Rijeka Lješnica, poznata po svojoj bogatoj fauni i kristalno čistoj vodi, doživjela je juče ekološku tragediju kakva se ne pamti u ovom kraju.
Oko podneva, uznemireni ribolovci obavijestili su Sportsko - ribolovno društvo (SRD) "Sinjavac" da površinom vode pluta velika količina uginule ribe, što je odmah alarmiralo i nadležne institucije.
„Krenuli smo odmah na teren i ugledali prizor koji ledi krv u žilama“, ispričao je za "Dan" Ismet Softić iz SRD "Sinjavac".
„Površinom Lješnice, koja se u Lim uliva kod Bioče, plutala je mrtva pastrmka, lipljen, pa čak i mladica, što govori o obimu katastrofe. Uzeli smo uzorke, dvije kante uginule ribe, i sve prijavili inspektoru za ribarstvo Vukajlu Đaloviću i policiji“, kaže Softić i dodaje da su im se odmah pridružile i kolege iz SRD "Lim" iz Berana.
„I mi i kolege iz Berana zatečeni smo šta se dogodilo sa Lješnicom. Nijesmo mogli da vjerujemo da je riba otrovana na ovakav način“, naglašava Softić.
Ribolovci iz Berana i Bijelog Polja krenuli su u akciju i, prateći tok rijeke, otkrili mjesto na kome sumnja postaje više od slučajnosti. Radi se o potoku koji se uliva u Lješnicu nedaleko od fabrike oružja na Polici. Iznad tog mjesta, kažu ribolovci, riba je živa – ispod, riječni život je ugašen.
„Sve ukazuje da je nešto ispušteno u taj potok. Mještani sumnjaju da je iz fabrike oružja iscurila neka hemikalija. To je za nas potpuna ekološka katastrofa. Lješnica je sada mrtva rijeka“, kaže Softić.
Inače, nedavno je više od 150 mještana Mjesne zajednice Polica, koji žive u neposrednoj blizini industrijske zone fabrike Polieks AD Berane, uputilo inicijativu Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, tvrdeći da rad ove fabrike ugrožava ne samo životnu sredinu, već i ljudi, životinje i imovinu stanovništva.
U inicijativi se navodi da se njihova imanja i kuće nalaze na svega 200 do 900 metara od proizvodnih pogona fabrike Polieks, koja se bavi hemijskom proizvodnjom, uključujući i izuzetno opasne materije poput amonijum perhlorata, barijum hromata, olovo hromata i drugih potencijalno otrovnih jedinjenja.
„Proizvodnja se obavlja u objektima koji nemaju upotrebne dozvole, sa nestandardnim instalacijama i u uslovima koji ne ispunjavaju osnovne bezbjednosne i ekološke standarde. Proizvodnja se obavlja "šaržno i primitivno" – što znači u serijama, bez standardizovanih procedura i adekvatne dokumentacije“, tvrde mještani.
Kako ističu iz ribolovačkih društava, u rijeci se redovno mrijestio skobalj, a tokom cijele godine mogla se naći plemenita riba. Sada, strahuju, od svega toga je ostala samo tišina i miris uginuća.
Krivične prijave protiv N.N. lica već su podnijete Odjeljenju bezbjednosti Bijelo Polje, a očekuje se hitan odgovor inspekcijskih službi. Iz ribolovnih društava poručuju da neće odustati dok se ne pronađe krivac i rijeka Lješnica ne vrati u život.
„Ne smije se dozvoliti da ovo prođe nekažnjeno. Ako se ovakve stvari ponove, ovdje više neće biti ni ribe, ni ribara, ni života“, upozoravaju iz SRD "Sinjavac" i dodaju da očekuju brzu reakciju nadležnih državnih organa, kako bi se pronašao uzrok ovako velikog pomora ribe i adekvatno sankcionisao.