
Cetinjanka Marija Lagator spojila je ljubav prema tradicionalnoj crnogorskoj nošnji i ručnom vezu u jedinstvenu misiju očuvanja kulturnog nasljeđa. Na različitim odjevnim i modnim predmetima ona veze motive iz narodne nošnje, čuvajući ih tako od zaborava i približavajući ih savremenom senzibilitetu kupaca.
U razgovoru za Portal Analitika ističe da je vođena željom za očuvanje tradicije tako što će je učiniti živom i dostupnom u svakodnevnom životu.
“Ideja je proistekla iz ljubavi prema narodnoj nošnji, detaljima koje krije i želje da se motivi ne zaborave. Počela sam iz radoznalosti i potrebe da pronađem način da spojim tradiciju sa svakodnevicom – tako su nastali pojasevi “, prisjeća se Marija.
Ljubav prema vezu naslijedila od bake i tetke
Marija radi uz pomoć šivaće mašine i raznovrsnih tkanina, prenoseći motive sa narodne nošnje u novu, savremenu formu. Ljubav prema ručnom radu potekla je, kaže, iz djetinjstva.
“Ručni rad sam učila još od malih nogu od bake Danice i tetke Rajke. Tada je to bila igra, a danas je postalo moj izraz kreativnosti. Prenijeti motiv sa narodne nošnje zahtijeva strpljenje, preciznost i veliko poštovanje. Vez biram pažljivo za svaki komad”, ističe Marija.
Dodaje da nije uvijek lako prenijeti tradicionalne motive na savremene materijale. Bilo je, kaže, i situacija kada je i odbijala zahtjeve.
“Najlakši motivi su sa manje elemenata, a najteži sa više detalja koji se dodatno ručno našivaju. Dešavalo se da dobijem zahtjeve koji su daleko od tradicije - tada ih ili prilagodim svom izrazu ili ih ljubazno odbijem”, naglašava Lagator.
Broš sa crnogorskim grbom nastao iz želje mušterije
Sagovornica Analitike prisjeća se da je jedan od najemotivnijih radova nastao zahvaljujući ideji jedne djevojke.
“Poželjela je ukras za košulju koji može da nosi kao ukras za košulju. Tako je nastao broš sa crnogorskim grbom, koji mi je posebno prirastao srcu”, iskrena je Marija.
Njenim radovima prožima se ljubav prema Crnoj Gori. Njene rukotvorine često se kupuju kao autentični pokloni, a najviše narudžbi stiže putem društvenih mreža.
“Najviše putem Instagrama, jer za sajmove nemam vremena, majka sam trojice sinova, pa su obaveze velike”, pojašnjava Lagator.
Pristupačne cijene i podrška domaćoj proizvodnji
Njene rukotvorine su cijenovno prilagođene domaćem tržištu – od 12 eura za rajf, dok se pojasevi kreću između 25 i 45 eura.
“Cijene zavise od složenosti i vremena izrade, trudim se da budu pravedne i da ono što pravim bude dostupno svima”, navodi ona.
Prilikom nabavke materijala, kaže da prednost daje domaćim radnjama.
“Materijal biram pažljivo. Samo kada nešto ne mogu da nađem kod nas, odlučujem se za inostranstvo”, dodaje ona.
Svaki kraj ima svoj jezik u šarama
Sagovornica Analitike ističe da se u motivima njenih radova prepliću tradicija i moderno.
Motivi koje koristi, kako dodaje, autentično oslikavaju krajeve iz kojih potiču, a trud uložen u svaki detalj odražava poštovanje prema tradiciji.
“Trudim se da imaju primjesa prošlih vremena, ali ih uklapam u savremen dizajn jer vjerujem da upravo kroz tu odliku oni žive dalje. Boje ponekad prilagodim, ali značenje motiva nikad ne mijenjam. Svaki kraj ima svoj jezik u šarama, samo ga treba prenijeti sa dozom pažnje”, poručuje Lagator.
Tradiciju približiti mladima
Smatra da je važno da se tradicija približi mladim ljudima i da se pokaže njena snaga kroz savremene forme izražavanja.
“Važno je da im damo kontekst da to ne bude “samo starinsko”, nego da im pokažemo koliko je to moćan izraz identiteta. Društvene mreže su tu najbolji alat. Ako tradiciju prikažemo kao živu i prilagodimo je modernom dizajnu, mislim da će je mladi rado prigrliti”, navodi Lagator.
U budućnosti, Marija planira i da svoje znanje podijeli s drugima.
“Voljela bih da sarađujem sa etnolozima ili kulturnim institucijama kako bi moj rad bio još vjerodostojniji. Nedavno sam završila kurs kod dizajnerke Anđele Popović, zahvaljujući kojem sada u ponudi imam i suknje i korsete”, kaže naša sagovornica.
Pojašnjava da u budućnosti planira i da znanje prenese mlađim generacijama.
“Možda jednom, kada budem imala više vremena, organizujem i radionice. To bi za mlađe generacije bila prava inspiracija. Za sada, dan mi je prekratak za sve što želim da postignem”, iskrena je Marija.
Ne čekajte savršen trenutak, počnite sad
Uputila je i poruku mladim ljudima.
“Mladim ljudima poručujem da je snaga u tome da budu svoji. Tradicija nije kruta – ona diše kroz naše ruke. Ako imate šta da kažete kroz rukotvorine, to onda ima vrijednost. Ne čekajte savršen trenutak, počnite sad”, poručuje Lagator.