Društvo

Međunarodni dan migranata

U Crnoj Gori živi 37 stranaca pod međunarodnom zaštitom

Crna Gora je za migrante i dalje dominantno tranzitna zemlja na njihovom putu ka nekoj od zemalja Zapadne Evrope, ali je usljed panedemije koronavirusa broj migranata opao, pa je ove godine registrovano njih oko 3.000 koji su prošli kroz prihvatne centre. U Crnoj Gori trenutno živi 37 stranaca koji su dobili neki vid međunarodne zaštite - saopšteno je iz nevladine organizacije Pravni centar povodom Međunarodnog dana migranata.

U Crnoj Gori živi 37 stranaca pod međunarodnom zaštitom Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Ovaj važan datum se, kako je navedeno, ovegodine obilježava u uslovima pandemije koja je tranzitni put miliona migranta učinila izuzetno složenim i prijetećim za njihovo zdravlje i očuvanje ljudskih prava.

- Uprkos izazovima koje je nametnula zdravstvena kriza Crna Gora uspijeva da prati standarde u oblasti prihvata, zbrinjavanja, smeštaja, pravne i zdravstvene zaštite migranata koji tranzitiraju kroz zemlju. Ostaju brojni izazovi u vezi sa integracijom stranaca koji su dobili međunarodnu zaštitu, kao i reintegraciji povratnika po sporazumima o readmisiji - precizirano je u saopštenju.

U Crnoj Gori, kako je precizirano, trenutno živi 37 stranaca koji su dobili neki vid međunarodne zaštite.

- Uprkos tome što se ulažu napori, integracija ovih osoba je izostala. Uglavnom se radi o osobama koje slabo govore jezik, nezaposleni su i zavise od socijalnih davanja i povremene pomoći međunarodnih organizacija i lokalnih nevladinih organizacija - ističu iz NVO Pravni centar.

Slična je situacija, dodaju, i sa povratnicima po sporazumima o readmisji koji se suočavaju i sa nedostatkom ličnih dokumenta, problemima stanovanja i nezaposlenošću, zavisnošću od socijanlih davanja, a djeca kojoj je prekinuto školovanje u inostranstvu teško se ponovo uključuju u sistem obrazovanja, nerijetko slabo govore crnogorski jezik i slično.

- Sistemima integracije i reintegracije neophodno je dodatno osnaživanje kako u smislu kapaciteta aktera koji ih sprovode, tako i u definisanju održivih i djelotvornih planova integracije. Neophodna je i bolja usklađenost politika i mjera koje na planu integracije sprovode različiti akteri. Jačanje sistema integracije je važno, jer je marginalizacija i isključenost stranaca pod međunarodnom zaštitom, ali i povratnika iz readmisije velik društveni i ekonomski gubitak usljed neiskorišćenosti njihovih punih potencijala koji mogu biti dobrobit za cjelokupnu zajednicu. Razvijen sistem integracije traži značajna ulaganja, ali je cijena izostanka tog sistema za društvo mnogo veća - navedeno je u saopštenju.

Portal Analitika