se u realnom vremenu i vidimo i čujemo i učimo. Naravno, nijesmo direktno u učionici, ali opet jesmo na trenutno jedini mogući način”, naglašava Vujičić.

PROSVJETNI KADAR TREBA DA SE DIGITALNO OPISMENI

Učenje na daljinu ima drugačiji princip, metodika rada učenja na daljinu, koja se trenutno većinom primjenjuje u crnogorskom nastavnom procesu, je mnogo različita od one u učionici.

To je dovelo i do toga, kako objašnjava Vujičić, da roditelji komentarišu da se djeci previše zadaje i da su preopterećeni.

“Dobar dio nastavnika ne poznaju način rada na daljinu i to je uzrok. Ne možemo mi učeniku dati isti nastavni listić, koji smo im davali kada su bili u školi. Sada te listiće treba štampati. Onda su dodatno opterećeni i roditelji i djeca. Međutim, kada im postavite to na platformi, kao što je platforma koju koristimo u našoj školi, oni to rade direktno sa telefona, računara, tableta”, kaže Vujačić.

Novi sistem rada ipak funkcioniše, a Vujačić ističe da su se prosvjetari u datim okolnostima snašli dosta dobro.

“Ono što su mogli da urade su uradili. Tu je google učionica koja ima dosta alatki i koju, kako vidim, veliki broj nastavnika upotrebljava u ovoj situaciji. Ta google učionica više služi za komunikaciju sa učenicima, tu nemamo mogućnosti da njima postavimo test koji će odmah da rješe i dobiju povratnu informaciju. Taj program može da posluži. Ipak, nastavnici se trude, neke škole su sada instalirale i Moodl platformu, ali mislim da je problem u tome što nastavnici nijesu edukovani da rade na taj način i sad su se našli u “nebranom grožđu” i snalazi se kako ko umije i može”, naglašava Vujačić.

Iako je neželjena, situacija sa korona virusom pokazala je koliko je potrebno da se radi na edukaciji nastavnog kadra kada je u pitanju učenje na daljinu.

Vujičić pojašnjava da je u trenutnoj situaciji i resorno ministarstvo uradilo samo ono što je moglo i to na najbolji mogući način.

“Urađen je sjajan korak i sjajna stvar, jer ništa drugo bolje nije ni moglo da se odradi. Jer ako imate nastavnike koji nijesu spremni za drugačiji način rada onda drugo i ne može da se uradi. Trebalo je sve za par dana spremiti, snimiti da se djeci približi gradivo. Nadam se samo da će ovo što se dogodilo biti primjer i nauk koliko treba da se poradi na digitalnoj pismenosti naših nastavnika. Sada će ovo otvoriti oči i nastavnicima, i da će uvidjeti da su bili spremni da se usavršavaju ne bi se sada našli u čudu”, pojašnjava Vujičić.

Kao magistar informatike učiteljica Dušanka Vujičić prije desetak godina počela je i online seminare za nastavnike, što je učinilo i jedinim crnogorskim autorom seminara na daljinu.

“To iskustvo učenja na daljinu nemam samo sa učenicima već i sa nastavnicima. Nastavnici u Crnoj Gori nijesu obučeni za takav način rada jer im to, da kažem, nije mnogo ni trebalo, a eto dođe vrijeme, nažalost ne na lijep način, da u stvari vidimo da nam je takav sistem rada i te kako potreban”, zaključuje Vujičić koja je prošle godine dobila dva vrijedna priznanja.

U martu 2019. godine u Skoplju dobila je priznanje za najboljeg nastavnika na prostorima država bivše Jugoslavije, dok je u septembru iste godine u Nju Delhiju dobila nagradu za najboljeg nastavnika svijeta “Global Teacher, Awards”, koja se dodjeljuje nastavnicima za poseban doprinos svojoj profesiji.

Portal Analitika