Abiznis

Podaci Centralne banke Crne Gore

U prvom kvartalu obrađeno falsifikovanog novca u vrijednosti od 4.192 eura

Falsifikovani novac se, shodno zakonskoj regulativi, prijavljuje Upravi policije Crne Gore, dok se provjera i utvrđivanje autentičnosti novca vrši u nacionalnom centrima za analizu novčanica i kovanog novca u Trezoru Centralne banke Crne Gore, saopšteno je Portalu Analitika iz Centralne banke. 

U prvom kvartalu obrađeno falsifikovanog novca u vrijednosti od 4.192 eura Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

“Ukoliko se tehničkom analizom utvrdi da je predmetni novac falsifikat isti se zadržava i čuva u Trezoru CBCG”, naveli su iz CBCG u odgovorima na upit Portala Analitika

Na pitanje kako građani i trgovci mogu prepoznati lažnu kovanicu, iz CBCG ističu da kovanice eura imaju svoje zaštitne elemente, zahvaljujući kojima možemo razlikovati original od falsifikata.

“Falsifikati kovanog novca eura prepoznaju se po njihovim spoljnim, odnosno vidljivim znacima, kao što su: nepreciznosti u izradi reljefa, recki ili alfabetnih odnosno numeričkih karaktera na obodu; odstupanje u dimenzijama- prečnika, visine ivice oboda, po drugačijem zvuku kada se kovanica izloži padu na čvrstu podlogu, po odstupanju u boji i sjaju i magnetizmu Originalne kovanice apoena od 2 eura imaju preciznu izradu oboda, numeričkih i alfabetnih karaktera, što nije slučaj sa falsifikatima”, pojasnili su iz CBCG. 

Kako su precizirali iz vrhovne monetarne institucije, u prvom ovogodišnjem kvartalu (do kraja marta) je u postupku tehničke analize novca obrađeno falsifikovanog novca u ukupnoj vrijednosti od 4.192 eura. 

“Struktura falsifikovanog novca eura čini: Euro novčanice, ukupne vrijednosti 2.120 eura i euro kovani novac, ukupne vrijednosti2.072 eura. Kada je u pitanju falsifikovani kovani novac, u prvom kvartalu 2021. godine je obrađeno 63% manje falsifikovanog kovanog novca u odnosu na posljednji kvartal 2020. godine,dok je, kada je riječ o novčanicama, obrađeno 13% više falsifikovanih novčanica u odnosu na posljednji kvartal 2020. godine”, naglasili su iz CBCG. 

Napominju da ne postoji mogućnost zamjene falsifikovanih kovanica i novčanica. 

“Sam pokušaj zamjene bi predstavljao krivično djelo, kažnjivo po zakonu. U Crnoj Gori oblast falsifikovanja i distribucije falsifikovanog novca reguliše krivični zakonik, a kazne za proizvodnju i distribuciju falsifikovanog novca se kreću od 2 do 15 godina zatvora. Svako ko sumnja da je došao u posjed falsifikovane kovanice ili novčanice, dužan je da to prijavi Upravi policije Crne Gore. Svaka sumnjiva novčanica ili kovani novac za koji se utvrdi da je falsifikat mora biti izuzeta, a svi podaci o donosiocu ili vlasniku falsifikata dostavljaju se nadležnim pravosudnim organima”, zaključuju iz CBCG. 

Portal Analitika