Abiznis

Plaćeno 75 miliona eura gubitaka i subvencija

Tender i ugovor za solarnu elektranu na Veljem brdu do kraja godine

Objava tendera za izgradnju solarne elektrane na Veljem brdu u Podgorici i potpisivanje ugovora za taj projekat planirani su do kraja godine, saopštio je juče u Skupštini državni sekretar Ministarstva ekonomije Nikola Vujović.

Tender i ugovor za solarnu elektranu na Veljem brdu do kraja godine Foto: Ilustracija/solarnipaneli.org
Dnevne novineIzvor

Javni oglas i zakup zemljišta planirani su, kako je kazao, u trećem kvartalu, ali je pandemija korona virusa negativno uticala na takvu dinamiku.

“Nakon neizvjesnosti koju je epidemiološka situacija donijela ne samo Crnoj Gori, već i čitavom svijetu, planiramo objavu tendera i potpisivanje ugovora do kraja godine”, rekao je Vujović u odgovoru na pitanje poslanika DPS-a Miloša Nikolića.

Vujović je naveo da je na Veljem brdu planirana elektrana instalisane snage 50 megavati. Međutim, potencijalni investitori su ukazali da brdo ima znatno veći potencijal za korišćenje solarne energije koji se kreće od 150 do 300 megavati.

“Inicirane su izmjene prostorno-urbanističkog plana Podgorice, koje će dati osnov za prostorno planiranje znatno veće solarne elektrane nego što je predviđena postojećom planskom dokumentacijom”, naveo je Vujović.

Ministarka ekonomije Dragica Sekulić nedavno je kazala da se do kraja godine planira i početak izgradnje solarne elektrane na Briskoj gori.

Vujović je istakao da se, osim tog projekta, najskorije može realizovati i gradnja vjetroelektrane Gvozd, vrijedne 60 miliona eura.

On je, odgovarajući poslaniku SNP-a Srđanu Miliću, kazao da su ciljevi crnogorske energije postavljeni u skladu sa ciljevima EU.

“Jedan od mjerljivih ciljeva koje je propisala EU, odnosno Energetska zajednica, jeste 33 odsto proizvodnje iz obnovljivih izvora u ukupnoj bruto potrošnji energije. Taj će cilj biti dostignut i ove godine”, istakao je Vujović.

On je Miliću kazao i da je cijena izvoza električne energije koju proizvede Elektroprivreda (EPCG) znatno viša od one koju plaćaju crnogorska domaćinstva, te da se mijenjaju iz dana u dan, iz sata u sat i zavisi od doba godine. Izvoz je, kako je naglasio, glavni izvor velikih profita EPCG.

Državni sekretar je podsjetio da je nedavno potpisan i ugovor za ekološku rekonstrukciju Termoelektrane Pljevlja, vrijedan 54 miliona eura.

“Ugovorom je propisano da se za šest mjeseci odradi tehnička dokumentacija, građevinska dozvola je već dobijena i 39 mjeseci je vrijeme za koje mora biti okončana ekološka rekonstrukcija Termoelektrane”, kazao je Vujović poslaniku DPS-a Filipu Vukoviću.

Vujović je naveo i da je dvije godine nakon početka revitalizacije mreže obnovljeno 17 dalekovoda, dok se do kraja avgusta očekuje završetak rekonstrukcije njih 11.

On je poslanici DPS-a Ani Nikolić odgovorio da su rekonstruisane 153 trafostanice i urađeno oko 4.500 novih stubova.

“Benefite dosadašnje realizacije ovog projekta je osjetilo oko 20.000 crnogorskih domaćinstava”, naglasio je Vujović.

Plaćeno 75 miliona eura gubitaka i subvencija

Poslanik SNP-a Srđan Milić saopštio je podatke Crnogorskog operatora tržišta električne energije, prema kojima su građani u posljednjih pet godina platili 75 miliona eura subvencija za gubitke na mreži i struju proizvodenu iz malih hidroelektrana i vjetroelektrana. Država je, kako je dodao, od koncesija po osnovu obnovljivih izvora energije dobila 1,6 miliona eura.

“Jedan od ciljeva koje je propisala EU, odnosno Energetska zajednica, jeste 33 odsto proizvodnje iz obnovljivih izvora u ukupnoj bruto potrošnji energije. Taj će cilj biti dostignut i ove godine”, istakao je Vujović

Portal Analitika