U Crnoj Gori, recimo, koju ovoga ljeta uprkos predviđanjima stručnjaka, Srbi nisu zaobišli, vadeći u poslednjem trenutku sezonu iz minusa, ostavili su 150 miliona eura, tvrdi beogradski list.
Ovu računicu su izveli uporedni podaci više ustanova: turističkih organizacija Srbije i Crne Gore, avio-prevoznika JAT i ”Montenegro erlajnza”, željeznica obe zemlje, policije sa graničnih prelaza i Narodne banke Srbije.
Koliko je bilo ukupno turista u Crnoj Gori još se sabira. Ako je suditi po prošlogodišnjim podacima i ovogodišnjim izjavama da je bilo ”za par procenata više nego lani”, na crnogorskom primorju ljetovalo je oko 380.000 do 400.000 turista. Od tog broja 28 odsto su turisti iz Srbije.
Srpski turisti, koji su ovoga ljeta u proseku najduže boravili u Crnoj Gori - sedam dana (prosjek za ostale je pet dana), trošili su u prosjeku dnevno 107 eura. Ili, za sedam dana 750 eura, tvrdi beogradski list.
Rastrošnost je srpske turiste stavila na prvo mjesto, pa su tako postali najpoželjniji turisti.
Tu su i lična iskustva koja su - nepodijeljena.
- Ljetos sam radio u Sloveniji kao konobar gdje moje kolege nisu mogle da se načude zašto Srbi stalno sjede po kafanama i piju piće, a njihova djeca jedu sladolede i kolače po poslastičarnicama, iako su već platili pun pansion - kaže Uroš Predić, konobar iz Sombora, koji se poslije Slovenije preselio na primorje. - Odgovarao sam im da to rade zato što im je merak, ali sam se ubrzo pokajao, jer mi je trebalo dva sata da im objasnim šta je merak.
Za austrijskog ili njemačkog turistu i dalje je neshvatljivo sjedeti po kafanama ”pića radi” i trošiti na razne stvari iz zadovoljstva, daleko od potrebe i realnosti.
- Kad hoće da se odmori, Srbin sjedne u kafanu, a stranac na klupu - kaže Mile Todorović, dugogodišnji ugostitelj u Budvi, objašnjavajući psihološku razliku.
Podaci po kojima su srpski tursti u Grčkoj potrošili 250 miliona eura (za sedam dana 500 evra), u Crnoj Gori 150 miliona, i u Tunisu 18 miliona eura (za sedam dana 700 eura), dokazuju opštepoznatu tezu da državljani Srbije potroše u vanpansionu isto para koliko i za pansion.
Na odmoru su carevi, po povratku prosjaci. Sa ljetovanja se vraćaju praznih džepova i često nemaju ni za kiselu vodu, zaključuje list.