Društvo

PREOKRET: Studentski parlament podržao inicijativu predstavnika Vlade u Upravnom odboru da se razriješi prvi čovjek UCG, danas sjednica tog tijela

Traže smjenu rektora i zbog hiperprodukcije diploma

Bilo je i nedovoljno ulaganja u infrastrukturu, izostala je suštinska primjena zakonske obaveze o praktičnoj nastavi na svim studijskim programima, saopštio je predsjednik Studentskog parlamenta Saša Roćen

Traže smjenu rektora i zbog hiperprodukcije diploma Foto: Univerzitet Crne Gore
PobjedaIzvor

Studentski parlament podržao je juče incijativu predstavnika Vlade u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore kojom traže da se pokrene procedura za razrješenje rektora Danila Nikolića i da se izrekne nepovjerenje predsjedniku tog tijela Dušku Bjelici.

Na današnjoj sjednici Upravnog odbora trebalo bi o tome da se govori, a osim ove inicijative tom tijelu stigle su od Centra za građansko obrazovanje još dvije kojima se, takođe, traži smjena rektora zbog, kako tvrde, zloupotrebe položaja.

Hoće li svi studenti glasati?

Pobjeda je juče pisala da Upravni odbor sprema smjenu rektora, te da im fali jedan glas studenta. To tijelo ima po pet predstavnika akademskog osoblja i Vlade, te po jednog predstavnika saradnika i stručnog i neakademskog osoblja i tri su predstavnika studenata. Odnosno, UP ima 15 članova, a većina je potrebna za donošenje ovakve odluke.

''Ovlašćuju se predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore u nadležnim tijelima Univerziteta, da u istima zastupaju stav i glasaju na osnovu ove odluke'' saopštio je predsjednik Studentskog parlamenta Saša Roćen.

Da se izjasni i Senat

Kako je naveo, podržavaju inicijativu upućivanjem zahtjeva rektoru i Senatu UCG da se shodno članu 55 Statuta Univerziteta Crne Gore, izjasni o njoj.

Roćen je obrazlažući sporan rad rukovodstva UCG, naveo da nijesu riješeni problemi hiperprodukcije diploma, sprovođenja zakonske obaveze o rangiranju Univerziteta… Dodaje da je bilo i nedovoljno ulaganja u infrastrukturu, te ukazuju na ,,izostanak suštinske primjene zakonske obaveze o praktičnoj nastavi na svim studijskim programima“.

Optužili rektora da je nanio štetu UCG

S druge strane, dok CGO traži smjenu Nikolića zbog zloupotrebe položaja, UCG se juče oglasio saopštenjem u kom demantuju njihove optužbe i poručuju da su neutemeljene i paušalne.

Iz CGO saopštili su da Nikolić nije izvršio pravosnažne i izvršne sudske presude u ostavljenom roku u slučajevima Dušana Bugarina i Jelice Stojanović. Stojanović je dobila presudu prema kojoj je univerzitetski stan trebalo da bude uknjižen na njeno ime još 2018. godine. U presudi u korist Stojanović sud je obavezao UCG da plati novčane kazne od oko 20.000 eura zbog neizvršenja presude, a samog rektora, kao odgovorno lice, da plati oko 7.000 eura.

U slučaju profesora Bugarina, UCG 17 mjeseci nije izvršio sudsku presudu kojom je potvrđen nezakoniti izbor u akademsko zvanje na Biotheničkom fakultetu, a jedan od kandidata za određene predmete bio je ovaj profesor – koji nije izabran, te je zatraženo da se ponovi taj postupak. Rektor Nikolić je obavijestio članove Senata UCG da je greškom administracije o ovom slučaju obaviješten tek 14. januara 2021. godine, po dolasku dopisa dr Bugarina, zbog čega je pokrenut disciplinski postupak protiv odgovornih.

