Društvo

Biotehnički fakultet

U vinogradima Univerziteta Crne Gore simbolično obilježen završetak berbe grožđa

Ogledno imanje Biotehničkog fakulteta ''Lješkoplje'',u subotu 3. oktobra 2020. godine, posjetili su rektor UCG prof. dr Danilo Nikolić, predsjednik Upravnog odbora, prof. dr Duško Bjelica, gdje su zajedno sa profesorima sa drugih fakulteta, profesorima, studentima i ostalim zaposlenima sa Biotehničkog fakulteta učestvovali uzavršnoj berbi grožđa.

U vinogradima Univerziteta Crne Gore simbolično obilježen završetak berbe grožđa Foto: Univerzitet Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Tom je prilikom dekanica Biotehničkog fakulteta, prof. dr Božidarka Marković,prisutne upoznala o toku ove proizvodne godine sa aspekta organizacije i realizacije svih neophodnih aktivnosti, sa naglaskom na trenutno veomaskromne resurse u pogledu radne snage, te neophodnosti i obimu angažovanjadodatne – sezonske radne snage tokom cijele godine, a posebno u vrijeme berbe. O ovogodišnjoj proizvodnji i proizvodnim parametrima vina Vranac, kao i o aktuelnim eksperimentima na proizvodnji drugih vina prisutne je upoznalaenolog, prof. dr Radmila Pajović Šćepanović.

Relativno povoljni agroekološki uslovi i pravovremeno sprovedene sve agrotehničke mjere rezultirali su veoma dobrim ovogodišnjim rodom u našim vinogradima. Iako je dobar rod uticao na nešto sporije dozrijevanje grožđa zbog čega jeberba počela tek 14. septembra, zahvaljujući izuzetnom angažovanju svih koji su bili zaduženi za njenu organizaciju i realizaciju, berba je uspješno privedena kraju i ukupno je ubrano 155 tonagrožđa. 

Za proizvodnju našeg dobro poznatog vinaprobrano je grožđe najboljeg kvaliteta i odliveno oko 15000 litara mladog vina. Diogrožđa je plasiran na tržište u svježem stanju, a ostatak je pripremljen i u procesu je fermentacije za proizvodnju čuvene ''Institutove'' lozove rakije. Pečenje rakije počinjeza desetak danai trajaće oko 20 dana, čime će se ova proizvodna godina u pogledu primarne proizvodnje zaokružiti. S druge strane radovi uvinopodrumu, krozaktivnosti na održavanju vina, punjenju i pakovanju rakije i vina odvijaju se u kontinuitetu, tokom cijele godine.

Tokom jučerašnjeg druženja naši gosti su imali priliku dadegustirajumlado, tek otočeno vinokoje je i ove, kao i prethodnihgodina, izuzetnodobrog kvaliteta, a bili su u prilici da probaju ineka arhivska vina. Ovo je, takođe, bila dobra prilikada se na licu mjesta detaljnije razmotre ideje i već pokrenute inicijative od strane menadžmenta Univerziteta i Fakulteta o rekonstrukcijii neophodnoj adaptaciji vinopodruma i drugih sadržaja na oglednom imanju ’’Lješkopolje’’, a sveu cilju njegove bolje promocije i valorizacije.

S tim u vezi, važno je podsjetiti da je ogledno imanje ''Lješkopolje'' uspostavljeno još sredinom pedesetih godina prošlog vijeka kao sastavni dio tadašnjeg Zavoda za poljoprivredna istraživanja - Titograd, potom Poljoprivrednog instituta, pa od 1997. godine Biotehničkog instituta, a danas Biotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. 

Na ovomimanju stasavale su generacije istaknutih naučnika i stručnjaka (vinogradara, voćara i vinara), počev od akademika dr Marka Ulićevića (1919-1999) pa do današnjih generacija istraživača i profesora Biotehničkog fakulteta. Dugogodišnja sortnaistraživanja koja su se u kontinuitetu sprovodilana ovom imanju, a naročito poslednjih tridesetak godina prošlog vijeka, rezultirala su priznavanjem preko 30 novih sorti vinove loze. Osim toga, na ovom imanju se nalazi jedan od najvećih kolekcionih zasada vinove loze na Balkanu (in situ banka gena) sa 442 sorte vinove loze (autohtone i inrodukovane).

Sve ovo nas obavezuje da se o ovom vrijednom resursu brinemo sa posebnom pažnjom, unapređujemo ga i u što boljem stanju predamo narednim generacijama.

Portal Analitika