Organizator ovog pionirskog posla je Branko Striković koji je prošle godine u rodnom selu Bijela u Šavniku zasadio 200 komada, a sada namjerava da, posredstvom svoje firme „Puljkovac“, traži kooperante zainteresovane za uzgoj aronije po čitavoj Crnoj Gori. Striković je podgoričkom listu rekao da će, uz pomoć stručnjaka, sada biti zasađeno oko hiljadu komada sibirske borovnice.
- Sadnice nabavljamo iz Poljske, a sve radimo u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i uz stručnu pomoć opštinskog savjetnika za voćarstvo i vinogradarstvo Rajka Grozdanića – pojasnio je Striković.
On očekuje uspjeh novog posla, jer je, pored Božovića, za sadnju oko hiljadu aronija zanteresovan i jedan kooperant iz Župe.
Grozdanić ističe da će Ministarstvo poljoprivrede davati subvencije za zasađenu površinu od minimalno dvije hiljade hektara, pošto se radi o jagodičastom voću.
- Koliko će iznositi subvencije znaće se nakon usvajanja agro-budžeta za ovu godinu, što se očekuje ovih dana – rekao je on.
Prvi plodovi očekuju se za tri godine, a od pete do sedme puni rod. Kilogram sibirske borovnice košta od dva do pet eura, zavisno od kvaliteta, roda, ponude i tražnje…
Prema riječima Grozdanića, postojbina aronije melanokarpe je Sjeverna Amerika, a koristili su je Indijanci za liječenje mnogih bolesti.
- U Evropi, najviše je ima u Sibiru i otud njen odomaćeni naziv kod nas, a u Rusiji je zovu „rjabinuška“. Riječ je o voćnoj vrsti koja uspijeva na skoro svim zemljištima i bez ikakvih posljedica izdržava najniže temperature, čak i do minus 47 stepeni. U našim uslovima cvjeta krajem aprila, a plodovi teški 10 do 15 grama beru se u septembru. Prinos žbuna u punoj rodnosti je 10 do 12 kilograma – kazao je Grozdanić.
Prema njegovim riječima, aronija je pravi ekološki proizvod, ne traži nikakvu hemijsku zaštitu, jer nije poznata nijedna biljna bolest koja može da joj šteti.
- Očekujem da je ovo samo početak priče o sadnji sibirske borovnice u Crnoj Gori. Nadam se da će aronija postati biljka budućnosti kod nas. To je šansa, naročito za poljoprivrednike koji imaju neiskorišćeno zemljište i nepodesno za neku drugu proizvodnju, jer i na takvim parcelama aronija daje dobar rezultat – kazao je Grozdanić.
Ljekovita svojstva aronije poznata su u svijetu, jer se koristi za liječenje mnogih bolesti, i u organizmu djeluje preventivno.
- Pomaže bržem zarastanju rana, pospješuje liječenje dijabetesa i holesterola. Sibirska borovnica dobra je i za regulisanje krvnog pritiska, liječenje vena, a sprječava i razvoj ćelija raka i pospješuje njegovo liječenje. Uz to, aronija je antiseptična biljka, u njenom prisustvu nema razvoja bakterija i gljivica, ima dosta tanina i najjači je antioksidant na svijetu. Sve to svrstava je u jednu od najljekovitijih biljaka koja se može koristiti i u zamrznutom stanju. Najčešće se koristi kao prerađevina – sok, džem, marmelada – zaključuje Grozdanić.
(Foto: pobjeda.me)