Krajem prošle godine Pobjeda je objavila priču sa studentom Magovčevićem, koji se požalio da je odlučio da pauzira godinu na fakultetu zato što nema asistenta. Osoba je sa oštećenjem vida i, kako je ispričao, potreban mu je asistent da bi mogao da prati nastavu. Kazao je da je čekao da mu se obezbijedi ta vrsta usluge i da su ga sa fakulteta uputili na - UMHCG. Na to su reagovali iz Udruženja i saopštili da je obaveza države da pruža takav servis studentima, a ne da to čini nevladina organizacija. FPN je odgovorio Kontaktirali smo tada sa FPN, ali su nam odgovori stigli tek nekoliko dana nakon objavljivanja tog teksta.
-Povodom navoda u medijima u kojima se saopštava da je fakultet upućivao studenta na traženje rješenja preko neke nevladine organizacije, sa sigurnošću možemo reći da su netačni. Na drugoj strani, ističemo izvrsnu dugogodišnju saradnju sa NVO Udruženje mladih sa hendikepom, kao i Savezom slijepih, sa kojima smo u prethodnom periodu uspijevali da prevaziđemo brojne izazove ili nađemo rješenja za probleme sa kojima se susreću studenti. Među njima su bili i studenti sa oštećenjem vida i nikad do sada nijesmo imali prigovor bilo kog od njih – naveli su sa fakulteta.
Kažu da izražavaju žaljenje što je ovo pitanje dobilo medijski epilog sa negativnim konotacijama po Fakultet političkih nauka UCG, a da prethodno nijesu dobili nijedan zvaničan zahtjev za rješavanje ili prevazilaženje problema sa kojim se student susreo u toku studija.
- Preuzimamo obavezu da kontaktiramo studenta Magovčevića i u okviru zakonskih mogućnosti uložimo napor koji će, vjerujemo, rezultirati obezbjeđivanjem najboljih uslova za rad i dalje studiranje, na zadovoljstvo svih – rekli su oni.
Dodaju da ,,do ovog trenutka Magovčević nije predao zahtjev za uspostavljanje mirovanja statusa studenta (,zamrzavanje godine‘), kao ni zvaničan zahtjev za dodjelu asistenta“.
Kažu da su predmetni nastavnici i saradnici u nastavi na Fakultetu političkih nauka u prethodnom periodu na zahtjev studenata sa oštećenjem vida obezbjeđivali materijale za učenje (knjige, tekstove, prezentacije) u elektronskoj formi, prilagođavajući im i načine provjera znanja.
- Svjedoci smo da se i nenastavno osoblje maksimalno trudilo da studentima prilagodi i olakša izvršavanje administrativnih obaveza na fakultetu – istakli su sa FPN.
U zgradi koju Fakultet političkih nauka dijeli sa Pravnim fakultetom, u prizemlju, na prvom i drugom spratu, postavljene su, dodaju oni, taktilne table sa mapom fakulteta; ispred amfiteatara postavljene su taktilne table sa oznakom amfiteatra; na podnim površinama fakulteta su pokazivači pravca i prilagođeni liftovi, a u saradnji sa Savezom slijepih Crne Gore u proceduri su nabavke natpisa na brajevom pismu za sve kancelarije - amfiteatri i zajedničke prostorije imaju natpise na brajevom pismu.
- Zajedno sa Pravnim fakultetom, sa kojim naša jedinica dijeli Biblioteku, očekujemo ishod po ERASMUS+ pozivu, Capacity Building Strand 2 – Partnership for Transformation in Higher Education, te prijavljenom projektu pod nazivom LLLP ,,Programme for Information Tehnology Law and Informatics“ acronym PITLLAW, kojim je, između ostalog, predviđeno obezbjeđivanje softvera za transformisanje/reprodukovanje vizuelnog teksta u audio verziju istog – kažu sa fakulteta i ističu da je rezultat svega podatak da nikad do sada nijesu imali nijedan prigovor na rad upućen od studenata.
Sa FPN navode da kada je u pitanju ostvarivanje prava na personalnu asistenciju ukazuju da je ovo pravo uređeno Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
- Istim zakonom je utvrđen postupak za ostvarivanje prava, u okviru Pravilnika o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluga podrške za život u zajednici. Napominjemo da se, u skladu s navedenim propisima, postupak za ostvarivanje prava na personalnu asistenciju pokreće na zahtjev lica, odnosno roditelja, usvojioca, staraoca ili hranitelja. O zahtjevu za ostvarivanje prava iz socijalne i dječje zaštite u prvom stepenu rješava Centar za socijalni rad, dok po žalbi protiv rješenja Centra za socijalni rad rješava nadležni organ državne uprave – Ministarstvo rada i socijalnog staranja – rekli su sa fakulteta.
Nedavno su Pobjedi iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija kazali da je pitanje rješavanja asistenta za studenta Magovčević za – fakultet. Iz Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore kazali su da nadležni godinama prebacaju odgovornost na štetu studenata. Komentarisali su da su ranije slali inicijative da se obezbijede asistenti za studente po modelu koji se primjenjuje u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, ali da se to pitanje još nije riješilo.
Asistent u nastavi tehnički pomaže osobama sa invaliditetom i tu vrstu usluge ova populacija dobija u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Na fakultetima, međutim, nije sistemski uređeno ovo pitanje i studenti se, kako su nam ispričali, snalaze sami ili plaćaju personalnog asistenta. Asistent bi na fakultetu pomagao studentu da hvata bilješke tokom predavanja, podrška bi mu bio prilikom izrade kolokvijuma, te bi mu pomagao prilikom kretanja...
-Skoro svake godine pišemo nadležnima o ovom problemu. Udruženje je i 2021. godine uputilo komentar na nacrt Zakona o visokom obrazovanju da se omogući asistencija u nastavi za studente. Ovo je pokazatelj, primjer kako inkluzija u našem društvu postoji samo na papiru, kako tretira osobe sa invaliditetom. Stvara se velika šteta osobama sa invaliditetom – rekli su tada iz Udruženja mladih sa hendikepom.
Smatraju da je u priči o inkluziji problem što se učenik/student gura da bude prilagođen školi, fakultetu, a ne u stvari da se te ustanove prilagođavaju njima.