Društvo

Top pet najprestižnijih boca šampanjca

Izvor

 5. Louis Roederer, 1990 Cristal Brut: Cristal Brut, je za mnoge ljubitelje vina, najraskošnije i najprestižnije francusko pjenušavo vino. Najprihvaćenija teorija nastanaka ove vrste šampanca je da je postala zahvaljujući paranoji Aleksandra II-koji je carevao Rusijom u drugoj polovini 19 vijeka.. Naime, krajem 19. vijeka,  politička klima u domovini ruskog cara je bila nestabilna. Bojeći se atentata, konkretno mogućnosti da bi se u tamnim bocama francuskog vina, koje je on  degustirao, moglo da se sakrije oružje, ruski vladar je naručio od jednog flamanskog majstora stakla da napravi set prozirnih flaša,  sa ravnim dnom. Zbog intenzivnog pritiska gasa, sve boce šampanjca koje je koristio Aleksandar II su morale imati zvono na dnu, i morale su biti veoma čvrste. Da bi prevazišao problem krhkosti flaše, flamanski majstor je, prilikom izgradnje, morao koristiti jednu vrsta olova i kristal staklo, kako bi stvorio neprobojnu bocu. Kao rezultat toga, stvorena je flaša šampanjca koja izgleda kraljevski, jer je 8 puta veća od standardne veličine. Godine 1990. Cristal Brut Millenum cuvée je prodana u Njujorku za 18.800 dolara.

 4.ok4. Hiedsieck 1907 Diamant Bleu cuvee: To je šampanjac sa veoma zanimljivom istorijom nastanka. Tokom  Prvog svjetskog rata, teretni brod Jönköping je bio iznajmljen da iz švedske luke Gävle- isporuči vino na carskom dvoru ruskog cara Nikolaja II.  Dana 3. decembra 1916, na putu do svog odredišta, zlosrećni brod je udario u trup potonule njemačke podmornice. Brod je ubrzo potonuo na dubini od 67 metara na pučini Baltičkog mora. Tako su više od 2.000 boca šampanjca “Heidsieck 1907 Diamant Bleu cuvee” imale idealne uslove skladištenja: hladno i tamno mjesto, i relativno niski pritisak morskog dna, što je uslovilo da boce budu očuvane boce više od 80 godina…Sve dok potopljeni brod nije otkrila grupa švedskih ronilaca-1997. godine. U trenutku čistog uzbuđenja, članovi ronilačkog tima otvorili su neke boce otkrivši da je ukusno i očuvano. Ostale boce su prodane u raznim aukcijama širom svijeta, u prosjeku po cijeni od 3.700 dolara za svaku flašu. Mnoge boce ovog vrhunskog šampanjca su kupili kolekcionari vina.

3.ok3. Ca. 1820 Juglar cuvee: U julu 2010. godine, švedski ronioci otkrili su zbirku od 168 boca šampanjca u utrobi potonulog broda- na 55 metara ispod površine Baltičkog mora. Iako tačan datum berbe nije poznat, mnogi stručnjaci se slažu da šampanjac potiče iz ranog 19. vijeka. S obzirom na ekstremno hladne i tamne uslove morskog dna na kome je zbirka šampanjaca  pronađena, boce su su sačuvale u idealnim uslovima, uprkos činjenici da je brod potonuo prije više od 150 godina. Kada su počele prve degustacije, otkriveno je da je taj pjenušavi šampanjac i dalje pitak. Dalja ispitivanja, obavljena u novembru 2010,, pokazala su da, od otkrivenih boca, samo tri potiču od svjetski poznatog vinskog podruma “Veuve Clicquot”. Kako tvrde stručnjaci, ostale boce je proizvela ugašena vinarija Juglar. Lokalne vlasti su nedavno odlučile da prodaju sve boce.  Vlasti očekuju da će svaku bocu ovog šampanjca- prodati za cifru ne manju od 62.000 dolara. Naravno- po flaši.

 2.ok2.1825 Perrier-Jouët: Sedamdeset metara pod zemljom, duboko u podrumima čuvenog Perrier-Jouët-a, nalazi se zbirka šampanjca koja ne postoji nigdje drugo na planeti. Razlog: Ova prestižna vinarija ima spremljene i pohranjene boce vina, proizvedenih još u ranom 19.vijeku. U martu 2009. godine, dvanaest najboljih svjetskih degustatora vina bili su pozvani na posebnu degustatorsku sjednicu. Dvadeset boca iz različitih godišta uzeti su iz podruma i otvoreni prvi put u istoriji. Jedna od tih boca je bila najstarije pitko vino na Zemlji- boca šampanjca pod nazivom 1825 Perrier-Jouët. U to vrijeme bilo je samo tri boce iz te berbe, koje su bile pohranjene u tom podrumu. Degustatori su otkrili da je najstarije vino na svijetu izgubilo dio svojih fizičkih karakteristika, ali je još uvijek bilo vrlo ugodan napitak, uz karakterističan ukus tartufa i karamela. Ostala vina za degustaciju bila su iz 1846. i 1874., od kojih je serija iz 1874., kako su utvrdili degustatori- veoma ukusna.

 1.ok1. 1893 Veuve Clicquot: Najstarija postojeća boca šampanjca,Veuve Clicquot čija se vrijednost smatra „neprocjenjivom“, pronađena je u zaključanom ormanu za posuđe u škotskom zamku Torosej na ostrvu Mal. Bocu iz 1893., za koju se vjeruje da je tu ležala skrivena više od jednog vijeka. Pronašao je vlasnik zamka Kris Džejms i sada je izložena u centru za posjetioce u Remsu - srcu regiona Šampanja, po kojem je i poznato piće koje se tu proizvodi dobilo naziv. Ova boca Veuve Clicquot iz 1893. je najekskluzivniji šampanjac na svijetu.

 

(Prevod P.Zečević)

Portal Analitika