Društvo

Nadležni poručuju da je tenderska procedura u završnoj fazi

U jaknama i u učionicama: Pojedine vaspitno-obrazovne ustanove ostale bez grijanja

Iz Ministarstva prosvjete Pobjedi juče nijesu konkretno odgovorili na pitanja koliko je tačno osnovnih, srednjih škola i vrtića juče bilo bez grijanja. Kažu da je jedan broj obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori obavijestio taj resor da su zalihe energenata i tečnog naftnog gasa za potrebe grijanja istekle, dok su kod jednog broja ustanova zalihe na niskom nivou

U jaknama i u učionicama: Pojedine vaspitno-obrazovne ustanove ostale bez grijanja Foto: Foto: Media Biro
PobjedaIzvor

Pojedine škole juče nijesu imale grijanja zbog čega su bili skraćeni časovi, a zbog hladnih učionica su negodovali nastavnici, roditelji i djeca. Komentarisalo se da je ovo nevjerovatna pojava koja se bilježi u 21. vijeku, da se dozvoljava da se đaci smrzavaju. Ne zna se kada će dobiti grijanje. Nadležnima je objašnjenje da je situacija takva zbog tenderske procedure. Čeka se da ponuđač dostavi dio dokumentacije...

Iz Ministarstva prosvjete Pobjedi juče nijesu konkretno odgovorili na pitanja koliko je tačno osnovnih, srednjih škola i vrtića juče bilo bez

grijanja. Kažu da je jedan broj obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori obavijestio taj resor da su zalihe energenata i tečnog naftnog gasa za potrebe grijanja istekle, dok su kod jednog broja ustanova zalihe na niskom nivou.

Direktorica kolašinske Srednje mješovite škole ,,Braća Selić“ Ana Šćepanović-Golubović rekla je Pobjedi da su skratili časove, trajali su pola sata i u učionicama je bilo hladno.

"Jutrošnja temperatura unutar zgrade je bila oko 15 stepeni. Odsustvo učenika nije veće nego što bi inače bilo radnim danima", rekla je ona.

Hoće da mijenjaju zakon

I u Skupštini se diskutovalo o ovom problemu odakle su poslanici apelovali da ga donosioci odluka riješe. Kritikovali su što je to višegodišnji problem i pomenuli su da se stanje navodno može riješiti izmjenama Zakona o javnim nabavkama, koje su u skupštinskoj proceduri.

Navodili su da su strogi tenderi i da se mogu lako oboriti. Ministar finansija Aleksandar Damjanović kazao je u parlamentu da treba tražiti neku vrstu izuzeća za ovakve stvari, da se urgentno rješava i da se ne dolazi u situaciju da nema grijanja.

"Da vidimo kroz zakon da se ovo više ne dešava", rekao je on.

Ranije je ministar Miomir Vojinović izjavio da očekuje da će biti izbjegnut problem sa grijanjem u mnogim školama, jer su na vrijeme planirane potrebne količine ogrijeva. Juče su iz tog resora Pobjedi, ipak, rekli da je problem nabavke i snabdijevanja ovim energentima uzrokovan, prije svega, višestrukim skokom cijena pojedinih energenata, pa su preduslovi za nabavku u dovoljnim količinama stvoreni tek usvajanjem rebalansa budžeta u kojem su pozicije za ove rashode uvećane za višemilionske iznose.

Kazali su da su informisani od kolega iz Uprave za katastar i državnu imovinu, koja je inače organ nadležan za ugovaranje ove vrste nabavki, da se u nabavku krenulo odmah po usvajanju rebalansa budžeta i trenutni pregovarački postupak koji se sprovodi je u završnoj fazi, odnosno čeka se dostavljanje dijela dokumentacije od prvorangiranog ponuđača.

"Što skoriji završetak javne nabavke i potpisivanje predmetnog ugovora je jedini način za rješavanje ovog problema, uzimajući u obzir zakonski okvir", rekli su iz resora kojim rukovodi ministar Vojinović.

Ministarstvo prosvjete apelovalo je na Upravu za katastar i državnu imovinu, kao i na ponuđače, da se što hitnije stvore uslovi za potpisivanje ugovora kojim bi se obezbijedile dovoljne količine energenata za obrazovno-vaspitne ustanove, čime bi se stvorili - optimalni uslovi za redovnu nastavu u školama.