CGO smatra da je šteta mogla biti spriječena, te da je rukovodstvo moralo da zna za posljedice koje uslijede zbog ovakvog ponašanja…

''Rektor je nanio značajnu materijalnu i nematerijalnu štetu UCG i licima čija su prava povrijeđena od UCG, a što je dokazano ovim presudama'' rekla je Snežana Kaluđerović iz CGO.

CGO je podnio i dvije prijave Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) protiv rektora Nikolića a zbog ugrožavanja javnog interesa.

''Prema dostupnim podacima, od 2015. do kraja 2019. godine, UCG je platio 524.290,89 eura za prinudne naplate i troškove sudskih postupaka, kazni i kamata. U tom periodu, iako su se rektori mijenjali, na čelu Upravnog odbora UCG bio je Duško Bjelica, koji takođe zbog ovakvih propusta treba da snosi odgovornost'' poručila je Kaluđerović.

Tvrde da nijesu krivi

Sa UCG su kazali da se autonomija Univerziteta garantuje Ustavom Crne Gore, Zakonom o visokom obrazovanju i međunarodnim propisima, pa samim tim učestvovanje u postupku za izbor i razrješenje rektora, ,,nijesu u nadležnosti nevladinih organizacija“.

''Sudski procesi su započeti 2005. godine i 2014. godine, odnosno da je riječ o predmetima iz prethodnog vremena i da su isti, samo sticajem okolnosti i/ili neažurnosti pojedinaca, „došli na naplatu“ sadašnjem rukovodstvu, i koji su dalje rješavani shodno instrukcijama nadležnih službi Rektorata'' naveli su oni.

Imaju, kako kažu, bojazan da će se obistiniti ranije izrečene tvrdnje jednog od profesora „da se Crna Gora odavno našla u matriksu nekih nevladinih organizacija, koji samo sa slabim Univerzitetom koji treba prikazati u javnosti kao nekompetentan i pasivan, mogu da dođu do svojih grantova…“

''Do zagarantovanih mjesta u raznim vladinim komisijama, pa čak i do toga da svoje 'ekspertsko' mišljenje pretvore u zakone kojim pokušavaju da regulišu pitanja nauke i akademizma na najznačajnijoj crnogorskoj instituciji, a to je bio i ostao i ostaće Univerzitet Crne Gore“, te se ujedno i pitamo da li „lov na glave“, kojeg smo sada svjedoci, ima pečat ličnog i jeftinog senzacionalizma'' rekli su oni. N.Đ.

Bjelica: Vjetar najjače bije u najviša jedra

Sinoć je reagovao i predsjednik Upravnog odbora Duško Bjelica, navodeći da je bio meta napada i kritika u vezi sa stambenom problematikom i revizorskim izvještajem o internoj kontroli poslovanja Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje UCG, iz perioda 2011. i 2012. godine, kada je bio dekan Fakulteta.

''Inače, po ,,anonimnoj“ krivičnoj prijavi, u vezi sa tim, i u Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore bio je formiran predmet 2016. godine. Tada je bila izuzeta kompletna dokumentacija iz tog perioda, za period od čak četiri godine poslovanja. Nakon detaljnog uvida i pregleda iste od nadležnog tužilaštva taj predmet je obustavljen i izuzeta dokumentacija je vraćena. I tada i sada, izvori su isti, a cilj sam ja'' rekao je on.

Negirao je da je bilo šta radio sporno u vezi sa stambenim kreditima.

''Svjestan sam da vjetar najjače bije u najviša jedra. Svjestan sam i da ko se u kolo hvata u noge se nada…. Meta sam i vezano za stambene kredita na Univerzitetu Crne Gore. Stambene kredite koji nijesu ni podijeljeni'' rekao je on.

''Jasno je da sam za 17 godina rada na UCG i sa 34 godine radnog iskustva, na račun četvoročlane familije dobio od države, odnosno od Univerziteta Crne Gore, 13m2 stambenog prostora. I nikad ništa drugo. I ja sam zadovoljan. Imam dosta, nikad nijesam gladan'' rekao je on.

Portal Analitika