Društvo

U riziku od siromaštva 40% stanovnika

U Crnoj Gori je 40 odsto stanovništva u riziku od siromaštva. Da to treba promijeniti saglasni su i predstavnici vlasti i opozicije, ali veoma često u prvi plan političke elite ističu neke druge teme.

U riziku od siromaštva 40% stanovnika Foto: RTCG
RTCGIzvor

Nešto manje od 50 odsto stanovništva sjutra možda neće moći da kupi hljeb. To kažu podaci Eurostata jer po njihovoj statistici 40 odsto našeg stanovništva u riziku je od siromaštva.

Ko je Srbin a ko Crnogorac, da li smo Četnici ili Partizani, u kojoj odjevnoj kombinaciji je sačekan premijer Krivokapić, za naše društvo pitanja su od životne važnosti. A to što Zora Boljević od penzije ne može da kupi ono što želi, brine samo ona.

"Prosječan građanin od penzije i plate tačno da ne može živjeti, snalazimo se kako znamo i umijemo", kazala je Zora Boljević.

Vladimir Joković iz SNP-a smatra alarmantnim podatak da je 40 odsto stanovništva u riziku od siromaštva. Za to je kriva, kaže, država, Vlada, cjelokupno društvo, prošla vlast, a ni ova, dodaje, nije puno bolja.

"Ono što je zabrinjavajuće je da je u socijalne svrhe 502 miliona eura u budžetu za ovu godinu predviđeno. Mislim da ta sredstva u svakom slučaju ne idu tamo gdje treba, da ima zloupotreba naslijeđenih iz prethodnog perioda", kazao je Joković.

DPS-ov Nikola Rakočević kaže da je siromaštvo danas mnogo veće nego prije, što zbog pandemije koronavirusa, tako i zbog, kako ocjenjuje, neuspješne ekonomske politike sadašnje vlasti.

"Mi smo u ovih godinu dana imali porast stope nezaposlenosti, 14 puta je porasla cijena goriva, samim tim i cijena osnovnih životnih namirnica hljeb, povrće, voće..i ništa se tim povodom ne radi", kazao je Rakočević.

Ne možemo pričati o ulasku u EU, NATO-u i drugim dostignućima a da je veliki broj naših građana na rubu egzistencije, kaže Joković. Na rješavanju ovog problema moraju raditi svi, pogotovo građani.

"To je taj nivo koji naši građani imaju strpljivosti i izdrživosti, da ne izađu na ulice i ne naprave socijalni bunt, i da kažu stop, ovako više ne možemo, želimo i mi da živimo", kazao je Joković.

DPS rješenje vidi u dogovoru. Neka se, kaže Rakočević, okupe one snage koje sebe smatraju evropski, i pokrenu ekonomska pitanja.

"Borba za bolje ekonomsko stanje građana, borba za bolje zdravstveno stanje u društvu, i borba za evropske i evroatlanske vrijednosti koje su ugrožene", kazao je Rakočević.

I dok političari lopticu prebacuju jedni na druge, mnogi otvaraju prazne novčanike. Da od mjesečnih primanje većina građana može da zimuje i ljetuje, oblači se i kvalitetno hrani, razboli se bez straha hoće li imati za ljekove, najveće opterećenje bi nam bilo da li danas pada kiša i kada će se razvedriti.

Portal Analitika