Društvo

Ministarstvo saopštilo da su zaposleni u centrima za socijalni rad preopterećeni, tvrde da redovno kontrolišu pružaoce usluga

U hraniteljskim porodicama 322 djece

Stručni radnici centra za socijalni rad nastavljaju da prate hraniteljske porodice, obezbjeđujući kontinuiranu podršku djetetu, ali i hraniteljima. Oni, takođe, redovno obilaze hraniteljske porodice

Ilustracija Foto: Pobjeda/D. Mijatović
Ilustracija
PobjedaIzvor

Ministarstvo rada i socijalnog staranja saopštilo je da je u proteklom periodu pokrenut jedan postupak za preispitivanje podobnosti hraniteljske porodice. Stručni tim u okviru nadležnog centra za socijalni rad nakon sprovedenog postupka utvrdio je da, ipak, nijesu utvrđeni uslovi za oduzimanje licence.

U Crnoj Gori se trenutno nalazi 251 dijete na srodničkom hraniteljstvu, a 71 dijete je smješteno u nesrodničke hraniteljske porodice.

Upitani na koji način se kontrolišu te porodice, da li adekvatno brinu o djeci – koliko često i ko ih posjećuje, odgovaraju da procjenu podobnosti i licenciranje hraniteljskih porodica obavlja centar za socijalni rad koji se nalazi na teritoriji prebivališta/boravišta hranitelja. Nakon što se dijete smjesti u hraniteljsku porodicu, stručni radnici centra za socijalni rad nastavljaju da prate porodice, obezbjeđujući kontinuiranu podršku djetetu, ali i hraniteljima. Stručni radnici, navode oni, redovno obilaze hraniteljske porodice i održavaju kontakt sa hraniteljima.

"Napominjemo da licencu za pružanje usluge hraniteljstva, hranitelji dobijaju nakon završene obuke, a zakonska obaveza se odnosi na periodičnu reviziju predmeta i licence za pružanje usluge", rekli su oni.

Zakonska obaveza kao i krajnji cilj rada sa porodicom jeste ostanak djeteta u biološkoj porodici, navode iz Ministarstva. Kažu da stručni radnici centra za socijalni rad obezbjeđuju niz mjera i aktivnosti kako bi se spriječilo izmještanje djeteta iz porodičnog okruženja.

"Međutim, kada to nije moguće obavlja se izmještanje djeteta iz biološke porodice i njegov smještaj u hraniteljske porodice ili ustanovu socijalne i dječje zaštite. U slučaju izmještanja djeteta iz hraniteljske porodice, stručni radnici centra izvršiće procjenu najboljeg oblika zaštite za svako dijete posebno, vodeći se time da se djetetu obezbijedi alternativni oblik zaštite", objasnili su iz Ministarstva.

Upitani da li smatraju da treba pooštriti kriterijume za hraniteljske porodice, odgovaraju da su kriterijumi za procjenu podobnosti hraniteljskih porodica dobro postavljeni.

Naknada koju ostvaruju hranitelji utvrđena je Pravilnikom o bližim uslovima za pružanje i korišćenje usluga porodičnog smještaja-hraniteljstva i porodičnog smještaja. Naknada za rad pružaoca usluge standardnog, urgentnog i povremenog porodičnog smještaja-hraniteljstva i porodičnog smještaja, utvrđuje se u procentu od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, i iznosi 350 eura, plus 30% za jednog korisnika, što iznosi 105 eura i 15% za svakog sljedećeg korisnika, što iznosi 52,5 eura kada je na smještaju više od jednog korisnika.

Naknada za rad pružaoca usluge porodičnog smještaja-hraniteljstva i porodičnog smještaja uz intenzivnu ili dodatnu podršku iznosi 350 eura plus 50% za jednog korisnika, što iznosi 175 eura ili ukupno 525 eura i dodatnih 25 odsto ili 87,5 eura svakog sljedećeg korisnika, kada je na smještaju više od jednog korisnika.

Djeca u hraniteljskim porodicama primaju uvećani dječji dodatak u iznosu od 66,20 eura.

Ministarstvo rada i socijalnog stranja identifikovalo je potrebu za povećanjem broja hraniteljskih porodica, naročito nesrodničkih porodica. Kažu da je, takođe, zbog preopterećenosti stručnih radnika u centrima za socijalni rad planirano osnivanje tri regionalna centra za hraniteljstvo kako bi hraniteljske porodice dobijale intenzivniju podršku i kako bi se u kontinuitetu radilo na povećanju broja hraniteljskih porodica.
Portal Analitika