Brajan Lanza (Bryan Lanza), strateg Republikanske stranke, rekao je za BBC da će Trampova administracija od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog zatražiti njegovu verziju "realistične vizije mira". "Ako predsjednik Zelenski dođe za sto i kaže: 'možemo imati mir samo ako imamo Krim', on nam pokazuje da nije ozbiljan. Krima više nema", poručio je Lanza, prenosi Index.hr.
Rusija je anektirala poluostrvo Krim 2014. Osam godina kasnije pokrenula je invaziju na Ukrajinu i okupirala teritoriju na istoku zemlje. Novoizabrani američki predsjednik dosljedno je govorio da je njegov prioritet okončanje rata i zaustavljanje onoga što on karakterizuje kao odliv američkih resursa, u obliku vojne pomoći Ukrajini.
"Naš prioritet je mir i zaustavljanje ubijanja"
Međutim, tek treba otkriti kako to namjerava učiniti, i vjerovatno će od raznih savjetnika čuti različite vizije za budućnost Ukrajine. Lanza, Trampov politički savjetnik od njegove kampanje 2016, nije spomenuo područja istočne Ukrajine, ali je rekao da je vraćanje Krima nerealno i "nije cilj Sjedinjenih Država".
"Kada Zelenski kaže da će biti mira samo kada se Krim vrati, imamo vijesti za predsjednika Zelenskog: Krima više nema. A ako vam je to prioritet da vratite Krim i da se američki vojnici bore za povratak Krima, prepušteni ste sami sebi", naglasio je Lanza.
Sjedinjene Države dosad nijesu rasporedile američke vojnike da se bore u Ukrajini. Kijev nije tražio da se američke snage bore u njegovo ime, nego isključivo američku vojnu pomoć za naoružavanje vlastitih vojnika.
Lanza je napomenuo da ima ogromno poštovanje prema ukrajinskom narodu, opisujući ih kao ljude lavljih srca. No dodao je da je američki prioritet "mir i zaustavljanje ubijanja". "Ono što ćemo reći Ukrajini je: 'Što vi vidite kao realnu viziju mira?' To nije vizija pobjede, ali je vizija mira. I počnimo s iskrenim razgovorom", kazao je.
Tramp razgovarao sa Zelenskim
Očekuje se da će Trump u mirovne pregovore uključiti krug bliskih saradnika. Tramp je nakon pobjede na izborima razgovarao sa Zelenskim, a u razgovoru je učestvovao i milijarder Ilon Mask. Izvor iz ukrajinskog predsjedničkog kabineta rekao je za BBC da je razgovor između Zelenskog i Trampa trajao "oko pola sata".
"To zapravo nije bio razgovor o vrlo značajnim stvarima, ali generalno je bio vrlo topao i ugodan", saopštio je izvor. Trampovi demokratski protivnici optužuju ga da se dodvorava ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i kažu da njegov pristup ratu predstavlja predaju Ukrajine koja će ugroziti cijelu Evropu.
Prošlog mjeseca Zelenski je predstavio "plan pobjede" ukrajinskom parlamentu koji je uključivao odbijanje ustupanja teritorije i suvereniteta Ukrajine. Tokom svoje predizborne kampanje, Tramp je više puta rekao da bi mogao okončati rat između Rusije i Ukrajine "u jednom danu", ali nikada nije iznio dodatne detalje.
U dokumentu koji su napisala dvojica njegovih bivših šefova nacionalne sigurnosti u maju navodi se da bi SAD trebao nastaviti isporučivati oružje, ali usloviti podršku Kijevu ulaskom u mirovne pregovore s Rusijom.
SAD najveći dobavljač oružja za Ukrajinu
Ranije ove sedmice, Putin je čestitao Trampu na izbornoj pobjedi i naveo kako Trampova tvrdnja da može pomoći u okončanju rata u Ukrajini "barem zaslužuje pažnju". Lanza se osvrnuo na podršku koju su Bajdenova administracija i evropske zemlje pružale Ukrajini od početka ruske invazije.
"Stvarnost na terenu je da evropske države i predsjednik Bajden nijesu dali Ukrajini sposobnost i oružje da dobije ovaj rat na samom početku te nijesu uspjeli ukinuti ograničenja za pobjedu Ukrajine", uvjeren je. Ranije ove godine, Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je paket vojne pomoći Ukrajini od 61 milijarde dolara za borbu protiv ruske invazije.
SAD je bio najveći dobavljač oružja za Ukrajinu - između februara 2022. i kraja juna 2024. isporučio je oružje i opremu u vrijednosti od 55.5 milijardi dolara.