Abiznis

U DPP za elektrane na Morači uvršteno i "nisko" Andrijevo

Izvor

Time je potvrđeno pisanje Portala Analitika, da Vlada ozbiljno razmatra da spuštanjem kote Andrijeva izađe u susrtet zahtjevima nevladinog sektora i Srpske pravoslavne crkve.

 Na konferenciji su govorili ministar Branimir Gvozdenović i pomoćnikom ministra za prostorno planiranje Branislav Gregović.

Učesnici konferencije predstavili su informaciju o aktivnostima na izmjeni dokumenata koja su bila predmet  javne rasprave: Detaljnom prostornom planu za sliv Morače i Strateškoj projeni uticaja na životnu sredinu za taj plan, kao i informaciju o Izvještaju sa javne rasprave koji je u pripremi.

Transparentna procedura: Prezentovana je procedura kroz koju se prošla data dokumenta -od usvajanja na Vladi Crne Gore, preko svih instanci na kojima su bila prezentovana tokom javne rasprave-Savjet za izgradnju hidroelektrana, Savjet za održivi razvoj, radionice sa mještanima moračkog i rovačkog kraja na kojima je prisustvovalo po stotinu pedeset gradjana, radionice sa NVO, sastanci sa NVO, sastanci sa ambasadorima, rasprava u organizacii Mitropolije crnogorsko-primorske, rasprava na Naučnom savjetu nacionalnih parkova i Savjeta za Vode, rasprava na Forumu zelenih i, 4 zvanična okrugla stola u CANU (Crnogorska akademija nauka i umjetnosti), Kolašinu, Podgorici i Univerzitetu.

 Dati su i podaci iz Nacrta izvještaja sa javne rasprave koji je u još uvijek u proceduri zbog velikog broja izuzetno raznorodnih pitanja tokom rasprave. Tokom javne rasprave dostavljeno je 500 komentara i to: 1) 40 formalnih komentara od kojih je izdvojeno 244; 2) Na 4 održana okrugla stola oko 250 komentara. Komentari su bili iz oblasti arheologije,  biodiverziteta, hidrologije i zaštite od poplava, cijene el. energije, demografije, dinamike gradnje, dodatnih 11 akumulacija, društvenog razvoja, ekonomije, eksproprijacije, energetike i energetske efikasnosti, geologije i seizmike, izmiještanja objekata, klimatskih promjena, koncesije, tehničkih rješenja i njihovih alternativa, kulturne baštine, programskog zadatka i realizacije investicije, saobraćajne povezanosti, turizma, korišćenja i uskladjenosti DPP sa drugim dokumentima, vodosnabdijevanja i komunalne opremljenosti, mogućnosti zaposlenja tokom i nakon izgradnje elektrana, zaštite stanmovništva, pejzaža i životne sredine i ostali komentari koji nijesu svrstani u gore navedene oblasti. Izvještaj će se ubrzo naći i pred Vama, i svim gradjanima, a Izvještaj će, shodno zakonu, biti dostavljen i Agenciji za zaštitu životne sredine koja će, formirati Komisiju za ocjenu dostavljenog materijala.

Uvesti nova rješenja: Na konferenciji je rečeno i da se Ministarstvo, shodno svojim zakonskim ovlašćenjima, odlučilo na izmjene dokumenata koji su bili na javnoj raspravi uvažavajući jasno iskazan stav gradjana za da treba iskoristiti hidropotencijal, ali i uvesti nova rješenja korišćenja potencijala Morače. Stoga je u Nacrt DPP uvedeno novo alternativno rješenje koje će se bazirati na spuštanju kote brane Andrijevo.

 U skladu sa uvedenim alternativnim rješenjem u Nacrt detaljnog prostornog plana, uvešće se i alternativa u dokument Nacrt strateške procjene uticaja na životnu sredinu za taj plan. Alternativno rješenje, ide još dalje u u dijelu koji se tiče zaštite životne sredine, posebno zbog uticaja na manastir Morača, ali i generalno zbog uklapanja u ekološko, kulturno, saobraćajno i drugo okruženje. Rečeno je da će Ministarsvo raditi na tome da izmjene uvede u najkraćem mogućem roku, u skladu sa činjenicom da izmjene toga ranga zahtijevaju vremena i sredstava. Ovakve izmjene će, po procjeni Minisatrsstva, zahtijevati  i ponovne konsultacije sa gradjanima odnosno ponovnu javnu raspravu.

 Zaštita Manastira Morača: Pored pomenutih izmjena dokumenata, ministarstvo je pristupilo i izradi nekoliko dodatnih istraživanja,  takodje u skladu sa preporukama sa javne rasprave i sugestijama stručne javnosti, te ušlo u proceduru izrade Nove studije za biodiverzitet i Elaborata o zaštiti spomenika kulture. Ova nova dokumenta se rade u skladu sa preporukama sa javne rasprave, a u cilju što kvalitetnije obrade naredne projektne faze -faza Procjene uticaja na životnu sredinu, kao još detaljnijeg nivoa koji dolazi nakon izrade Strateške procjene uticaja na životnu sredinu na kojoj se trenutno radi. Nova studija za biodiverzitet radi se u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode, a Elaborat o zaštiti spomenika kulture koji će, naravno, u fokusu imati Manastir Morača ali i čitavu kulturnu baštinu na tom prostoru, radi se u partnerstvu sa Ministarstvom kulture.

Portal Analitika