Abiznis

Obraćanje grupe inženjera pljevaljske kompanije

Trenutni model rukovođenja vodi ka zatvaranju Rudnika

Grupa inženjera Rudnika uglja postavlja pitanje formiranja cijene od 28 eura po toni uglja, naovodeći da trenutno na tržištu u Evropi nema jeftinijeg uglja od 50 eura po toni

Trenutni model rukovođenja vodi ka zatvaranju Rudnika Foto: Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Trenutna atmosfera i model rukovođenja Rudnikom uglja je primjer kako se preduzeće vodi prema zatvaranju, tvrdi grupa inženjera pljevaljske kompanije (imena poznata redakciji Pobjede) u obraćanju koje je poslato Pobjedi. Oni, između ostalog, u dopisu navode da se politikom partijskog zapošljavanja i nepotizma ugrožava opstanak kompanije, te da je došlo vrijeme kada struka mora da upali alarm ili će sve poslije biti kasno.

"Trenutna atmosfera i model rukovođenja Rudnikom uglja je primjer kako se preduzeće vodi prema zatvaranju zato više nema niko pravo da zatvara oči pred ovom činjenicom. U suprotnom svjedočićemo gašenju za Pljevlja krucijalno važne kompanije i oslonca daljeg razvoja naše opštine", kaže se u dopisu grupe inženjera.

Partijsko zapošljavanje

Oni navode da je Rudnik uglja kompanija od državnog značaja a ne lična prćija bilo kog pojedinca ili stranke.

"Rudnik uglja politikom partijskog zapošljavanja i nepotizma ugrožava opstanak ove kompanije. Dakle radna mjesta treba sačuvati, održavati i proširivati na realnim osnovama. Sadašnji model ugrožava opstanak i vodi kolapsu Rudnika na kraći ili srednji rok. Moramo svi biti svjesni da se ovdje ne radi da li će se zaposliti 400 novih nego da li će bez posla ostati svih 1.200 radnika, odnosno njihovih porodica", upozorava grupa inženjera.

Prema njihovim riječima projekti od značaja za razvoj su odloženi ili prolongirani, što je vrlo nepovoljno jer to dovodi u bezizlazno stanje.

"Posebno bi ovdje istakli izmiještanje korita rijeke Ćehotine bez čije realizacije nema daljeg održivog rada Rudnika i TE Pljevlja. Ovaj projekat je maltene zaustavljen", tvrdi grupa inženjera.

Oni dodaju da je diversifikacija prodaje uglja dobra, kao i novi kupci, ali se postavlja pitanje formiranja cijene od 28 eura po toni jer je, kako kažu, u vremenu opšte energetske krize, ta cijena sa ostalim manipulativnim troškovima izgleda formirana ,,otprilike“ bez ikakve razumne tehno-ekonomske analize.

"I laicima je jasno da je ovo katastrofalan potez kojim se od ukazane prilike da se kapitalizuje trenutno dobra cijena na tržištu došlo do cijene koja ne garantuje ni neutralno održivu cijenu uglja. Ako se uzme u obzir da trenutno na tržištu u Evropi nema jeftinijeg uglja od 50 eura po toni ozbiljno sumnjamo u način kalkulacije navedene cijene", ističe se u dopisu.

Rudnik uglja je 25. maja potpisao ugovor o kupoprodaji mrkog lignitnog uglja sa Elektroprivredom Srbije (EPS). Ugovorom je, kako je ranije saopšteno iz RUP-a, predviđena isporuka prvih 40 hiljada tona od planirane ukupne količine od 300 hiljada tona uglja. Cijena uglja iznosi 28,8 eura bez PDV-a za kvalitet toplotne moći od osam hiljada kJ/kg po toni, pri čemu se vrši korekcija cijene ponderisanjem u rasponu toplotne moći od sedam hiljada do deset hiljada kJ/kg.

Realizacija ugovora sa EPS je počela 10. juna kad je sa separacije Doganje u pravcu Prijepolja krenulo šest kamiona nosivosti 25 tona.

Nategnuta priča

Dodaje se da rudari u operativi tvrde da dovoljne količine uglja, kako za široku potrošnju tako i za TE, su moguće i realne.

"Za sve druge veće količine su van projekata i energetskog bilansa i da je to „nategnuta priča“ posebno u zimskim uslovima eksploatacije", rekli su inženjeri.

Navode da je ekonomska opravdanost ležišta Glisnica upitna i eventualna eksploatacija i transport uglja uključujući i eksproprijaciju nijesu realni u ovom trenutku divljanja cijena goriva, snadbijevanja rezervnih djelova ali i zbog ekoloških problema koji dolaze sa otvaranjem novih kopova.

"Nažalost, priča o Glisnici je samo izgovor i skretanje teme sa lošeg planiranja i investiranja u kop Potrlica", kaže se u dopisu.

Grupa inženjera smatra da Rudnik uglja svoju osnovnu djelatnost, obezbjeđivanje dovoljnih količina uglja za Termoelektranu i široku potrošnju trenutno podređuje u odnosu na druge aktivnosti, a zbog sitnih i uskih interesa.

"Rudnik ne može izdržati eksperimente i u praksi rudarenja ,,neracionalne ideje i metode rada“. Širenje djelatnosti koje je poželjno sastoji se samo na rekultivaciji odnosno ljekobilju koje je upitno i zdravom razumu a ne nekoj ozbiljnoj elaboraciji", ocijenila je grupa inženjera.

Oni navode da je društvena odgovornost Rudnika nešto što se podrazumijeva, a kako kažu, sadašnja metodologija ustupanja mehanizacije je primjer ,,divljeg zapada“ i populizma.

"Zbog političkih poena bukvalno se po sistemu šaltera daje skupa mehanizacija da radi poslove koji nijesu u opisu posla rudarske kompanije, dakle bez naloga, definisane procedure, troškova analize. I nijesmo mi protiv pomaganja široj društvenoj zajednici. Naprotiv, treba Rudnik da pokaže izraženu društvenu odgovornost ali da benefite tog činjenja imaju svi a ne samo pojedinci", zaključuju inženjeri.

Portal Analitika