On u razgovoru za Pobjedu podsjeća da u Crnoj Gori dugo postoji značajna razlika između potrošačke korpe i prosječne zarade, koja se nadoknađuje iz raznih izvora kao što su siva ekonomija, naturalna proizvodnja i zaduživanje.
- Crna Gora je mala zemlja, koja pretenduje da bude veoma otvoreno tržište. To je logično, jer tržište ima svoje pozitivne strane, ali i negativne – kaže Mihailović.
On pojašnjava da na cijene u tom smislu utiču relativno visoki fiksni troškovi ulaska na naše tržište, nedovoljna domaća proizvodnja, veliki broj posrednika u trgovini, ograničena konkurencija, skup transport, visoki troškovi maloprodaje…
- Imamo puno skupih učesnika, koji svi zajedno dovode da krajnje cijene koje plaćaju potrošači budu izuzetno visoke, pogotovo za naš standard. Sa evropskim cijenama moraju ići i evropske plate – kaže Mihailović.
- U posljednje vrijeme sve više do izražaja dolazi problem nedovoljne proizvodnje u svim oblastima i visoka uvozna zavisnost, čak i osnovnih poljoprivrednih proizvoda kao što su meso, mlijeko, voda. Pojam u teoriji poznat kao tržište ograničene konkurencije poznat je i kao tržište monopolske konkurencije. To jeste konkurencija, ali nije potpuna i najpovoljnija – objašnjava Mihailović.
Ugradnja
On kaže da roba u Crnoj Gori prolazi kroz puno posrednika, od kojih se svako na određen način „ugrađuje“ u cijenu.
- Tu su uvoznici, carine, špediteri, veleprodaja, maloprodaja. Skup je i transport, koji prema nekim procjenama učestvuje u prodajnoj cijeni sa 15 do 20 odsto, a trebalo bi oko 10 do 12 odsto – kaže Mihailović.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori i sitni prodavci imaju visoke troškove, a nedovoljna mobilnost stanovništva im omogućava da se u okviru svojih mini tržišta ponašaju kao monopolisti.
U cijenu se, kako dodaje, uračunavaju i visoki troškovi radne snage, čije je učešće u u maloprodajnim objektima visoko, u poređenju sa hipermarketima u razvijenim zemljama, gdje osim kasirke nema nikoga.
Sve su ovo faktori koji, prema njegovom mišljenju, utiču na povećanje cijena, a koji zaslužuju jednu ozbiljnu analizu, kojih u ovoj oblasti nema dovoljno.
- Mislim da je srećna okolnost da su posljednjih nekoliko godina stvoreni veliki trgovinski sistemi za naše prilike, koji utiču snažno na ulazne cijene kroz nabavku – kaže Mihailović.
foto: nasisrbija.org