Otključavaju hladne prostorije

Kolašinski direktori škola, kao i rukovodioci ostalih školskih ustanova, u nezgodnoj su situaciji - otključavaju hladne školske učionice iako sami nijesu krivi što su one hladne. Ovaj problem je posebno izražen na sjeveru Crne Gore, jer je novembar - poluzimski mjesec. Tenderi za nabavku energenata za škole po navici kasne.

Hakerski napadi, čekanje rebalansa budžeta, rast cijena energenata, su neki od razloga što đaci najprije huču u ruke da ih zagriju, pa tek onda uzimaju olovku u tako zagrijane ruke. Sve to u dvadeset drugoj godini, dvadeset prvog vijeka.

Nema više roditeljskog savjeta – „obuci se dobro, ideš na Bjelasicu“, nego - „obuci se dobro, ideš u školu“. Tako kolašinski roditelji prate svoju djecu u školu. U Osnovnoj školi ,,Risto Manojlović“ i Srednjoj mješovitoj školi ,,Braća Selić“, juče je bilo nastave iako nije bilo grijanja. Dva jutarnja stepena iznad nule su donijela dosta hladnoće, ali očigledno i dodatne garderobe učenicima i nastavnicima i profesorima. Većih izostanaka zbog hladnih učionica nije bilo, makar tako kažu iz školskih ustanova.

Ni u OŠ ,,Risto Manojlović“ nije bilo grijanja i ne zna se kada će ga biti. Direktorica te ustanove Nataša Peković rekla je da je temperatura u učionicama bila 15 stepeni. Odsutnih učenika je bilo. Čine se svi napori da se problem grijanja riješi, kazala je direktorica Peković.

Bjelopoljske škole spremno dočekale sezonu grijanja

Sudeći prema informacijama koje je Pobjeda dobila iz vaspitno- obrazovnih ustanova u Bijelom Polju, spremno su dočekali tekuću sezonu grijanja. Parni kotlovi kojim se zagrijavaju prostorije institucija u gradu pod Obrovom u funkciji su od sredine oktobra, sve do sredine aprila naredne godine, kada se završava sezona grijanja.

Prema riječima mr Sreta Pavićevića, direktora gradske osnovne škole „Risto Ratković“, u naselju Nikoljac, spremno su dočekali sezonu grijanja. Uz konstataciju da je ta obrazovna ustanova jedna od rijetkih koja za parno zagrijavanje koristi ugalj, Pavićević je kazao za Pobjedu da im je preostalo prošlogodišnjih zaliha za zagrijavanje.

"Od prošle sezone ostalo nam je zaliha uglja za zagrijavanje prostorija. Resorno ministarstvo obezbijedilo je dodatne količine uglja i na rapolaganju su da nam isporuče nove količine kad bude zatrebalo", kazao je Pavićević.

Direktorica druge gradske osnovne škole „Marko Miljanov“ Tanja Damjanović saopštila je za Pobjedu da su na vrijeme počeli da zagrijavaju školske prostorije.

"Kao gorivo za zagrijavanje koristi se lož ulje. Resorno ministarstvo na vrijeme je obezbijedilo dovoljne količine, koje će, nadam se, trajati do kraja prvog polugodišta. Postoji čvrsto obećanje da lož ulja neće faliti. Inače, prije početka sezone grijanja bilo je planirano da se u pogon stave novi kotlovi, da se zamijeni pumpa i izvrši nadogradnja kompletnog grijanja. Novac je obezbijeđen. Slijedila je prosedura raspisivanja tendera za taj posao, ali slučaj sa hakovanjem onemogućio je realizaciju. Biće realizovan kada se steknu uslovi za to, a nadam se za vrijeme dok bude trajao školski raspust", kazala je Damjanović.

Dodala je da u slučaju da dođe do neplanirane havarije tokom zagrijavanja prostorija ili nekih nepredvidljivih okolnosti, u svakoj učionici ima grijalica tako da i ona može poslužiti kao alternativno sredstvo za zagrijavanje.

Portal Analitika